Doğum kontrol hapları hakkında 10 önemli gerçek..

Her gün aynı saatte kullanın

1. Eğer hapı her gün aynı saatte kullanırsanız, hamile kalma olasılığınız yüzde 0.1 gibi bir orana denktir. Bu, hap kullanan 100 kadından birinin bile hamile kalma riski olmaması anlamına gelir. Kadın doğum uzmanı Suzanne Merill- Nach´e göre, kaza sonucu oluşan hamileliği engellemenin en iyi yöntemi de doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanmak.

Unuttuğunuz günü telafi edin

2. Adet döngünüzün herhangi bir noktasında doğum kontrol hapını almayı unutursanız hatırladığınız anda iki tane alın ki hamile kalma riskiniz aynı oranda engellensin. Eğer iki gün boyunca unutursanız hemen o gün iki, ertesi gün iki adet daha kullanın.

Kanaması daha ağrısız

3. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi kadın doğum profesörü Steven R. Goldstein, hap kullanırken oluşan kanamanın adet kanaması değil geri çekilme kanaması olduğunu söylüyor. Bu kanama normal bir adet kanamasından daha kısa ve hafif atlatılıyor.

Kesinlikle şişmanlatmaz

4. Doğum kontrol hapı kullanan bazı kadınların 1.5 kilogram kadar su ağırlığı topladıkları doğru. Ancak incelenen 39 klinik vakada, hapların kilo artışına sebep olduğuna dair kanıt bulunamamış.

Adetinizin ilk günü başlayın

5. Eskiden jinekologlar doğum kontrol haplarının 28 gün boyunca kullanılması gerektiğini, hormonların ancak o süre içinde etkili hale geldiğini söylüyorlardı. Ancak Dr. Merrill-Nach, doğum kontrol hapına adetinizin ilk günü başlarsanız tüm döngü süresince korunacağınızı belirtiyor.

Kilolularda daha az etkili

6. Vücut kitle indeksi 27.3´ten fazla olan kilolu kadınların hamile kalma olasılığı yüzde 60, 32.2 olan obez kadınların ise yüzde 70 daha yüksek. Dr. Merrill-Nach, doğum kontrol hapının içinde bulunan hormonların etkili olabilmesi için damarlarınızda dolaşması gerektiğini söylüyor. Bir kadının vücut kite indeksi çoksa dolaşım uzun zaman alıyor ve zorlaşıyor.

Kansere meydan okuyor

7. Doğum kontrol hapı kanserle de savaşıyor. Amerikan Kanser Derneği, üç ve daha fazla yıl boyunca doğum kontrol hapı kullanan bir kadının yumurtalık kanseri olma riskinin yüzde 30 ila 50 arasında azaldığını belirtiyor.

Yan etkileri var

8. Doğum kontrol hapının yan etkileri de var. Dr. Goldstein, hapların içindeki östrojen hormonunun kan pıhtısı yapabildiğini ve pıhtının ciğerlere giderek olumsuz sonuçlar doğurabildiğini söylüyor. Hapın bir başka yan etkisi de migren.

En uygun olanı bulun

9. Aynı doğum kontrol hapı herkes için uygun olmaz. Piyasada 80´den çok çeşit var. Uzmanlar en doğru olanı bulmak adına birkaç marka denenmesini öneriyor.

Libidonuzu düşürebilir

10. Doğum kontrol hapı kullanan bazı kadınlar libidolarının düştüğünü ve boşalmakta zorlandıklarını belirtiyor. Uzmanlar, düşük libido ve doğum kontrol hapı arasında bağ olduğunu kabulleniyor ve böyle bir durumda jinekoloğunuzu aramanızı öneriyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,431 saniyede oluşturuldu.