“Dünya Ruh Sağlığı Günü ve Haftası”

bakirkoyAdana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi personeli ve hastalar, ”Dünya Ruh Sağlığı Günü ve Ruh Sağlığı Haftası” nedeniyle yürüyüş ve çeşitli etkinlikler düzenledi.Adana Tren Garı önündeki Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, hastane personeli, öğrenciler ve hastalar, Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Atatürk Caddesi’nden Atatürk Parkı’na yürüdü.

Ellerinde ”Psikiyatriste ‘akıllılar’ gider”, ”Bağımlılık bir süreçtir”, ”Depresyon kişilik zayıflığı değildir” ve ”İyi markalar da arıza yapar” şeklinde pankartlar taşıyan ve üzerinde ”depresyondayım”, ”beni kimse anlamıyor”, ”asabiyim” ve ”çok halsiz ve yorgunum” şeklinde yazılar yazan tişörtler giyen yürüyüşçüler, renkli görüntüler oluşturdu.

Adana Sağlık Müdürü Aytekin Kemik, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende, bedenle ilgili hastalıklarda toplumun yaklaşımının son derece hassas olduğunu, ancak ruhun tam bir iyilik halinde olma durumunun ihmal edildiğini belirtti.

Dünyada 4 insandan birinde ruh sağlığı hastalıklarının görüldüğünü bildiren Kemik, ”Yani her ailede bir hasta var ya da birey ömrünün bir döneminde ruh hastalığı geçirmiş durumda. Yürüyüşü gerçekleştirmemizin amacı, toplumun bu gerçeğin farkına varması ve ruh hastalarının bir kenara itilmişliğine son vermek” dedi.

Ruh hastalıklarını çözmenin ilk adımının, hastaya yaklaşmak ve onu anlamak olduğunu ifade eden Kemik, ”Hastanın ailesindeki ve çevresindekiler, mutlaka hastalara destek olmalılar. Bu, birinci tedavidir. Bunun dışında bilimsel anlamda yapılması gereken her şeyi biz zaten yapıyoruz. Ruh hastalıklarının da diğer hastalıklar gibi olduğu ve tedavi edilebileceği bilinmelidir” diye konuştu.

Daha sonra, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ndeki hastaların oluşturduğu halk oyunları ekibi bir gösteri sundu.

Törene Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Bülent Demirbek de katıldı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,445 saniyede oluşturuldu.