Doğum acılarınıza iyi gelecek yöntemler…

Doğum acılarınıza iyi gelecek yöntemler…
Doğum sonrası acılarınızı bir an önce hafifletecek 8 yöntemi

Doğumdan sonra vajinanızı rahatlatacak 8 yöntem
Doğumun acı dolu olacağını biliyordunuz; dokuz ay boyunca bunun için endişelendiniz. Doğum acılarınıza iyi gelecek yöntemler...Ancak acıların, ağrıların, tüm o eziyetin doğumdan sonra hemen bitmeyeceğini hesaba katmamıştınız, değil mi? Vajinanızdaki acı, doğumdan sonra günler, hatta haftalar boyunca sürebilir. Neyse ki doğum sonrası acılarınızı bir an önce hafifletecek 8 yöntem önerimiz var. Ancak aklınızda bulunsun: iyileşmeye yardımcı olsalar da emziren anneler için güvenli olmayabilirler. Bu yüzden denemeden önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Rahatlatıcı sprey
Vajinal doğuma eşlik eden yırtılmalar, aşınmalar ve şişkinlik, çiş yapmayı nahoş bir deneyim haline dönüştürür. Yeni en iyi arkadaşınızla tanışın: sihirli şişe – küçük, elde taşınan bir sprey şişe. Yapmanız gereken tek şey spreyinizi ılık su ile doldurmak. Çişinizi yaparken kendinize su sıkarak idrarın potansiyel acısını hafifletin. Ilık su, hassas sokularınız için de rahatlatıcıdır. Ancak suyu, doğrudan vajinanıza sıkmaktan kaçının; daha fazla rahatsızlığa sebep olabilir. Çişinizi yaptıktan sonra, kanı ve idrarı temizlemek için biraz daha su sıkın.

Buz keyfiDoğum acılarınıza iyi gelecek yöntemler...
Bir buz torbasını bez parçasına ya da başka yumuşak, emici bir materyale sararak ihtiyaca göre saatte yaklaşık 15-20 dakika boyunca uygulamak, iltihaplanmayı ve şişkinliği azaltır. Hastaneniz doğumdan sonra eve gitmeden önce, iç çamaşırınıza koymanız için ped şeklinde, tek kullanımlık buz torbalarından verebilir; böyle bir imkanınız yoksa eğer, tıbbi malzemeler satan bir yerden ya da eczanelerden de edinebilirsiniz. Ya da şu ebe tekniğini kullanabilirsiniz: bir prezervatifi su ile doldurun, ucunu bağlayın ve dondurun. Elde ettiğiniz buz tüpünü temiz, pamuk bir bez ile sarın. Vajina bölgenize rahatlıkla oturacaktır.

Oturma banyosu
Oturma banyosu, doğum sonrası rahatsızlıklar için birebirdir. Ilık su, bölgedeki kan akışını hızlandırarak iyileşmeye ve dokuların hızlıca onarılmalarına yardımcı olur. Oturma banyosunu temiz bir küvette yapabilir ya da birçok hastanede bulunan banyo aparatlarından kullanabilirsiniz. Günde 20 dakikalık ılık su banyosu idealdir.

Saç kurutma makinesi
Çiş yapmayı, sprey kullanmayı ve oturma banyosunu bitirdikten sonra, bacaklarınız açık olacak şekilde oturun ve saç kurutma makinenizi nemli cehenneminizin 15-20 cm uzağına yerleştirin. Makinenizi en düşük ayarda, ılık hava üfleyecek şekilde çalıştırın ve saçınızı kuruturcasına hareket ettirerek 3 dakikadan fazla olmayacak şekilde uygulayın. Acıyı her zaman rahatlatmasa da önlenmesine yardımcı olabilir. Doğum ya da dikişler sebebi ile şişkinlikten ve iltihaptan muzdaripseniz eğer, tuvalet kâğıdından uzak durmak da iyi bir fikirdir.

Hamamelis
Hamamelis, yapısında tanin adında şişkinliği azaltan ve bakterilerle savaşan, dolayısıyla acıyı azaltıp enfeksiyonları önleyen bir kimyasal bulundurur. Hemostatik özellikleri de vardır; yani küçük çapta kanamaların durmasına yardımcı olabilir. Hassas bölgenize ilaçlı bir hamamelis soğutucu ped sürmeyi deneyin ya da diğer yatıştırıcı tedavilerle birlikte kullanın.

ÇayDoğum acılarınıza iyi gelecek yöntemler...
Siyah çayın anti-inflamatuvar özellikleri, hemoroit ya da yırtılma kaynaklı perineal ağrıları yatıştırabilir. Poşet siyah çayı çeyrek bardak kaynar suya koyun ve su soğuyana dek demlemeye bırakın. Poşeti hafifçe sıkın ve hassas bölgenize yerleştirin. Yerinde durması ve kumaşı lekelememesi için ped takın.

Ağrı kesici spreyler
Eczanelerden bulunan ağrı kesici spreyler de bu dönemde işinizi görecek araçlardandır. Banyo yaptıktan ya da pedinizi değiştirdikten sonra yaralı özel bölgelerinizi serinletip uyuşturmak için hızlı bir aerosol uygulaması yapın.

Gerekirse Ibuprofen
Ibuprofen, doğum sonrası kanamada yardımcı olan, krampları azaltan ve perineal ağrıyı hafifleten harika bir anti-inflamatuvar ilaçtır. Emzirme sırasında kullanımı güvenli olsa da öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda var.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,472 saniyede oluşturuldu.