Diş tellerine dair her şey…

Diş tellerine dair her şey
Diş teli renkleri, diş teli fiyatları, diş teli takımı… Diş teli taktırmak hakkında merak ettiğiniz her şeyi derledik!

Diş tellerine dair her şey
Kaç fotoğrafta dişlerinizi gösterip kahkahalara rahatça boğulabildiniz ya da ellerinizin ağzınıza gitmediği gülüşleriniz oldu mu hiç? Cevabınız belli olduğuna göre fazla zaman kaybetmeden diş telleri ile tanışın. Unutmayın onlar sadece misafiriniz olacaklar.

Neden diş teli kullanmanız gerekli?
Ortodontist, dişlerinizin ve çeneninizin tedavi edilmesi gerektiğini ve gelecekte karşılaşabileceğiniz sorunları ortadan kaldırmak için diş teli kullanmanızı önerecektir. Dişlerin yamuk olması veya çenedeki şekil bozuklukları, tedavi nedeni olabilir.

Ortodonti tedavisi nedir?
Ortodonti tedavisi genellikle diş teli kullanımını, bazen diş çekimini ve nadir olarak da çene operasyonunu kapsar.

Diş telleri takılırken acı duyulur mu?
Endişelenmeye gerek yok. Braketlerin ve ark tellerin takılırken canın acımaz. Yaklaşık yarım saate diş tellerin takılmış olacaktır. Diş tellerin takıldıktan sonraki ilk günlerde biraz garip hissedebilirsiniz ama kısa sürede alışacaksınız.

Tel takılma işlemi nasıl oluyor?
Önce çürükler temizleniyor, çekilmesi gereken diş varsa çekiliyor. Sonrası kolay, dişçi koltuğuna oturuyorsunuz ve ağzınıza elipse benzer bir şey takıyorlar. Acıtmıyor, sadece dudaklarınızı açık tutmak için. Sonra üst tarafını biraz zımparalıyorlar, değişik bir duygu ağzınıza minnacık kum kadar diş parçaları geliyor ve üzerine yapıştırıcı sürüyorlar (tadı biraz değişik). Sonra braketleri (o minik kareleri) yerleştiriyorlar. Biraz durduktan sonra braketlerin dışına taşan yapıştırıcı kazınıyor. U şeklinde ince bir tel arkadaki dişlerinizdeki diğerlerine göre daha büyük olan brakete geçirilip diğerlerine oturttuluyor. (Eskiden arka dişlere yüzük tarzı bişey geçiriyorlardı artık birazcık daha büyük braket takıyorlar) En sonda lastikler takılıyor bu oturduğu yerden çıkmamasını sağlıyor.

Tedavi için diş çekilmesi gerekli mi?
Bu duruma göre değişir. Bazı durumlarda çene, tüm dişler için yeterince geniş değildir. Dişlerin çenede yeterli alana sahip olmasını sağlamak için dişler çekilebilir. Tedavi planı için gittiğiniz görüşmede ortodontistiniz, diş çekiminin gerekli olup olmadığı konusunda bilgi verecektir.

Diş tellerinin ağızdaki hissi nasıldır?
Takıldığı andan itibaren ağzınızda bir fazlalık olduğunu düşünebilirsiniz. Diş telleri takıldıktan sonra üç-beş gün boyunca ısırırken dişlerde hassaslık hissedilebilir ve dişler biraz ağrıyabilir. Ortodondist, hastalara ve/veya ailelerine gerekliyse ağrı kesici tavsiyesinde bulunacaktır. Genel olarak, ortodonti tedavisinden kaynaklanan rahatsızlık kısa sürer ve kolayca giderilebilir. Kişi diş tellerine alıştıktan sonra onların ağzında olduğunu bile unutur.

Yenmemesi gereken şeyler var mı?
Birkaç şey vardır. Katı ve yapışkan veya içinde çok fazla şeker olan yiyecekler dişlerine ve diş tellerine zarar verebilir. Asitli içeceklerden kaçınmakta büyük yarar var.

Yetişkinler ortodontik tedavi görebilir mi?
Ordontik tedavilerin çok büyük bir bölümünü erişkinler oluşturyor. Eğer iskeletle ilgili bir çene probleminiz, kapanış bozukluğu gibi problem var ise ortodontik tedavinin içinde operasyon da gerekebilir. Ancak sadece diş diziminiz bozuk ise sadece ortodonti yeterli olacaktır. Erişkinler için sağlık, mutluluk ve özgüven son derece önemlidir. Hiçbir hasta, diş teli kullanmak için “fazla yaşlı” sayılmaz.

Kaç çeşit diş teli var?
Porselen diş teli, ağzında metal braket taşıma fikrine bir türlü ısınamayan kişiler için bir çözüm olmuştur. Seramik braket (diş teli), diş renginde braket (diş teli) olarak da bilinen porselen diş telleri yetişkin hayat tarzına uygun olmaları için tasarlanmışlardır. Bir de metal diş telleri mevcuttur. Görüntü açısından daha fazla belli olsa da dayanıklılığı ve hızlı tedavi süreci için tercih ediliyor.

Diş telleri çürüklere sebep olur mu?
Diş telleri genel olarak çürüğe yol açmaz, ancak teller ağızda bakterilerin ve yiyeceklerin biriktiği yerler olacağı için bunların çok iyi temizlenmesi gerekir, temizlemeyi diş fırçalamayı en azından sabah ve akşam yapmazsanız yiyeceklerin buralarda birikmesinden dolayı diş çürümeleri meydana gelebilir.

Ortodontik tedavi pahalı mı?
Ücretin ne kadar olacağı ancak sizi muayene ettikten sonra kesinleşecektir. Ama 3.000 ile 5.000 TL aralığında bir rakamla karşılaşabilirsiniz.

Ne sıklıkla randevulara gitmek gerekir?
Randevular hastaların ihtiyaçlarına göre belirlenir. Tel kullanan birçok hasta her 4–8 haftada bir randevuya çağırılırlar. Daha sık muayene olmayı gerektiren özel durumlar olduğunda ise randevular bu doğrultuda verilir.

Tedavi bittikten sonra dişlerde braketlerin izi kalır mı?
Ortodontistin braketleri çıkarırken dişlerinin yüzeyinde yapıştırıcı izleri kalacaktır. Kalan yapışkanlar özel cila maddeleriyle çıkarılır. Ama bu canınızı acıtmaz ve sonunda braketlerden eser kalmaz.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?
Tedavi süresi her hastanın ortodontik problemine göre değişir. Tedavi genellikle 8 aydan 30 aya kadar sürebilir. Bir kişinin tel takma süresi ortalama 18–24 ay kadardır.

Teller çıktıktan sonra tekrar bozulmalar olabilir mi?
Teller çıkarıldıktan sonra dişler eski pozisyonlarına dönmek isterler. Dişleri mevcut pozisyonlarında tutmak için sabit ya da hareketli pekiştirme apareyleri kullanılır. Bu apareyler önerilen sürelerde kullanılmazsa dişler tekrar bozulabilir.

Teller konuşmayı etkiler mi?
Teller doğrudan konuşmayı etkilemez. Sadece teller takıldıktan sonraki bir haftalık adaptasyon sürecinde konuşmada hafif değişiklik izlenebilir.

Diş telleri özel hayatı kısıtlar mı? Öpüşmeye engel mi?
Korkmanıza gerek yok: Böyle bir şey normalde olmaz. Çünkü braketler öpüşürken birbirine çok fazla yaklaşmaz.

Görünmez diş tellerinin klasik diş tellerinden ne farkı var?
Çapraşık dişlerin tedavisinde sürekli yenilenen teknolojik gelişmeler, hastalar için başkaları tarafından fark edilmeyecek şekilde tasarlanmış tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine sebep oldu. Lingual ortodonti, diğer adıyla “görünmeyen diş telleri” bu yöntemlerin başında geliyor. Lingual tedavi yönteminde teller, dişlerin ön yüzüne değil de arka (yani dilden tarafa olan) yüzüne takılıyor. Böylelikle lingual yöntem sayesinde ağızda istenmeyen bir görüntü oluşmayacağından tedavi süresince estetik kaygılar olmaksızın yaşantınıza özgürce devam edebilmeniz sağlanıyor. Fiyatına gelince; sizin için gerekli tedavinin belirlenmesi ve tedavi planıyla ancak net bir fiyata ulaşabilmeniz söz konusu fakat normal bir ortodonti tedavisinden yüksek bir fiyat olduğunu söylebiliriz.

 

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,525 saniyede oluşturuldu.