Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememe…

CİNSEL HAZZI ARTIRMANIN YOLLARI!

Psikoterapist Dr. Cem Keçe anlatıyor

Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememesi, cinsel ilişkilerinin çoğunda ne zaman boşalacağını gönüllü ve bilinçli şekilde denetim altına alamaması olarak bilinen erken boşalma; cinsel birleşmelerin hemen hepsinde ya da sık olmak üzere, çok az bir uyarılma ile erkeğin; Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememehenüz boşalmayı istemediği bir anda, vajinaya girmeden önce, vajinaya girer girmez ya da girdikten çok kısa bir süre sonra boşalması olarak tanımlanır.

Bu nedenle erken boşalma, sanıldığı gibi bir hastalık değil, utanılası, korkulası bir durum ise hiç değildir; çiftin cinsel uyum sorunu ve boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrolün sağlanamaması durumudur.

GEREKLİ OLAN BECERİLER…Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememe

Boşalma kontrolünü öğrenmede gerekli olan birtakım önemli beceriler vardır.

Bunlar; nefes kontrolü, gevşeme ve rahatlama, boşalma duyumunun ilk hissedildiği anı belirlemek, boşalmanın düzenlenmesi, yakınlık için işbirliği yapmak, cinsel hazzı arttırmak, performansa odaklanmaktan vazgeçmek, partneri tatmin etmeye çalışmanın dayanılmaz ağırlığından kurtulmak, filmlerdeki sahnelerle gerçek hayatı birbirine karıştırmamak olarak sıralanabilir.

Cinsel yanıt döngüsü olarak bilinen cinsel istek, cinsel uyarılma, plato ve boşalma evrelerini sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek ve boşalma denetimini sağlayabilmek için nefes kontrolünü öğrenmek, boşalma denetimi egzersizlerini düzenli yapmak, açık iletişim kurmak, ön sevişmeyi uzun tutmak, düzenli spor ile kondisyonlu olmak ve beslenmeye dikkat etmek önem taşır.

Nefes kontrolü, nefsin kontrolünü sağlar! Erken boşalmanın üstesinden gelmeye çalışan bir erkek; aşk kaslarını alıştırmak için, bir çiçeği koklar gibi derin bir nefes almalı ve bir mumu üfler gibi nefes vermelidir.

Nefes alırken vücudundaki kasları kasmalı, verirken gevşetmelidir. Her nefes aldığında içinin neşeyle, mutlulukla, huzurla ve enerjiyle dolduğunu, her nefes verdiğinde ise içindeki sıkıntıların, endişelerin, korkuların bir kuş gibi uçup gittiğini hayal etmelidir.

Derin nefes aldığında, aşk kaslarını olabildiğince kasmalı, birkaç saniye nefesini tutmalı ve daha sonra yavaşça nefesini verirken aşk kaslarını tamamen gevşetmelidir. Bu süreçte mümkün olduğunca yavaş bir şekilde ritmik olarak nefes alıp, vermelidir.

Bu sayede aşk kaslarını gevşemeye programlayan ve nefesini kontrol etmeyi başaran bir erkek zamanla boşalmasını da kontrol etmeyi öğrenebilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında da aşk kaslarının gevşek olması çok ama çok önemlidir. Sevişme sırasında hazza ve aşk kaslarının gevşek olmasına yoğunlaşan erkek, zamanla cinsel ilişki sırasında da boşalma kontrolünü kalıcı bir hale getirmeyi başarabilir.

GEVŞEME VE RAHATLAMA…Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememe

Boşalma denetiminde öğrenilmesi gereken ilk becerilerden biri, cinsel uyarılma sırasında bedeninizi nasıl rahatlatacağınızı ve gevşeteceğinizi öğrenmektir. Fizyolojik gevşeme ve rahatlama vücudunuzun sağlıklı cinsel işleyişinin temelidir ve cinsel haz almak için gereklidir.

İdrar yaparken aşk kaslarını gevşetir, idrarınızı tutarken kasarsınız, boşalma denetimi için bunun tam tersini yapmanız gerekir; yani hem sevişirken hem de cinsel ilişki sırasında aşk kaslarınızı hep gevşek tutmanız gerekir.

BOŞALMA DUYUMUNUN İLK HİSSEDİLDİĞİ ANI BELİRLEMEK…Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememe

İkinci beceri boşalma duyumunun ilk hissedildiği anı belirlemektir. Bu an, trafikte “sarı ışık” benzeri bir durumu temsil eder, yani kırmızı ışıktan önce durmanız için sizi uyarır.

Ben buna “tedirginlik noktası” adını veriyorum. Bu noktaya geldiğinizde durmanız gerekir, çünkü vücudunuzda sarı ışık yandıktan sonra kırmızı ışık yanacaktır, yani boşalmanın kaçınılmaz olduğu noktaya gelinecektir ve artık boşalma denetimi için vaktiniz kalmayacaktır.

Öyle ki, tam o anda eve hırsız girse ya da aniden başka bir şey olsa bile boşalırsınız. Gerçekte, boşalmanın kaçınılmaz olduğu an boşalma sürecinin başladığı ilk 3 ila 10 saniye arasıdır.

Birçok erkek en yoğun cinsel haz duygularını boşalmadan bir ya da iki saniye önce hissettiklerini söyler ama bu bir yanılgıdır çünkü erkek hem sevişme hem de cinsel ilişki sırasında vajina içinde gidip gelirken en az boşalma anı kadar cinsel haz hissedebilir, “sonuç” olan boşalma gibi “süreç” olan cinsel ilişkiden de yoğun cinsel haz alabilir.

BOŞALMANIN DÜZENLENMESİ…cinsel istek, cinsel uyarılma, plato ve boşalma evreleri

Üçüncü beceri boşalmanızı düzenlemeyi yani cinsel haz için sabretmeyi ve cinsel hazza doymayı öğrenmektir. Cinsel haz için sabretmede, yüksek düzeyde uyarılmayı boşalmadan sürdürmeyi öğrenirsiniz.

Cinsel hazza doyma ile de, kendi bedeninizdeki duygulara ve duyumlara odaklanmayı, sabırla cinsel haz almayı, gevşeme ve rahatlama sağlayarak boşalmayı geciktirip bedeninizin cinsel hazla dolmasını sağlarsınız. Daha sonra boşalma denetimi için sarı ışıkta “istemli durmayı” ve boşalmak istediğinizde “istemli boşalmayı” deneyimlersiniz.

UYUMLU VE YAKIN PARTNER İLİŞKİSİ...Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememe

Erken boşalma çoğu zaman çiftin cinsel uyum sorunudur ve bu nedenle boşalma denetiminde dördüncü beceri, çift olarak işbirliği yapabilmektir. Beslenmek, su içmek ve nefes almak yaşamın, seks yapmak ise partner ilişkisinin bir gerekliliğidir.

Ama seks yapmak, görev veya mecburiyet değildir, zoraki olmamalıdır, istekle ve bazen kendiliğinden olmalıdır. Uzun süreli ilişkilerde cinsel tutkuyu sürdürmenin şifresi, duygusal açıdan partnerle bütünleşirken kendin olarak kalabilme yeteneğidir.

Bunun için kişinin kendini bir şey yapmaya mecbur hissetmemesi ve performansıyla ilgili endişe duymaması gerekir. Bu rahatlık, çiftin uyumuyla birleşince ve partnerle birlikte çift olarak hareket edildiğinde boşalma denetiminin öğrenilmesi kolaylaşır. Ayrıca bütün bu çabaların amacı bir çift olarak yakınlık, rahatlık, zevk ve eğlenceyi arttırmaktır.

CİNSEL HAZZI ARTTIRMAK…Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememe

İnsan doğası gereği “hazza koşan, elemden kaçan” bir canlıdır. Bu nedenle beşinci beceri aldığınız cinsel hazzı ve zevkinizi arttırmaktır, azaltmak değil. Sanılanın aksine, sevişmekten ve cinsel birliktelikten daha çok haz alırsanız boşalma süreniz uzar.

Kendi kendine boşalma kontrolü için öneriler bazı tekniklerde çok yanlış bir şekilde zihnin başka düşüncelerle meşgul edilip cinsel hazzın ve zevkin azaltması vurgulanır.

Bu yanlış teknikler arasında şunlar da vardır: üst üste iki prezervatif takmak, penis başına duyarsızlaştırıcı krem sürmek, borçlar ya da arabanın bakımı gibi erotik olmayan şeyler düşünmek ya da Fenerbahçe’nin ilk on birini hatırlamak ya da yüzden geriye üçer üçer saymak gibi dikkat dağıtıcı şeyler düşünerek alınan cinsel hazzı azaltmak bunlara örnek verilebilir.

Tüm bu dikkat dağıtıcı eylemler cinsel uyarılmayı azaltır, alınan hazzı azaltır ama boşalma kontrolünü sağlamaz. Çünkü duygularınız ve bedeniniz üzerindeki farkındalığınızı ortadan kaldırır, ki bu da boşalma kontrolünün en önemli kaynağıdır. Ayrıca bu dikkat dağıtıcı teknikler ileride sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik gibi daha başka cinsel sorunlar yaşamanıza da yol açabilir.

PERFORMANSA ODAKLANMAKTAN VAZGEÇMEK…Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememe

Çiftin ilişkisinde cinsel tutkunun yok olmasının en önemli nedenlerinden biri başaramama, tatmin edememe, yetersiz kalma gibi düşünce ve duygulara yol açabilen performans anksiyetesidir.

Bu nedenle performansa dayalı yaklaşımlardan kurtulmak, sizin hem boşalma kontrolü sağlamanızda hem de bir çift olarak cinsellikten haz almanızda faydalı olacaktır. Boşalmanız üzerinde istemli ve denetimli kontrol sahibi olmak ve boşalma sürecinden daha çok keyif almak, partnerinizi tatmin etmekten ve onun boşalıp boşalmadığından emin olmaya çalışmaktan çok daha farklıdır.

Çünkü cinsellik yaşarken boşaldığını ifade eden her üç kadından biri, hiçbir zaman cinsel birleşme sırasında boşalmamıştır, bu beklenti hatalıdır. Cinsel performansınıza kafayı çok takarsanız ve partnerinzi tatmin etmeye çalışırsanız cinsel ilişkinin zevkini çıkaramazsınız.

Çünkü insan sahip olmadığını paylaşamaz, tatmin olamazsa tatmin edemez, haz duyamazsa haz veremez, tıpkı parası yokken borç vermediği gibi… Beyhude bir çaba içinde olan erkek, boşalmadan zevk almaktansa, sadece performansını yargılamış olur.

Ayrıca erkeğin performansına odaklanması ve seksle ilgili mantıksız beklentileri partnerinin dikkatini dağıtır. Erkek bir seks makinesi değildir, değişken ve karmaşık duygu, düşünce ve davranışları olan bir insandır.

RUHUNU VE BEDENİ KOŞULSUZ BİR ARMAĞAN OLARAK SUNMAK…Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememe

Erkek, sevişirken ruhunu ve bedenini kadına koşulsuz bir armağan olarak ona sunar. Kadın, bu armağanı kabul eder. Bundan sonrası kadının işidir.

Kadın reddedilmeyi ve başarısız olmayı göze alarak erkekten, kendini cinsel açıdan uyaracak davranışlarda bulunmasını ister. Kadının talep etme, erkeğin de reddetme hakkı vardır. Erkek kadının taleplerini gerçekleştirmek isterse yapar ama bunu yapmak zorunda değildir.

Kadının boşalması için sadece penise ihtiyaç yoktur. Bu değişik şekillerde başarılabilir. Sorumluluk alma modeli, kadına sorumluluk yüklerken erkeği özgürleştirir ve böylece çift olarak tatminkâr bir cinsellik yaşanmış olur. Kadın, sevişirken ruhunu ve bedenini erkeğe koşulsuz bir armağan olarak sunar ve erkek de bunu kabul eder.

Bundan sonrası erkeğin işidir. Erkek reddedilmeyi ve başarısız olmayı göze alarak kadından kendini uyaracak şeyleri ister. Erkeğin talep etme, kadının da reddetme hakkı vardır ve kadın bunları yapmak isterse yapar ama zorunlu değildir.

Kadın, erkeği boşaltmak, orgazma ulaştırmak veya tatmin etmek zorunda değildir. Erkeğin boşalması için sadece vajinaya ihtiyacı yoktur. Bu değişik şekillerde de başarılabilir.

PARTNERİ TATMİN ETMEYE ÇALIŞMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI…Erkeğin cinsel heyecanını kontrol edememe

Birbirini tatmin etmeye çalışan veya yeterince tatmin edemediğini düşünen çift zamanla ilişkisinin sıkıcı olduğunu düşünmeye, cinsellikten soğumaya ve erken boşalma, iktidarsızlık, cinsel isteksizlik, orgazm olamama, uyarılma bozuklukları gibi cinsel işlev bozuklukları yaşamaya başlayabilir.

Bunları yaşamamanın tek yolu, cinselliği görev ve baskı aracı olarak görmemektir. Çünkü seks yapmak; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır.

Bu nedenle, kimse kimseyi yatakta tatmin etmek zorunda değildir. Herkes kendi cinsel tatmininden kendi sorumludur. Buna “sorumluluk alma modeli” denir, bunun zıttı “pasif kalma modeli”dir. Herkesin cinsel istek, uyarılma ve tatmin olma konusunda yardımcı olan kendine özgü bir şartlar zinciri vardır.

Herkesin şartlarını talep etme ve isteme hakkı vardır; ancak çoğu kişi kendisini, partnerini cinsel olarak uyarması gerektiğine ve tatmin olmasının ancak partnerinin elinde olduğuna ve istediği şekilde uyarılmazsa veya tatmin olmazsa hem kendinin hem de partnerinin eksik olduğuna inanır.

Cinsel terapistler olarak, kişiyi cinsel açıdan harekete geçiren kuvvetin bilinçli veya değil, kişinin kendisi olduğunu vurguluyoruz. Böylece, kişi istek ve arzularını ifade etmek ile bunları bastırmak arasında bir seçimde bulunabilir, kendine odaklanıp ortaya koyduğu cinsellikten zevk alabilir, partnerini ve kendini daha derinden keşfedebilir

Diğer bir değişle, kişinin içinde cinsel istek uyandırmak partnerinin değil, onun kendi görevidir. Kişi partnerinin hissetmek istediği cinsel arzuyu hissedebilmesi için ona ancak destek olabilir.

Bunu ise, ruhunu ve bedenini bir armağan olarak sunarak ve onun isteklerini gerçekleştirmeyi seçerek yapabilir. İç çamaşırlar, mumlar ve hoş sözler güzeldir; ancak ilk aşama bunlar olmamalıdır, öncelik, kişinin kendisidir, bunlar ise daha sonra gelir.

Bu bakış açısı, sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamın sorumluluğunu olması gerektiği yere, yani kişinin kendi omuzlarına yükler ve kontrolünün partnerinin elinde olmadığını anlamasına yardımcı olur. Çünkü kontrolü kaybetme duygusu bilinçdışı düzeyde çok korkutucudur.

Pasif kalma modeli, kişinin partnerini veya ilişkisini suçlamasına neden olur. Sorumluluk alma modeli ise kişinin ilişkisinden zevk almasını, var olan sorunların üstesinden gelmesini sağlar ve çiftin birbirini aldatmasını engeller.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,509 saniyede oluşturuldu.