Erken doğumun nedeni , interlökin…

Erken doğum riskine yol açtığı görülen DNA farklılıkları bulundu. Erken doğuma Interlökin 6 adlı genin neden olabileceği bildirildi.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, hem annelerde hem de bebeklerde erken doğuma yol açtığı düşünülen DNA farklılıklarını ortaya çıkarttı.

Prematür doğum, bebeğin gelecekteki sağlığına en büyük tehditlerden birini oluştururken, bazı durumlarda iltihaplanma ve diğer tıbbi komplikasyonlar etken olsa da erken doğumun nedenlerinin tam olarak bilinmediğinin altı çiziliyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsünce gerçekleştirilen bir araştırma kapsamında erken doğum gerçekleştiren kadınlarda 190 gende 700 DNA değişkenine bakılırken bebeklerin kordon kanı da bu değişkenler için test edildi.

Özelikle hücreler tarafından enfeksiyona karşılık olarak üretilen Interlökin 6 reseptörü geni taşıyan bebeklerin erken doğmasının daha olası olduğu görüldü.

BBC’nin haberine göre, çalışmayı yöneten Dr Roberto Romero “Hipotezimiz, anne ve cenin, rahim içindeki çevre elverişsiz olduğunda ve yaşamları tehdit edildiğinde erken doğum sinyali verdiği yönünde” dedi.

“Ceninde bir enfeksiyon olduğunda erken doğumun hayati değeri olduğu gözleniyor. Annenin iltihaplı dokusundan kurtulmasını ve kendisini gelecek doğumlar için korumasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,447 saniyede oluşturuldu.