Diyet yaparken yanlışları tekrarlamayın…

 

Halk arasında yayılan birçok yanlış inanıştan dol ayı eğer hiç ekmek yemezsek ya da limonlu su içersek daha kolay kilo vereceğimize inanırız. Oysa ki durum hiç de öyle değil. işte diyet ve kilo verme hakkında Doğru bilinen yanlışlar.

Aç kalarak zayıflandığının, ekmeğin kilo aldırdığının, diyet ürünlerinin zayıflattığının ve sabahları aç karnına limonlu su içmenin aslında hiç de doğru olmayan diyet tabuları olduğunu biliyor muydunuz? Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Ayça Ilıca, diyetle ilgili doğru bildiğimiz yanlışları açıklıyor.

Ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratların diyetten tamamen çıkarılması
Diyet yapan kişinin yaptığı en ö nemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda Karbonhidrat vermemek. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, Patates, Mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı önce kandan alm Aya çalışır. Glikoz oranı düştüğünde kan şekeri de paralelinde düşmeye başlar. Sonrasında Vücut kas içerisindeki karbonhidratları kullanm aya başlar ve bu durum kas kaybı anlamına gelir. Bu sırada vücut kasla beraberinde su kaybına uğrar. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil, kas ve sudur.
Sadece Protein ağırlıklı diyet yaparak hızlı zayıflama
Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein almak kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. 1 gr kas dokusu ile beraber yaklaşık 2,7 gr su kaybı olur. Yağsız doku kitlesi kaybı metabolik hızı düşürür, insanlar tartıya çıktığı zaman kilo verdiklerini zannederler ancak Metabolizma yavaşladığı için diyet sonrasında hızlı bir şekilde kilo alınır.
”Her tür hareket ve sporun zayıflatması”
Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yağ yakma formuna geçmesi gerekli, bu da ancak haftada 5 gün düzenli egzersiz ile başlar. Çoğu zaman iki saat sürekli mekik hareketi yerine uygun nabızla 45-60 dakikalık bir yürüyüş istenilen sonuçlara ulaşmakta daha faydalı olur.

Sabahları aç karnına içilen limonlu sıcak suyun yağ yakıcı özelliği”
halk arasında inanılan bir başka yanlışta sabahları veya yemek öncesinde aç karnına limonlu sıcak su içmenin vücuttaki yağlan erittiği ancak bu inanç tamamen yanlış. Suyun veya içine katılacak limon soda gibi maddelerin, bitki çaylarının kesinlikle yağlan eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmuyor.

Tek öğün yemek yiyerek kolayca zayıflamak
Vücudun kilo almasına neden olan en önemli etkenlerden biri, onu bütün gün aç bırakıp sadece akşamlan yemek yemek. Çünkü yaklaşık 20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Sonra 4 saat içerisinde gelen Besinler yağ olarak depolanır. Bu konuda diyetisyenlerin tavsiyesi vücudu asla uzun süre aç bırakmamak ve mutlaka her 3-4 saatte bir, bir şeyler tüketmek.

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu
Sık sık değil, günde 3 öğün yiyin.
Yanlış. Günde 3 öğün beslenme ara öğünlerde, özellikle de öğle ve akşam yemeklerinin arasında çok acıkmaya, dolayısıyla ana öğünlerde fazla miktarda yemek tüketilmesine neden olabilir.

Fazla kilonun nedeni yerken aşırıya kaçmak.
Doğru. Tek neden bu olmamakla birlikte, porsiyon miktarının kontrol edilmemesi de kilo artışının bir sebebi.

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu

Kilo vermek için ilaç kullanmak da doğru bir seçenek.
Yanlış. Tek başına ilaç kullanmak kilo kaybı ve kontrolü için yeterli ve değil. Kilo kaybı davranış değişikliği gerektirir.

Kilo vermeye yardımcı bitkisel ürünler güvenlidir.
Yanlış. Tüm bitkisel ürünlerin güvenliği ile ilgili yeterli çalışma yok. Daha önce denemediğiniz ya da onaylanmamış bitkisel ürünleri kullanmayın.

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu

Fazla kilolardan kurtulmak için ilk adres iyi bir diyetisyendir.
Doğru. Ancak var olan fazla kilonun arkasında bir metabolik hastalık söz konusuysa mutlaka konunun uzmanı bir doktora danışılmalı, gerekliyse kilo kaybı diyetisyen – doktor ile birlikte takip etmeli.

Güne dengeli ve zengin bir kahvaltı ile başlayın.
Doğru. Ancak kalori yönünden dengeli ve kişinin gereksinimlerini karşılayacak içeriği olan bir kahvaltı ile güne başlanmalı.

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu
Fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulmak imkansız.
Doğru. Kilo kaybı geçici yöntemlerle sağlanmaya çalışılırsa verilenler fazlasıyla geri alınır. Bunun yerine davranış değişikliği yapılırsa, beslenme şekli yaşamınızla örtüşürse, kilo kaybı kalıcı olur.

Az beslenerek kilo probleminden kurtulabiliriz. Kaybedilen kilonun istenildiği gibi yağ mı yoksa kas ve su kaybı mı olduğu çok önemli.
Yanlış. Kilo kaybı sağlayabilmek için kişinin günlük alması gereken gıdaları mutlaka tüketmesi gerekir. Az beslenmek, kilo kaybı için çözüm yöntemi değil.
 

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,472 saniyede oluşturuldu.