En çok yapılan egzersiz yanlışları…

En çok yapılan egzersiz yanlışları…

Vücudunuzu ısıtmadan egzersize başlamanın veya size uygun olmayan ağırlıkları kaldırmanın kas yırtılmalarına yol açabileceğini biliyor muydunuz? Sakatlanmalara neden olan spor yanlışlar…En çok yapılan egzersiz yanlışları...Özellikle yeni başlayanların ağır bir egzersiz programı yapması, faydanın aksine zararlı olabiliyor. Kas yırtılmaları ve yaralanmalardan korunmak için bedeninize uygun bir egzersiz seçmeniz çok önemli. Birçok insan vücudunu tanımadan, kaslarını egzersize alıştırmadan, yaptığı egzersizin ne işe yaradığını bilmeden ve kapasitesinin üzerinde ağır kaldırabiliyor. İşte spor sırasında en çok yapılan hatalar.

Kasları ısıtmadan egzersize başlamakEn çok yapılan egzersiz yanlışları...

Egzersize başlamadan önce mutlaka kaslarınızı ısıtmanız gerekiyor. Kaslarınızın egzersize hazır hale gelebilmesi için biraz yürüyebilir, pedal çevirebilir veya stretching hareketleri yapabiilirsiniz. Egzersizden önce biraz terlemek kan akışını hızlandırarak, egzersizi daha rahat yapmanıza olanak sağlar. Isınmak kaslarınızın zarar görmesini engeller.

Soğumadan egzersizi bitirmekEn çok yapılan egzersiz yanlışları...

Nasıl ki egzersize başlamadan önce ısınmak çok önemliyse, egzersiz bitiminde kasları rahatlatmak da aynı şekilde önemli. Çoğu insan spor salonlarında kaslarını soğutmak yerine duşlara koşuyor aslında bu çok yanlış. Egzersizden sonra kaslarınızı rahatlatmalı ve kalp ritminizi normale döndürmelisiniz.

Doğru tekniği öğrenmemekEn çok yapılan egzersiz yanlışları...

İnsanlar genellikle egzersizden sonra bel, omuz veya sırt ağrısı çekmekten şikayetçi. Ne tür bir egzersiz programı uyguluyor olursanız olun mutlaka bir eğitmenle ve doğru teknikle çalışmanız gerekiyor. Yaralanmaların ve kas problemlerinin çoğu doğru teknik öğrenilmeden egzersiz yapılmasından kaynaklanıyor.

Stretching yapmamakEn çok yapılan egzersiz yanlışları...

Kas esnetme hareketlerini yapmadan kesinlikle ağır kaldırmamak veya ağır egzersizler yapmamak gerekiyor. Düzenli stretching yapmak hem olası egzersiz kazalarını engelliyor hem de kasların esnemesinde faydalı oluyor.

Su içmek için çok susamayı beklemekEn çok yapılan egzersiz yanlışları...

Egzersiz sırasında su içmek için susamayı beklemenize gerek yok çünkü farkında olmasanız da çok fazla su kaybediyorsunuz. Bu yüzden egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında bol bol sıvı tüketmenizde fayda var.

İki egzersiz arasında çok ara vermekEn çok yapılan egzersiz yanlışları...

Nasıl ki bir egzersizden diğerine hızlıca geçmek iyi değilse, iki egzersiz arasında çok ara vermek de iyi değil. Fazla beklemek kasların soğumasına, kas yırtılmalarına veya sakatlanmalara yol açabilir. Genellikle iki set arasında 30 saniye beklemek uygun. Kalp ritminizi ve kendinizi dinleyerek bu süreye karar verebilirsiniz.

Çok fazla ağır kaldırmakEn çok yapılan egzersiz yanlışları...

Kaslarınızı korumak ve yaralanmaları engellemek için size uygun ağırlığı bulmalısınız. 10-15 kere tekrar ederek kaldırabildiğiniz ağırlık size uygun ağırlıktır. Eğer 10 kereden az kaldırabiliyorsanız, daha hafif bir ağırlık kullanmalısınız.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,472 saniyede oluşturuldu.