Erkekler neden uyur?

Cinsellik aslında soyun devamını sağlamak amacıyla insan biyolojisinde çok önemli bir işleve sahiptir. Dolayısıyla da insanlık tarihi boyunca üzerinde en çok konuşulan, merak edilen ve tartışılan bir konu olmuştur.

Evlilikler bilindiği üzere ortak bir hayatı sürdürmek için kurulur. Kadın ve erkeğin birbirine hayat arkadaşı olmaları, birlikte sürdürecekleri hayat yolunda, acı tatlı her konuda destek vermeleri beklenir. Kadın ve erkeğin birlikteliğindeki en önemli yapı taşı da cinsellik ya da diğer bir deyişle sekstir.

Aşk mı, cinsellik mi?

Beraberliklerde en çok kafa karıştıran ve tartışmalı nokta burasıdır. Bir ilişkiyi ayakta tutan aslında hangisidir? Eşinizle aslında aşık olduğu için mi berabersiniz, yoksa temelde cinsellik ve yaşattığı tatmin duygusu olduğu için mi? Bu soruların yanıtı kişiye ve beklentilere göre değişmekle birlikte, değişmeyen çok önemli bir şey vardır. Hayatınızı yönlendiren hormonlarınız. Bu soruların yanıtı da hormonlarımız tarafından veriliyor. Bazılarımız beraberliklerdeki aşk yoğunluğuna çok önem verirken, bazılarımız için ten uyumu dedikleri cinsel haz daha önemli olabiliyor, ancak temelde hep aynı şey yer alıyor, o da hormonlarınızın tartışmasız üstünlüğü.

Hayatınızdaki pek çok şey, bedeninizde dolaşan ve büyük bir kısmı da hipofiz bezi tarafından üretilen hormonlar tarafından belirleniyor. Saçlarınızdan ayak tırnaklarınıza kadar bu hormonların etkisi altındasınız ve birçok psikolojik sorunun arkasında yatan neden de hormonların aşırı salgılanması ya da salgılanmamasıyla doğrudan ilintili.

Bir insana aşık olduğunuzda kalbinizin küt küt çarpması, içinizin pır pır etmesi ya da bir anda sinirlenip, öfkeden deliye dönmenizin sebebi de yine hormonlar. Dolayısıyla adı ister aşk olsun, ister seks, tek sorumlusu hormonlarınız.

Cinsellikte uyum

Seksin evliliği ayakta tutan en önemli yapı taşlarından biri olduğunu belirttikten sonra, burada da etkili olan şeyin karşılıklı uyum ve tensel haz olduğunu hatırlatmakta fayda var. Öte yandan eşlerin psikolog ve psikiyatristlere başvurmalarında ilk sıralarda yer alacak kadar ciddi sorunların kaynağı da yine bu cinsellikle ilgili olanlar. Cinsellik toplumda rahat konuşulabilen bir konu olmadığı için en çok sıkıntı yaşanan konuları oluşturuyor. İnsanlar uzmanlara bile çok çaresiz kalmadıklarında başvurmuyorlar ve konuyu anlatmakta da çok sıkıntı yaşıyorlar, dile getirmekten çekiniyorlar. Oysa biyolojik olarak soyun devamı için genlerinize bile kodlanmış olan seks, eğer doğru partnerle sağlıklı bir biçimde yaşanmıyorsa ciddi sorunlara dönüşerek bütün hayatınızı da etkileyebilir.

Cinsel uyum ise önce birbirinizi iyi anlamanızdan, duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilmenizden geçiyor. Eşinizle aranızda ayıp, yasak, günah gibi kavramlar olmamalıdır. Eğer seks hakkında konuşulmuyorsa, cinsel uyumdan da söz etmek mümkün olamaz.

Seksten sonra kocam uyuyor

Bu konu çok konuşulmuyor gibi sanılsa da pek çok kadın bu konuda hem endişelidir hem de merak içindedir. Üstelik son derece düzgün giden evliliklerde, sorunsuz seks hayatı olan çiftlerde erkeğin hemen, seksten sonra uyuması kadınlar açısından bilinmezlikle doludur ve bazen bunun bir sorun olduğunu düşünürler. Hatta bazen kadınların kaygıları o kadar yoğunlaşır ki, işi suçluluk duygusuna kadar götürebilirler. Kadınların birçoğu,

• Yetersizlik,

• Aldatılmışlık,

• Önemsenmemek,

• Eskisi kadar sevilmediğini düşünmek,

• Erkekten şüphelenmek,

• Yoğun endişe ve gerginlik,

• Kırgınlık ve kızgınlık gibi pek çok duyguyla mücadele etmek zorunda kalır.

Gerçekten de seksten sonra bir erkeğin uyuması kadın için çok sevimli bir durum değildir. Kadın ve erkeğin yapısal farkları ve tutumları burada da kendini göstermektedir. Kadınlar mutlu oldukları bir seksten sonra muhtemelen eşiyle sohbet etmek, sarılıp kucaklaşmak isteyecektir, ancak arkasını dönüp uyuyan bir erkekle bu tip romantik bir yatak keyfi yapmak da söz konusu olamadığından ilişkiler gerginleşebilmektedir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,502 saniyede oluşturuldu.