En Çok Sorulan 6 Sağlık Sorusu

Neden uykusuzluk çektiğinizi ya da genel sağlık kontrolleri için gerekli testleri ne zaman yaptırmanız gerektiğini merak ediyor musunuz? Sağlıkla ilgili en çok sorulan soruların yanıtları yazımızda…

Bazılarımız ancak sesleri kısılınca veya sistit yüzünden tuvaletten çıkamayacak hale gelince doktorun ya da hastanenin yolunu tutar. Hatta bu kişiler yaşadıkları bazı sağlık sorunlarını gidip de bir uzmanla paylaşmayı erteler de, erteler. Acaba, doğru tutum hangisi olmalı? Kadınların en sık karşılaştığı sağlık sorunlarını uzmanlara ilettik. Ayrıca onlara bu sorunlarla en doğru şekilde baş etmek için ne zaman, ne yapmaları gerektiğini de danıştık. Ve bakın nasıl yanıtlar aldık.

Niçin Uykusuzluk Çekiyor, Kolayca Uykuya Dalamıyorum?
Günümüzde pek çok genç kadın, uykusuzluk çekiyor ve bunun getirdiği sorunlarla boğuşuyor. Uykusuzluğun ya da tıp dilindeki adıyla insomnianın tiroid bozukluğundan huzursuz bacak sendromuna, stresten yoğun yaşam temposuna pek çok farklı sebebi olabiliyor. Uzmanlara göre, stres kaynaklı uykusuzlukla başetmenin en iyi yolu, yatağa gitmeden bir-iki saat önce kafanızı fazla yormayacak hafif bir film ya da dizi seyretmeniz, dinlendirici birkaç şarkı dinlemeniz ve kendinizi mümkün olduğunca rahatlatmaya çalışmanız. Bu iki saat içinde, çalışmak, yemek yemek ya da içmek -adrenalin salınımına neden olabilecekleri için- kaçınmanız gereken aktivitelerden olmalı. Sigaranın kansere yol açtığı artık herkesçe malum olsa da, uyarıcı etkisinin bulunduğu ve uyku düzenini olumsuz etkilediği pek fazla bilinmeyen zararları arasında. Uyuduğunuz ortamı değiştirmek de, uykusuzlukla savaşmak için etkili bir silah olabilir. Göz bandı kullanarak, alarm saatlerininkiler de dahil her türlü ışıktan korunmaksa, özellikle ışığa karşı hassas olan kişiler için faydalı olacaktır.
Her şeyi denemenize rağmen yine de gözlerinizi uykuyla buluşturamıyorsanız, kesinlikle eczanelerde reçetesiz satılan uyku ilaçlarından medet ummayın; çünkü bunlar tehlikeli şekilde bağımlılık yaratabilir. Bilinçsizce alınanlar hayati tehlikeye bile yol açabiliyor.
Bunun yerine bir doktora danışmanız, sıkıntılarınızı anlatıp onun önerilerini takip etmeniz çok daha yerinde olacaktır.

Yeteri Kadar Uyuduğumu Düşünüyorum Ancak Yine de Gün Boyu Kendimi Yorgun Hissediyorum. Bunun Nedeni Ne Olabilir?
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; bu semptomların altında bir sağlık sorunu yatıyor olabilir. Kansızlık yani anemi problemi olan kadınların çok daha kolay yorulduğu biliniyor. Ayrıca depresyonun da belirtileri arasında, sürekli devam eden uyuma isteği yer alıyor.
Fakat sürekli yorgun hissetmenin başlıca nedenleri içinde, bunların hepsinden daha önde gelen bir tanesi var ki, o da kesinlikle, düzensiz yaşam biçimi. Buna yol açabilecek tüm faktörleri düşünün ve mutlaka bazı şeyleri dengelemeye çalışın. Çok fazla işin peşinden mi koşuyorsunuz; ne yapın edin temponuzu rahatlatın. Unutmayın ki araştırmalar, çok fazla iş ve aktiviteyle uğraşan kişilerin daha yoğun stresle yüklendiğini gösteriyor.

Meme Kanserini Ne Kadar Ciddiye Almalıyım; Sürekli Endişelenmeme Gerek Var mı?
Eğer 35 yaşın altındaysanız, ailenizde herhangi bir meme ya da yumurtalık kanseri öyküsü yoksa bu konuda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Durum aksi yöndeyse, yani ailenizde meme kanseri geçiren kadınlar varsa, bir uzmana danışmalısınız, o yapmanız gerekenleri size açıklayacaktır.
Ancak yine de, genetiğin her şey olmadığını hatırlatalım; meme kanseri vakalarında aile öyküsü, sadece yüzde 5 ve 10 arası bir oranda etkili. Meme kanseri vakalarının istatistiklerine bakıldığında ileri yaşın artık günümüzde daha büyük bir risk faktörü olduğu rahatlıkla görülebilir. Yani bu konuda büyük bir stres yaşamanıza gerek yok. Siz sadece kendi kendinize yaptığınız aylık meme kontrollerini aksatmayın ve elinize farklı bir şişlik geldiğinde bunu -ki genç kadınlarda çoğu masum olabiliyor- hemen doktorunuzla paylaşın.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,475 saniyede oluşturuldu.