Ergenlik döneminde sosyal fobi …

ERGENLERDE SOSYAL FOBİ NEDİR?

Ergenlik dönemi çocuklarda bir yandan fiziksel ani değişimlerin gerçekleştiği, bir yandan da toplum içerisindeki konumun daha belirgin hale geldiği bir dönem olduğundan dolayı pek çok soruna gebe olabilmektedir. Önceden varolmayan pek çok rahatsızlık da kendisini ergenlik döneminde ortaya koymaktadır ve bu zamanlarda gerçekleştirilen davranışlar ve ailenin desteği ilerleyen yıllarda çocukların hayat kalitesi için belirleyici olmaktadır.

Ergenlik döneminde sosyal fobi ... Sosyal fobi de ergenlik öncesi, sırası veya sonrasında kendisini gösteren ve kişinin hayat kalitesinin düşmesine, başarısızlık ve uyumsuzluklara neden olan psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesi. Temel olarak hastanın toplum içerisindeyken sürekli olarak diğerleri tarafından aşağılanacağına, küçük görüleceğine ve utannacağına dair korku duyması olarak nitelendirilen sosyal fobi en çok 15-25 yaşları arasında kendini göstermektedir.

Toplum içerisinde rahatsızlık ergenlerin çeşitli kızarma, heyecanlanma, fazla terleme ve sürekli gerginlik gibi çeşitli tepkiler vermelerine neden olur. Özellikle insanlar önünde konuşma yapmak, topluma açık yerlerde yemek ve insanlarla birlikte araçlarda seyahat etmek bu rahatsızlığa sahip olan çocukların en sık korktukları etkenler arasında yer almaktadır.

Ancak tüm bu belirtiler sosyal fobi olmayabileceği gibi farklı ruhsal sorunların bir parçası olarak yahut sosyal fobi ile birlikte aynı anda da gerçekleşen diğer rahatsızlıkların da belirtisi olabilirler. Bu nedenle anne babalar ile çocukların kendi kendilerine teşhisler koymak yerine uzman doktorlara danışmaları önemli ve sağlık açısından gereklidir.

Hastalığa sahip olan çocuklar sigara, alkol, uyuşturucu gibi çeşitli maddelere bağımlılık kazanabilir ve böylece kendilerini rahatlatma isteği içerisine girebilirler. Ayrıca kendilerini ait hissedecekleri arkadaş çevreleri arayabilir ve bu nedenle zararlı arkadaşlıklar da kurabilirler. Ailelerin çocuklarına bu konuda yasaklayıcı değil destekleyici ve onları doğru tarafa yönlendirici şekilde hassas bir politika izlemeleri gerekmektedir. Yasak ve baskılar çocuğunuzun sizden daha da kopmasına ve kendi evinde de rahatsız hissederek sosyal fobisinin daha da artmasına neden olacaktır.

Kadınlarda erkeklere göre yaşanma olasılığı daha fazla olan rahatsızlığın, özellikle erkeklerin daha özgüvenli olmaya itilmeleri ve alkolü daha rahat tüketmelerinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Özellikle çevre baskısı anlamında ülkemizde oldukça kötü bir durumda olan kadınların ise sosyal fobi geliştirmeleri bu çevresel etkenler nedeniyle çok daha kolay olmaktadır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,449 saniyede oluşturuldu.