Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı

dumlupinarDumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, beş yıllık süreçte çok yoğun çabalardan sonra tıp fakültesini kurarak hizmet vermeye başladıklarını bildirdi.Kütahya- Prof. Dr. Güner Önce, üniversite bünyesinde kurulan tıp fakültesinin açılışı dolayısıyla Rektörlük Kırmızı Salon’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu fakülteyi kurabilmek için çok mücadele ettiklerini söyledi.

Bir tıp fakültesinin alt yapısının çok önemli olduğunu ve tıp dünyasında rekabet anlayışı bulunduğunu anımsatan Prof. Dr. Önce, birçok üniversitede tıp fakültelerine kuruluş kanununda yer verildiğini ve bu üniversitelerin tıp fakültelerinde öğretime kolay şekilde başlandığını belirtti.

Prof. Dr. Önce, kuruluş kanununda olmadığı halde sonradan tıp fakültesi kurmak isteyen üniversitelerde bu sürecin güçlükle ilerlediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

”Beş yıllık süreçte çok yoğun çabalardan sonra bunun öncelikle alt yapısını hazırlayarak bugünkü aşamaya geldik ve tıp fakültesini kurarak hizmet vermeye başladık. Tıp fakültesi, üniversitemiz ve Kütahya için çok önemlidir. Çevremizde Bursa, Eskişehir ve Afyonkarahisar’da tıp fakülteleri var. İlimizden hastalar bu illere giderek yollarda güçlükler yaşamaktaydı. Bu konuda birçok tereddütler de vardı. Bir üniversitede tıp fakültesi daha kuruluş aşamasında diğer fakültelerde kurulduğu zaman diğer fakültelerin kaynaklarını tıp fakültesine aktarmak mümkündür. DPÜ için bu durum en uygun zamanda oldu. Çünkü diğer fakültelerimiz gerçekten çok gelişmişti.”

Gelişmiş üniversitelerin olmazsa olmaz fakültelerinden birinin tıp fakültesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Önce, birkaç yıl sonra Merkez Yerleşke’de tıp fakültesi hastanesi, sağlık yüksekokulu, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, diş hekimliği fakültesinden oluşacak kompleksin önemli işlev göreceğini anlattı.

Prof. Dr. Önce, her fakülte yeni kurulduğunda birtakım yetersizlikleri olabileceğine işaret ederek, tıp fakültesinde 27 olan öğretim üyesi sayısını yükseltmek amacıyla YÖK’ten 5 profesör, 10 doçent ve 32 yardımcı doçent için kadro kullanma izni istediklerini ifade etti.
Yerleşkede 600 yataklı tıp fakültesi hastanesi kurma yönündeki proje çalışmalarına devam ettiklerini bildiren Prof. Dr. Önce, yaklaşık 4 yılda bu binanın kullanıma hazır hale gelmesini planladıklarını sözlerine ekledi.

Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cem Algın da hekimin, ”hoşgörülü, alçak gönüllü, kendini denetleyebilen, sabırlı ve paylaşımcı yapısıyla sevilen bir kişi” olması gerektiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Yrd. Doç. Yasemin Aktan Tekşen tarafından ”Türkiye’de Tıp Bilimi” konusunda yapılan sunumla fakültenin ilk dersi verildi.

Törene Kütahya Vali Yardımcısı Ömer Eru, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,330 saniyede oluşturuldu.