Doğum kontrolüyle ergen hamile sayısı azaldı…

ABD’de doğum kontrolü ergen hamileliklerinin sayısını düşürdü.

ABD’de son zamanlarda ergen hamileliklerinde düşüş yaşandığı ve bu düşüşün yüzde 86’lık bölümünün nedeninin, doğum kontrol yöntemlerinin kullanılmasında görülen artış olduğu belirtildi.

Guttmacher Enstitüsü ve Mailman Halk Sağlığı Okulu tarafından ortaklaşa yapılan çalışma, düşüşün geri kalan yüzde 14’lük sebebinin ise ergenlerin aktif seks hayatına başlamadan önce, artık daha uzun süre beklemesi olduğunu ortaya koydu.

Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Dr. John Santelli, elde ettikleri sonuçların, ergenlikte cinsellikten bilinçli olarak kaçınmanın, istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde yeterli olmadığını gösterdiğini ifade etti.

Gelişmiş ülkelerde modern doğum kontrol yöntemlerine ulaşma ve kullanmanın artmasının, ergen hamileliklerinde gözle görülür bir düşüşe yola açtığını belirten Santelli, ABD’de de durumun aynı olduğunu ifade etti.

Çalışmayı kaleme alan uzmanlar, gençlerin eğitilmesi için federal hükümet tarafından ayrılan fonun sadece cinsellikten kaçınma konusunda eğitim verilmesinde kullanılıp, prezervatif ve doğum kontol yöntemlerinin faydaları hakkında bilgi verilmesini yasaklaması hakkında ciddi endişeleri olduğunu vurguluyor.

Çalışma, Amerikan Halk Sağlığı Dergisi’nin (American Journal of Public Health) Ocak sayısında yayınlanacak.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,451 saniyede oluşturuldu.