Doğaya aşık sağlığa dost organik yaşam …

Doğaya aşık sağlığa dost organik yaşam Herkesin hayatında yapacağı küçük değişiklikler aslında hem kendisinin hem toplumun hem de dünyanın daha iyi bir geleceğe sahip olması anlamına geliyor.

Doğal kaynaklarını hiç bitmeyecekmiş gibi har vurup harman savuran insanoğlu, bugün “Meyve sebzelerin eski tadı niye yok?”, “Kanser vakaları neden bu kadar arttı?” sorularının yanıtlarını ararken geçmiş hatalarını organik yaşam ile telafi etmeye çalışıyor. Bu yeni yaşam felsefesi henüz çok yaygınlaşmış olmasa da gönüllü çabalar ile her geçen gün daha fazla dikkat çekiyor. Modern yaşamla beraber giderek daha fazla maruz kalınan kimyasal maddeler, günlük beslenmemizde yer alan ve marketlerin ışıltılı raflarını süsleyen işlenmiş gıdalar ile sentetik üretim biçimleri sağlığımızı elimizden alıyor. Sağlıklı olmak için yapılması gereken ise organik yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmek, yüksek standartlarla ve çevreye zarar vermeden üretilmiş, insana da zarar vermeyen besinler tüketmek… Organik yaşam felsefesi sadece beslenme ile de sınırlı değil… İç giyim ürünleri, mobilyalar, temizlik malzemeleri, diş macunu ve güzellik kremleri gibi birçok ürün artık organik olarak üretiliyor.

ORGANİK TARIMIN TARİHÇESİ
1910 yılında ilk kez İngiltere’de gündeme gelen organik tarım, 1972 yılında Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu’nun kurulmasıyla tüm dünyada tek çatı altında toplandı. Avrupa’da 1991 yılında organik tarım çalışmalarına hız verildi ve 1998’de Avrupa Birliği ile EFTA üyesi ülkeler 2 milyon hektar alanda üretim yapacak kapasiteye çıktı. Dünyada bugün 120 ülkede 17.2 milyon hektar alanda organik üretim yapılıyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,452 saniyede oluşturuldu.