Erkekleri Hormonlar Mı Yönetir?

Erkekleri hormonlar mı yönetir sorusunun cevabı evet olmalıdır. Eğer söz konusu hormon testesteron yani erkeklik hormonu ise onun erkekler için her şey değilse de çok şey olduğundan hiç kuşkunuz olmasın.

Testesteron erkeklerde er bezinin (testis) ürettiği en önemli androjen bir kas gelişimini ve vücut kıllanmasını düzenler. Yağ eritici özelliğiyle erkeklerin göbek bağlamasını engeller. Cinsel arzuyu ateşleyen ve iktidar gücünü arttıran da testesterondur. Erkek iktidarının arkasında ki en önemli güç bu hormondur.

Testesteron azalınca ortaya çıkan sorunların sayısı bir hayli fazladır. Sıcak basmalarını, uykusuzluk, ruhsal sorunlar, kas güçsüzlüğü, uyku bölünmeleri, yorgun uyanmalar, terleme, sinirlilik, alınganlık, öfke-hiddet atakları ya da tam tersine içe kapanmalar ve daha da önemlisi cinsel arzu ve performansın düşmesi bunun en önemlileridir. Özellikle cinsel arzu ve performansın düşmesi sonucu ortaya çıkan iktidar kaybı erkeklerin en büyük korkusudur. Erkeklerin sadece bedensel değil ruhsal yaşamları da öncelikle iktidar üzerine kurulmuştur.

Erkeğin cinsel yaşamını değilse bile ruhsal ve bedensel direncini etkileyen önemli bir madde daha vardır: DHEA. Bu madde böbrek üstü bezinde üretilmekte, üretimi 20’li yaşlara doğru yükselip 20-30 yaş diliminde zirve yapmaktadır. DHEA ayrıca yağları eriten bir hormondur ve ortaya yaş erkeklerinde görülen karın çevresi yağlanmasında bir ölçüde DHEA azalması da sorun olur. DHEA azlığı da bağışıklık sistemi zayıflamakta grip ve üst solunum yolu sıklığı artmaktadır. Daha sonra yavaş yavaş azalan DHEA üretimi 50’li yaşlardan sonra iyice azalmaktadır. DHEA azalması cinsel iktidarı değil ama ruhsal iktidarı bir hayli etkiliyor diye düşünenler var. DHEA’sı azalan erkeklerde iktidar hırsı törpülenmekte, erkek yavaş yavaş geri çekilmektedir! Yani bu hormon seviyesindeki azalma kendini en çok beyinde belli etmektedir. Bunun nedeni DHEA’nın sinir hücreleri arasındaki ileşitimde önemli bir rol oynamasıdır. DHEA üretimi azalan erkekler depresif bir tutum içine girmekte, sosyal ilişkilerini sınırlamaktadır!

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,439 saniyede oluşturuldu.