Diyetinizden brokoliyi eksik etmeyin…

Diyetinizden brokoliyi eksik etmeyin…

Brokoli artık sofralarımızda yavaş yavaş yerini almaya başlayan bir sebze. Çoğu insan tarafından pek beğenilerek yenilmese de aslında sağlık açısından çok faydalıdır. Diyetinizden brokoliyi eksik etmeyin...Bazıları brokoli kilo aldırır mı diye düşünebilir ancak brokolinin zayıflamaya yardımcı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Bu sebzenin diyette önemli bir yeri vardır

Diyetinizden brokoliyi eksik etmeyin

Brokoli günümüzde uzman diyetisyenler tarafından kişiye göre diyet listeleri hazırlanırken bazı besinlerin çoğu kişinin listesinde ortak olarak bulunur.Özellikle kalorisi düşük bu besinler arasında brokolinin de bulunduğu dikkatlerden kaçmamaktadır.

Brokoli kaç kaloriDiyetinizden brokoliyi eksik etmeyin...

Brokolinin kalori değeri hesaplamasını 3 farklı kategori altında yapabiliriz. Bunlar;

-1 kase brokoli kalori değeri 26 kcal. 100gr

-1 porsiyon brokoli kalorisi 39 kalori 150 gr

-1 gram brokoli kalori miktarı 0.3 kaloridir

Brokoli zayıflatır mı ?Diyetinizden brokoliyi eksik etmeyin...

Brokoli içerdiği yüksek miktarda besin lifi ile sindirime yardımcı olur. 100 gram brokoli, uzmanların sağlıklı bir sindirim sistemi için önerdiği günlük besin lifi miktarının %10’nunu karşılar. Zengin miktarda lif içermesinin ve bütün lif içeren besinlerin zayıflamaya yardımcı olmasının dışında sindirim sistemi sağlığına ciddi katkılarda bulunabilirler. Bu sebepten dolayı öğünlerde brokoliye yer verilerek kilo verme sürecini hem hızlandırır hem de sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Günlük olarak tüketilen çiğ brokoli vücudun gereksinim duyduğu birçok maddeyi sağlayabilir. Lifler ayrıca kan şekeri seviyesini ayarlar.

Brokoli nasıl tüketilmeli

Brokoli mevsiminde taze olarak tüketildiğinde sağlık açısından daha fazla katkı sağlar. Bunun yanında organik ve taze olması daha faydalıdır. Günlük yemeklerde haşlanarak veya kızartılarak tüketilmesi mümkün ancak birçok uzman çiğ olarak tüketilmesini önermektedir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,353 saniyede oluşturuldu.