En güzel acı: Arnavut biberi…

En güzel acı: Arnavut biberi

Orta Amerika’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan da Asya’ya uzanan uzun bir yolculuk arnavut biberinin serüveni…

Kimilerinin acısına dayanamadığı, kimilerinin ise sofralarının olmazsa olmazı bu acı lezzetin, 400 seneden fazla bir süredir popülaritesini sürdürdüğünü biliyor muydunuz?

Acı biberin ne kadar lezzetli olduğunu bilmeme rağmen hiç acı yiyemeyen biri olarak, biberlerin en acısı ve katıldığı her yemeğe apayrı bir tat veren arnavutbiberini sizlere anlatmak için iş başa düşünce, neyin nesidir diye araştırmaya başladım. Araştırmalarım neticesinde gördüm ki, pek çok kişinin büyük bir keyifle yediği, benim ise yiyemediğim arnavutbiberinin faydaları, lezzetinin yanında sayılamayacak kadar çok. Sofralarımızın olmazsa olmazlarından olan arnavutbiberinin faydalarına geçmeden önce, halk arasında daha çok bilinen adıyla kırmızıbiberin nereden nerelere geldiğine değinelim öncelikle. İsmi tahmin ettiğiniz gibi Balkanlar’dan geliyor; arnavutbiberi. Anavatanı Orta Amerika. Ülkemizde yetiştiği yerler ise öncelikle, elbetteki ismiyle özdeşleşen Urfa, daha sonrada Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri ve Bursa. Doğudan Batı’ya göçler neticesinde Doğu mutfak kültürünün büyük kentlere taşınmasıyla ülkemiz genelinde tüm mutfaklara giren arnavutbiberinin tarihi ise 1514’lere dayanıyor. Christopher Kolombus’un yanındaki İspanyol Dr. Chanca tarafından Amerika’ya, daha sonrada İspanya’ya ve diğer ülkelere yayılan arnavutbiberi, Türkiye’ye Afrika üzerinden gelmiş. Macarlar ise 17. yüzyılda Türkler tarafından bu biberle tanıştırılmış. Bu nedenledirki, Macaristan’da arnavutbiberi Türk biberi olarak biliniyor. Neden arnavutbiberi olarak anıldığı kaynaklarda yer almayan bu biber cinsi, genellikle meyvesinin şekline görede isimlendiriliyor. 50’ye yakın çeşidi bulunan ve güneşin bol olduğu sıcak iklimlerde yetişen kazık köklü bir bitki cinsi olan kırmızıbiber, pek çok baharat cinsi gibi kuru topraklarda çok daha iyi yetişiyor. Boyu 60 cm’ye kadar uzayabilen biberlerin yapraklarının büyük bölümü geniş mızrak biçimli, az bir bölümü ise elips biçimli sivri uçludur.

Arnavut biberi nerede kullanılır?

Çok hafif bir aromaya sahip olmasına rağmen son derece acı olan arnavutbiberi, genellikle soslarda kullanılır. Salça,avokado, tartar, tako ve barbekü soslarında lezzet vermesi için kullanabileceğiniz biberi ayrıca, domates ve soğanlada karıştırarak omletlerinizi tatlandırabilirsiniz. İtalyan ile Meksika yemeklerinde ve et marinelerinde de tercih edebileceğiniz biber, sebze yemekleriniz içinde ayrı bir lezzet kaynağı olabilir.

Bitkinin üstleri yeşil(koyu yeşil), altları ise açık yeşildir. Çiçeklerin sapları kalınca olup, aşağı doğru eğiktir. Haziran ayından sonbaharın sonuna dek sarımsı beyaz çiçekleri vardır. Kendine has çok hafif bir kokusu olan biberlerin tadı ise, bilindiği gibi acı ve yakıcıdır. Kurutulmuş acı kırmızıbiberden yapılan arnavutbiberi, yemeklerimize farklı bir lezzet katarken, uzun süre kullanılabilmesi açısından buzdolabında saklanmalıdır. C vitamini açısından çok zengin olan kırmızıbiberlerin meyveleri tam olgunlaştıktan sonra toplanmalıdır. Olgunlaşan meyveler kahvemsi koyu kırmızıdır. İpe dizilerek kurutulur. Genellikle toz haline getirilip ağzı sıkıca kapatılmış kaplarda muhafaza edilmelidir. İsteğe göre taze ve kuru meyvesinden de yararlanılabilir.

Lezzetinin yanında faydası da var

Yazımın başındada belirttiğim gibi, benim yiyemediğim ama pek çok kişinin yararından çok lezzeti için yediği kırmızıbiberin faydalarına değinecek olursak, saymakla bitiremeyeceğiz. Burada size en belirgin faydalarını sıralayacak olursak; arnavutbiberi, sindirim sistemimizin en önemli yardımcılarından biri. Mide suyunun üretimini teşvik ediyor, metabolizmayı geliştiriyor ve vücut gazlarının azalmasına, hatta ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre, damar tıkanıklıklarında, şiddetli baş ağrılarında, kolesterolün düşürülmesinde ve iltihaplanmalarda faydalı olduğu söyleniyor. Merhemi ise zona ve eklem iltihabı ağrılarında rahatlamak için kullanılabiliyor. Ancak bazı ciltlerde tahrişe neden olabiliyor. Vücut, biberin yakıcı etkisine karşı morfine benzer endorfin salgılayarak cevap veriyor, bu da vücuda canlılık getiriyor. Kırmızıbiber, capsaicin ve dihydrocapsaicin içerdiği için, bazı zararlı bakterilerin vücutta yaşamasınada engel oluyor. İştah açıcı özelliğide olan arnavutbiberinin çayı içildiğinde ise, soğukalgınlığı ve üşütmelerde iyileşme görüldüğü de yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlardan…

Kırmızı biber mucizesi

* İnsan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri, özellikle de kanser hücrelerini yok edici özelliği İngiltere’de yapılan araştırmalarla doğrulanan kırmızıbiber adeta bir sağlık deposu… İşte acı arnavutbiberi, işte mucizevi faydaları;

* Kırmızıbibere acılık veren “capsaicin” maddesidir.

* Kırmızıbiberi en çok tüketen ülkeler sıralamasında birinci sırayı alan Hindistan’a bu bitki, 17’nci yüzyılda Portekizliler tarafından getirilmiş.

* Hint ve Meksika mutfağında çok sık kullanılan kırmızıbiber, Türkiye’de en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilip tüketiliyor.

* Kırmızıbiber, içerdiği capsaicin maddesiyle obezite hastalarında metabolik hızı arttırarak, thermogenesis ve lipolysis prosesini uyarıyor. Dolayısıylada kilo kaybına yardımcı oluyor. Tiroid bezlerini uyarıyor.

* Hücre bölünmesini uyararak, kelleşmiş bölgelerde saçların yeniden çıkmasını destekleyebiliyor.

* Tüketildiğinde, kısa süreli, fakat hızlı bir uyarma yaparak, yorgunluk hissini gidermeye yardımcı oluyor.

* Kalp hastalığı ve felç riskini azaltıyor.

* Solunum kanallarını temizleyerek ve onların tıkanarak daralmasını engelleyerek, astımın iyileşmesine yardımcı oluyor. Kronik bronşitin yerleşmesini önleyebiliyor.

* Ana başlıklar halinde faydalarından söz ettiğimiz biberin bu kadar çok faydası varda peki hiçmi yan etkisi yok. Elbetteki var. Çokça tüketildiği durumlarda, mide, bağırsak ve böbreklerde rahatsızlık yapabiliyor. Ancak burada da ilginç bir sonuç karşımıza çıkıyor. Özellikle Doğu’da yetişmiş kişiler açısından alışkanlıktan olsa gerek, herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermiyor. Doğu insanımızın sofrasından eksik etmediği kırmızıbiberin, bu kişiler üzerinde yapılan testler neticesinde mide ve bağırsaklarında herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığı görülüyor

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 133 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,566 saniyede oluşturuldu.