Doların sonu mu geliyor?

Rezerv para olma tartışmaları doları eritiyor!

Son dönemlerde dolar üzerindeki tartışmalar son sürat sürüyor. Son olarak en büyük fon Pimco doların rezerv para olma tartışmaları doları eritiğini söyledi.

Dünyanın en büyük fonu olan Pimco’dan (Paisfic İnvesiment Managment) yapılan açıklamada doların güç kaybettiğine dikkat çekildi.

Dolardaki erime özellikle gelişmekte olan piyasalarda kendini gösterdiğini belirten Pimco portföy müdürü Curtis Newbourne bu edime nedeniyle doların rezerv para olma özelliğinin de gün geçtikçe tartışmalara açıldığını söyledi.

Mewbourne, yatırımcıların ABD Doları’nın güçlendiği dönemleri para birimlerini çeşitlendirmek için değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.
Mewbourne, Pimco’nun Ağustos ayı Emerging Markets Watch raporunda yazdığı yazıda, “Yeni bir global rezerv para biriminin ortaya çıkacağını noktaya henüz ulaşmadık. Ancak bir alternatifinin olmamasına rağmen doların rezerv para statüsünde kayıp yaşandığını açıkça görüyoruz” dedi.

Dolar endeksinde sepet bazında bakıldığında bugün 78.823 çıktı. Bu yıl verilerine bakıldığında yüzde Mart ayı itibariyle 12’lik düşüş yaşandı. Uzmanlar 128 trilyon dolarlık rezerv olacağını ön görürken en büyük dolar rezervi sahibi Çin ve Rusya yeni bir para biriminin belirlenmesini istiyorlar. Bununla birlikte ABD ekonomisini piyasaları dolara boğması ve şirket zararları ile 1.6 trilyon dolar kayıp durumda.

169 milyon dolarlık fonu yöneten Bill Gross’ta doların değer kaybına dikkat çekti. Merkez bankasının pazara enjekte etmesinin de çok büyük etkisi olduğunu kaydeden Gross, kendi yönettiği fonda da sıkıntı yaşadıklarını aktradı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 162 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,323 saniyede oluşturuldu.