Dişil enerjinizin farkında olun…

Dişil enerjinizin farkında olun…

Yolda yürürken yanınızdan o kadar havalı bir kadın geçer ki hayranlıkla bakakalabilirsiniz; sebebi sahip olduğunuz dişil enerji. Holistik Yaşam&İlişki rehberi Gülenay Pema anlatıyor.

Dişil enerjinizin farkında olun...Konuya şöyle girelim: Hepimizin, kim olduğumuzu tanımlayan feminen ve maskülen nitelikleri bulunuyor. Ve bu nitelikler arasında temel ve keskin farklılıklar söz konusu; tıpkı artı ve eksi kutuplar gibi. Dolayısıyla kişisel gelişimimiz için hangi noktada olduğumuzu bilmek ve anlamak büyük önem taşıyor. Etrafımızda olan ve çabasız şekilde ilgi gören kadınların ortak özellikleri feminen güce sahip olmaları. Hatta belki de siz de bu güce sahip kadınlardan birisiniz. “Gizemli Dişilik” adını verdiği seminerlerle kadınları dişil enerjiler konusunda aydınlatan Gülenay Pema, feminen gücü bize şu şekilde açıklıyor: “Örneğin işe yeni alınan satış müdürü öyle bir ışığa, estetiğe ve rahatlığa sahiptir ki sırtınızdan bir özenti titremesi geçer. Restoranda, kadın bir garson öyle kendinden emin ve mutlu hareketler sergiliyordur ki onun yaşam enerjisini restorana gelenlerle paylaşması sizi de etkiliyor ve bunu nasıl yapabildi- ğini sorgulamadan edemiyorsunuzdur. Tüm bu kadınların ortak özelliği nedir? Hepsi feminen güce sahipler… Bu tür bir mistik ışıltı, kendi bedeninde rahat hisseden kadınlardan yayılır ve etrafına tesir eder. Enerjileri o kadar çok şey anlatır ki, kelimeleri kullanmalarına gerek kalmaz. Bu kadınların başkalarının dikkatini çekmek ya da kendilerini göstermek için abartılı olmaları gerekmiyor. Onların gücü dış etkenlere bağlı değil; onlar beslemek, beslenmek ve onlara hizmet etmesi için kendi iç güçlerini geliştirmişlerdir. Onlar rehberlik, danışmanlık ve yön için kendi iç kaynaklarına güvenirler. İdeolojik, hayal ürünü dişilik perdesini kaldı- rıp, otantik dişilliğin özüne entegre olurlar. Bu kadınlar bulundukları bu yere tabii ki engelsiz ve çabasız gelmediler. Çok çaba gösterdiler, yeri geldi ağladılar, çaresizliğe düş- tüler ve küllerin içinden bir kısrak gibi başı dik çıktılar.”

21. YÜZYILDA DİŞİLİKDişil enerjinizin farkında olun...

Günümüzde dişiliğin yanlış anlaşıldığını söyleyen Pema, bazı kadınların bunu karşı cinsi etkilemek, popülerlik, güzellik ve para kazanmak için kullanıldığını ve uygunsuz şekillere girildiğini vurguluyor. “Moda, güzellik sektöründe yüksek mertebelere sahip kadınların bazılarının işlerinde başarılı ve azimli olmalarına rağmen bir erkeğin etrafında oldukları an, gerçek kimlikleri açığa çıktığında, kişisel değer alanında çok zayıf olduklarına tanık oluyoruz. İlk bakışta rahatsız edici olan bu duruma daha yakından baktığımızda bunun başkalarının yaptıklarını taklit etmekten, başkalarından öğrenilen bir halden kaynaklandığını görüyoruz. Kendini bilememe durumu, gerçek, otantik kişiliğini, özünü bilememe hali… Sistem ve reklamlar da kişiyi yapay bir kadın ideolojisine sürükleyip, prototip, birbirine benzeyen kadınlar üretiyor. Sonra da bu kadınları tedavi etmeye çalışıyor ancak bu bir kısır döngü. Kişisel güç eksikliği öğrenilen bir davranış şekli. Bazılarımız annelerinden, anneannelerinden veya aile ağacını oluşturan dişi akrabalarından alırlar bu davranış şeklini. Bilinçaltı mesajları absorbe edilir ve para, kariyer ve ilişki alemine talim olunur. Ancak artık her jenerasyonun alın yazısı, bu limitleri aşıp kişisel-dönüşüm yolunda kendine ayması…”

DİŞİL ENERJİ VE ERİL ENERJİ ARASINDAKİ FARKLARDişil enerjinizin farkında olun...

Akla hemen, dişil enerji ile eril enerji arasında ne gibi keskin farklar olabileceği sorusu da geliyor. Pema’ya göre kendimizi bütün bir insan gibi hissetmemiz için iki karşıt enerji gerekiyor. Aradaki farkları ise şu şekilde açıklıyor: “Erkekler daha ziyade maskülen enerji ile kendilerini tanımlasalar da onlar da olayları akışına bırakmaktan zevk alırlar ama aynı zamanda net, yön verici ve ilerleyen ifadede kalmayı severler. Hepimiz için hem maskülen hem de feminen eğilimleri ifade etmek yaşamda tatmin hissettiriyor. Maskülenliğe olması gerekti-ğinden daha fazla değer verdiğimizde, zamanımızın çoğunu iş peşinde koşarak, hedefleri tutturmaya çalışarak, sürekli geleceği düşünerek geçiririz. Dinlenmeye, tatil yapmaya ve başkaları ile spontan iletişim kurmaya çok az zaman ayırırız. Daha fazla maskülen olup, feminen değerleri arka plana attığımızda, bu durum bize hep eksik olduğumuz hissiyatı verir ve bir şeylere özlem hissettirir, ne olduğunu bilmesek bile! Hasretini çektiğimiz şey, feminenliktir. Bilmesek de aradığımız feminen enerji aslında… Hepimizin içindeki feminen enerji daha derin bir aşk hasreti çeker. Bunu arkadaş, aile ve sevgilisinde bulmaya çalışır. Kadının feminen doğası eğer bir erkek tarafından sevgi ile tatmin olmamışsa (ki genelde olmuyor), bu durumda kadınlar, erkek yerine geçecek aktivitelere yönelirler. İçimizdeki maskülen enerji ise daha fazla özgürlük için uğraşır durur. Buna finansal, kreatif ve politik yollarla ulaşmaya çalışır. İşte bu temel farklar özünde anlaşılmadıkça, erkekkadın ilişkilerindeki yanlış anlaşılmalar ve tartışmalar da devam ediyor.”

GİZEMLİ DİŞİLİKDişil enerjinizin farkında olun...

Holistik yaşam ve ilişki rehberi Gülenay Pema “Gizemli Dişilik” adını verdiği seminerler düzenliyor. Verdiği eğitimlerin birçoğu sırayla ilerliyor. Tabiat ana gibi kadın doğasının da oldukça değişken ve gizemlerle dolu olduğunu söyleyen Pema, gizemlere dalabilmek için farklı sürelerde farklı teknikler kullanarak çalışmalar yapılması gerektiğini belirtiyor. Çalışma prensibini ise bizlere şu şekilde açıklıyor: “Her çalışma grubun enerjisi ile farklı özelliklere sahip oluyor. Bu program sayesinde farklı yeteneklere hakim arkadaşlarım dişil maneviyat yolunda kendilerini tanıyıp, gelişerek diğer kadınlara da destek olmaya başladılar. Feminen Enerji ve İlişkilerin Üç Seviyesi Semineri yaptığım çalışmalardan bazıları. Tüm bu seminer sürecinin sonunda daha mutlu kadınlar oluyorlar.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,565 saniyede oluşturuldu.