Domatesçinin umudu bayram…

Mersin’de, kilosu 10 kuruşa düşmesine rağmen müşteri bulunmadığı için hasadı yapılmayan domatesin satışlarının Kurban Bayramı’nda artması umut ediliyor.Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, hasat edilmeyince görüntüsü adeta ”gelincik tarlası”nı andıran domatesin üreticisinin zor günler geçirdiğini bildirdi.

Yörede sulu tarıma geçişle birlikte domates ve salatalık gibi sebzelerin ekim alanlarının arttığını, rekoltedeki yükselişin de pazar sorununu gündeme getirdiğini ifade eden Dölek, şunları söyledi:

”Erdemli genelinde geçen yıl 13 bin 500’ü örtü altında, 20 bin 895 dekarı da açıkta olmak üzere toplam 34 bin 395 dekar alanda 411 bin 450 ton domates üretildi. Bu yılki rekoltenin 500 bin ton olması bekleniyor. Üretim iyi kalite yüksek, ancak ürün elde kaldı.”

Dölek, açıkta yetiştirilen bir dekar domatesin damlama sulama sistemi hariç ortalama 3 bin-3 bin 500 TL’ye mal olduğunu ve 10-12 ton civarında ürün hasat edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

”Açıkta yetiştirilen domates alıcısı olmayınca elde kaldı. Bu nedenle binlerce ton ürün, dalında çürümeye terk edildi. Tüccarlar kilosunu 10 kuruşa dahi almak istemiyor.

Yaptığımız araştırmada bu yıl bir dekar domates için yapılan harcamaları hesapladık. Buna göre fide ve tohum ihtiyacı için 840 TL, organik gübre için 400 TL, arazinin dikime hazırlanması için 120 TL, kamış veya kargı için 120 TL, ilaç ve diğer gübre giderleri için bin 100 TL, elektrik, su ve bekçi için ise 500 TL’lik gider var.”

Bu hesaplara insan emeği dahil edilmemesine rağmen maliyetin 3 bin 80 TL’yi bulduğunu anlatan Dölek, ”Sonuç olarak çiftçimiz masrafını bile karşılayamıyor. Buna rağmen yetiştirdiği ürünü satılmadığı için dalında çürümeye terk etmek zorunda kalıyor. Beklentimiz, hükümetimizin diğer sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe de üreticiyi memnun edecek, üreten Türkiye’nin elinden tutacak bir paket açıklamasıdır” diye konuştu.

Mustafa Demirbaş da, Sıraç köyünde yaklaşık 20 dekar alanda açıkta domates yetiştirdiğini, geçen yıl aynı dönemde domatesin kilosunu 80 kuruş ile 1 TL arasında sattıklarını, ancak, bu yıl 10 kuruşa bile alıcı bulamadığını kaydetti.

Demirbaş, 20 dekar alandan yaklaşık 250 ile 300 bin TL arasında gelir beklerken, bankadan aldığı krediyi bile geri ödeyemediğini ifade ederek, ”Bizim bin bir emekle yetiştirip satamadığımız domatesler pazarda 60 kuruşa, marketlerde ise 1 ile 1,5 lira arasında tüketiciye sunuluyor. Tek umudumuz yaklaşan Kurban Bayramı’nda” dedi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,476 saniyede oluşturuldu.