Doğum Kontrol Hapı Akne Sorununu Giderir mi?

Doğum Kontrol Hapı Akne Sorununu Giderir mi?

Özellikle genç yaştaki kadınların sıklıkla yaşadığı akne sorunu dermatologlar tarafından önerilen çeşitli ilaçlarla ve bitkisel çözümlerle giderilmeye çalışılır.

Doğum Kontrol Hapı Akne Sorununu Giderir mi?  Doğum Kontrol Hapı Akne Sorununu Giderir mi?

Özellikle genç yaştaki kadınların sıklıkla yaşadığı akne sorunu cilt uzmanları tarafından önerilen çeşitli ilaçlarla ve bitkisel çözümlerle giderilmeye çalışılır. Ancak bu yöntemler her zaman etkili olmayabiliyor. Bu yöntemlere ek tedavi alternatifleri her geçen gün artıyor.  Doğum Kontrol Hapı Akne Sorununu Giderir mi?

İşte o yöntemlerden biri de doğum kontrol hapı, Amerika Dermatoloji Akademisinin dergisinde yer verilen araştırmaya göre doğum kontrol hapları uzun süreli kullanımlarda antibiyotik ilaçlardan daha etkili, araştırmada yer alan gruplara 3 ay süresince verilen antibiyotikler, plasebo ilaçlar ve doğum kontrol haplarının etkileri incelenmiştir.  Doğum Kontrol Hapı Akne Sorununu Giderir mi?

3 ay süresince plasebo ilaçların akne sorunlarına karşı hiçbir etkisi olmadığı saptanırken antibiyotiklerin akne sorunlarını giderdiği gözlemlenmiştir. Ancak 6 aylık kullanım sürecinde etkisini yitirdiği gözlemlenen antibiyotiklerin yerini doğum kontrol hapları almıştır.  Doğum Kontrol Hapı Akne Sorununu Giderir mi?

6 aylık süre zarfında antibiyotiklerden çok daha etkili olduğu görülen doğum kontrol haplarının akne sorununu gidermesi SHBG adı verilen bir glikoproteinin kandaki seviyesini arttırması ile gerçekleşmektedir.  Doğum Kontrol Hapı Akne Sorununu Giderir mi?

Kandaki SHBG seviyesinin artması testosteron hormonu seviyesini düşürmektedir. Bu da cilt problemlerinin azalmasına ve akne sorunun giderilmesine katkı sağlamaktadır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 1,053 saniyede oluşturuldu.