Erkek hanımından kaç ay ayrı kalabilir?

 

İslam’a göre bir erkek eşinden kaç ay ayrı kalabilir? Hz. Ömer’in bu konudaki ölçüsü…

Eşim çok kaba davranıyor’

Hocam, benim eşim çok kırıcı. Kendi aramızda herhangi bir konuda konuşmaya başladığımızda ya beni küçük düşürüyor ya da aşağılıyor. Bu arada ben de güzel konuşan kişilere ilgi duyuyorum, gönlüm nazik insanlara kayıyor. Bu durumdan sorumlu olur muyum, ne dersiniz? (Rumuz: Güzel söz)

Peygamberimiz “Güzel söz bir sadakadır” diyor ve konuşurken nezakete, kibarlığa ve inceliğe işaret ediyor. Bir başka sözleri de şöyle: Sizin en hayırlınız, ailesine hayırlı olandır. Ben ailesine en hayırlı olanınızım.”

Aile içinde tatlı dil, güler yüz, hoşgörü ve nezaket bir Peygamber ahlakıdır. Bir aile bu ahlakta ne kadar mesafe alırsa, o kadar aile huzurunu yakalar.

Aslına bakarsanız, mesele karşılıklıdır. Siz eşinizi kırarsanız, ona kaba ve sert davranırsanız, mutlu olur musunuz? Hayatı paylaştığınız bir insanı kırmak bir erkeğe mutluluk verir mi?

Vermez tabii, vermesi de mümkün değil ve olamaz. Yapmanız gereken en güzel şey, öncelikle sizi kırmasına, üzmesine, canınızı sıkmasına fırsat vermeyin. Kendi kişiliğinizi, izzetinizi ve ağırlığınızı hissettirin, öyle bir net duruş sergileyin ki, size kaba konuşamaz olsun.

Bu nasıl olacak? Bir kere hiçbir konuda tartışmaya girmemeye çalışın. Haksızlığını, yanlışlarını ve eksiklerini yüzüne vurmayın. Böylece kendinizi ezdirmemiş olursunuz, sizi küçük düşürmesine engel olursunuz.

Bu davranışlarınızla bir yerde size karşı nasıl davranmasını belirlemiş, öğretmiş ve usulü ve uslûbu ile anlatmış olursunuz. Bir de hangi hallerde, aranızda ne geçince kızıyor, öfkeleniyor, ağzını nerelerde bozuyor, tahmin edin, ona göre tavrınızı belirleyin.

Yani Türkçesi eşinizi, hayat arkadaşınızı ıslah etmeye gayret edin, aman ha aman pireye kızarak yorganı yakmayın, masumken suçlu duruma düşmeyin. Hem kul nazarında, hem de Allah katında mesul olmayın.

Şu âyeti de kulağınıza küpe olarak takın:

“Allah’a ve Resulü’ne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin yoksa yılgınlığa düşersiniz, gücünüz de elden gider. Bir de sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal:8:46)

Erkek hanımından kaç ay ayrı kalabilir?

Hocam ben evimden uzak bir yerde çalışıyorum. Eve 8-9 ayda bir gidebiliyorum, çok borcum var. Dinen ne kadar sorumluyum? (Rumuz: Ayrılık)

Borçlu olduğunuz için bir an önce borcunuzu ödemeniz önemli bir hassasiyettir. Üzerinizde kul hakkının kalmamasına çalışıyorsunuz.

Fakat bir de yolunuzu gözleyen bir eşiniz var. Onun da hakkını korumanız gerekir. 8 ay çok uzun bir süre. Bu süreyi en fazla dört aya indirmeye çalışın. Dört ayda bir eve gidin, hanımınızdan çok ayrı kalmayın.

Çünkü şeytan boş durmaz, karı koca arasına soğukluk vermek için her türlü fitliği yapar. Bu konuda şöyle bir ölçü var:

Hz. Ömer, bir gece Medine sokaklarında teftiş yapıyordu. Bir ara kulağına bir şiir gelir. Bir kadın, eşi dört aydır cephede olduğu için sıkıldığını ve kocasını özlediğini bir şiirle dile getiriyordu.

Hz. Ömer bunun üzerine kızı Hafsa’ya evli bir kadının kocasından en fazla ne kadar ayrı kalabileceğini sorar. Hz. Hafsa da bu sürenin en fazla üç/dört ay olabileceğini belirtir.

Bu olay üzerine Hz. Ömer, komutanlara evli erkeklerin en fazla cephede dört ay tutulmasını ve dört ayda bir izinli olarak evine gönderilmesi talimatını verir.

Hocam, bir erkeğin, ayrıldığı eşine mehir vermeme hakkı olabilir mi? (Rumuz: Mehir hakkı)

Kocanın böyle bir hakkı yoktur. Bir kişi evlendiği günden itibaren hanımına mehir verme mecburiyetindedir. Yani bir kadın evlenir evlenmez eşinden mehir alma hakkını elde eder. Bu onun kesin bir alacağıdır. Mehrini eşine bağışlamadığı süre içinde alacaklı olarak devam eder.

Kur’ân çok açık bir şekilde “Kadınlarınıza mehirlerini verin” diye mehir konusunda hükmü belirler.

Vermediği zaman birisine olan borcunu vermemiş gibi olur, haksızlık yapar, sorumluğu/vebali devam eder.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,509 saniyede oluşturuldu.