Depresyon beyni küçültüyor…

 

Depresyon hastaları arasında yapılan incelemeler sonucunda bu kişilerin beyinlerindeki bazı bölümlerin hacminin sağlıklı bireylere göre daha küçük olduğu belirlendi. Araştırmacılar bu değişikliğin genetik izlerini takip ediyor.

 

Live Science’da yayınlanan araştırmaya göre beyin hücreleri arasındaki boşluklar olan ve iletişimi sağlayan sinapsisleri üreten genlerin, depresyon hastalarında gereğinden fazla üretildiği belirtildi.

Yale Üniversitesi’nden araştırmacı Ronald Duman, “ Tek bir data alışverişini sağlayan faktör( transkripsiyon faktörleri) aktive edildiğinde bilişsel olaylar ve duygularda rol oynayan devreler kesintiye uğrayabiliyor,” dedi.

Transkripsiyon faktörleri, vücudun protein üretiminde rol oynamanın yanı sıra DNA’dan kopyalanan ve taşınan genetik verilerin kontrolünü sağlayan proteinlerdir.

Beyin ölçüm araştırmaları sonucu depresyon döneminde beynin belirli bir bölümünün küçüldüğü görüldü. Bu bölgedeki hafıza ve duyu entegrasyonu görevlerini üstlenen sinir hücrelerinin de normalde olduğundan daha küçük ve seyrek olduğu kaydedildi. Bunların sonucunda beyin hücreleri arasındaki iletişimin de sekteye uğrayabileceğine değinildi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,336 saniyede oluşturuldu.