Eski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Eski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Ayrılığın üzerinden yeterince zaman geçmiş olmasına rağmen hala eski sevgilinizi unutamadınız mı? Eski sevgilinizi unutmanız için neler yapabileceğiniz…

Eski sevgilinizi nasıl unutursunuz?İlişkiniz bittiği halde eski sevgilinizi hala düşünüyor ve onu özlüyor musunuz? Zaman zaman onu düşünmeniz, onunla barışma planları yapmanız ya da size geri dönmesini ummanız aslında ayrılık sürecinin bir parçası. Bu süreçte bitmiş bir ilişkiyi canlandırmaya çalışmanın ikiniz için de iyi olmayacağını söyleyelim. Bunun yerine ne kadar acı verici olursa olsun onu unutmaya çalışmalısınız.

İletişim kurmayın

İlişkiniz bitmiş olmasına rağmen hala onunla iletişim kuruyorsanız, unutmanız pek de mümkün değil. Ayrılığın başlarında belki birbirinize karşı öfkenizi kusmak belki de bu geçiş sürecini kolaylaştırmak için iletişim kurmaya devam etmiş olabilirsiniz ancak bu sürecin uzaması ikiniz için de iyi olmaz. Onunla her konuşma ya da birkaç mesaj bile sadece başa dönmenize sebep olur. Ne kadar zor olursa olsun onunla tüm iletişiminizi kesmeniz, unutmak için atabileceğiniz en büyük adım. Bu konuda kendinize güvenemiyorsanız, her zaman yanınızda olan arkadaşlarınızdan sizi durdurmaları için yardım isteyebilirsiniz.

Çevrenizi değiştirinEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Uzun süreli bir ilişki yaşadıysanız eski sevgilinizle ortak bir çevreye sahip olmanız ve sizi gören herkesin onu sorması muhtemel. Ancak bu süreçte onu hatırlatan herkesten uzak durmanızda fayda var. Bu yüzden ortak arkadaşlarınızla görüşmeyi kesin ve size eski sevgilinizi soran kişilere ayrıldığınızı, bu konuda konuşmak istemediğinizi söyleyin. Onunla ilgili konuşmak ya da neler yaptığıyla ilgili haber almak istemeniz doğal ancak bu isteğinizden kurtulursanız o kadar çabuk unutursanız. Bu durumda yeni bir çevre edinmeniz, size yardımcı olabilir.

Yeni anılar edinin

Eski sevgilinizi özlüyorsanız, onunla gittiğiniz yerlere gitmek, birlikte izlediğiniz filmleri izlemek hatta onun sevdiği bir yemeği yemek bile size acı verebilir. Ancak bazen bir şeyleri aşmanın tek yolu onların üstüne gitmektir. Onunla gittiğiniz yerlere sevdiğiniz bir arkadaşınızla gitmeniz ya da birlikte izlediğiniz bir filmi tek başınıza izlemeniz ilk başlarda sizin için zor olsa da zamanla anlamlarını kaybetmeye başlayacaklar. Hatta bu şekilde yeni anılar oluşturarak eskileri unutmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Tabii onunla birlikteyken yapmayacağınız şeyleri denemeniz için de iyi bir zaman.

Flört edinEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Ne kadar klişe durursa dursun gerçekten de bazen “çivi çiviyi söker” taktiği işe yarıyor. Elbette yeni bir ilişkiye henüz hazır olmayabilirsiniz ancak dünya üzerindeki son erkeğin eski sevgiliniz olmadığını hatırlamanızda fayda var. Dışarı çıkıp birkaç kişiyle flörtleşmek, yeni insanlarla konuşmak, birinin sizinle ilgilendiğini görmek işe yarayabilir. Böylece hem ayrılıkla zedelenen egonuzu tamir edebilirsiniz hem de yeni bir ilişkiye hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Kötü anılara odaklanın

Eski sevgilinizi düşünürken muhtemelen aklınıza hep birlikte geçirdiğiniz güzel günler ve birbirinizi ne kadar çok sevdiğiniz geliyor. Ancak bir zamanlar güzel giden ilişkiniz bir şekilde bitti ve bitmesinin de sebepleri var. Eski sevgilinizi unutamıyorsanız, ilişkinizin son zamanlarında yaptığınız tartışmaları, sizi ayrılığa götüren sebepleri aklınıza getirin. Hatta eski mesajları okumanız pek faydalı olmasa da ilişkinizin son zamanlarındaki mesajlarınıza bir göz atmanız iyi olabilir. Birbirinize karşı ne kadar kırıcı olabildiğinizi hatırlamanızda fayda var.

Hayali senaryolar kurmayınEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Eski sevgilinizin size geri döndüğü, tüm hatalarını anladığı ya da çok pişman olduğu ile ilgili senaryolar kurmaktan vazgeçin. Hiç kimse tam olarak değişmez ya da tüm hatanın kendisinde olduğunu kabul etmez. Onun ayrıldığınız kişi olduğunu hatırlayın ve olmayacak hayali senaryolarla kendinizi daha fazla yıpratmayın. Ayrıca aynı şekilde hatayı sürekli kendinizde arayıp “öyle yapsaydım şimdi bu durumda olmazdık” gibi cümlelerle kendinizi sorgulamanız da size bir şey kazandırmayacak. Hayallerinizi geçmişe değil geleceğe yöneltin.

Yalnız kalmamaya çalışın

Çok sosyal bir insan olmasanız bile bu süreçte mümkün olduğunca yalnız kalmamaya çalışın. Çevrenizde birlikte zaman geçireceğiniz insanların olması, kafanızı meşgul edip sizi eski sevgilinizden uzaklaştırabilir. Dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışın, arkadaşlarınızla buluşun ya da ailenize vakit ayırın. Görüştüğünüz insanlara eski sevgilinizi ya da bitmiş ilişkinizi anlatmak yerine onların hayatlarını, sorunlarını dinlemeye çalışın. İlk başlarda bu size zor gelse de zamanla kendi sorununuzdan uzaklaştığınızı fark edeceksiniz.

Eski sevgilinizi bir türlü aklınızdan çıkaramıyor musunuz? 

Derin nefes alın ve beyninize odaklanınEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Hipnoz, gözleriniz açıkken ya da kapalıyken yapılabilir. Öncelikle gözleriniz açık olarak söylenenleri yapmalısınız. Duvarda bir nokta bulun ve devam etmeden önce o noktaya birkaç saniye gözlerinizi dikin. Gözlerinizi kapatmak sizi daha rahat hissettirecekse, bu adımları sesli mesaj olarak kaydedip, dinleyerek devam edin. Bu arada her adım arasında söylenenleri yapacak kadar süre bırakmayı da ihmal etmeyin. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, derin bir nefes alarak ve sonra da nefesinizi yavaşça bırakarak başlayın.

Ağrı hissi var mı diye vücudunuzu dinleyin

Şimdi, eski aşkınız düşünün ve herhangi bir fiziksel acı hissi olup olmadığını hissetmek için zihnen tüm vücudunuzu tarayın. İlginç bir şekilde, acı veren duygular kişide fiziksel acıya da sebep olur. Küçük ölçekte, bir ayrılık yaşadığınızda, midenizde ya da kalbinizde bir ağrı ya da başka bir duygu hissedebilirsiniz. Bu his herhangi bir yerinizde ortaya çıkabilir, o nedenle bu süreçte o hissin üstünde çok fazla durmayın. Daha çok, hissettiğiniz ağrının yerini tespit etmeye kendinizi odaklayın. Nasıl bir şey? O hissi hatırlamaya çalışın.

O hisse kafanızda belli bir şekil verinEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Beyniniz duyguları ve anıları genelde holografik olarak (3D’de olduğu gibi) kaydetmeye meyillidir. Öyleyse, diyelim sırtınızda hissettiğiniz o ağrı, gerçekten onu düşündüğünüzde, belli bir şekle bürünecek. Canlanmazsa da, ona içinde bulunduğunuz ruh haliyle uyuşan herhangi bir şekil verin. Bir topa, yıldıza benzetebilirsiniz…

O şekli vücudunuzdan 60 cm uzaklaştırın

Ağrınıza daha yakından bakabilmek için, gözlerinizin önünde uçtuğunu görene kadar vücudunuzdan uzaklaştırdığınızı hayal edin. Gerçekte var olmayan bir şeyi zihnen kendinizden uzaklaştırmada zorluk yaşıyorsanız, öyle yapıyor gibi davranmanız bile sizi transa benzer bir hale sokmak için yeterli.

Uzaklaştırdığınız nesneyi dikkatlice izleyin

Şimdi, ağrınıza verdiğiniz o şekil gözlerinizin önünde uçtuğuna göre, artık onu dikkatlice inceleyebilirsiniz. Tüm ayrıntılarını inceleyin. Ağrı şeklinizi incelerken, mümkün olduğunca onu ayrıntılı bir şekilde tarif etmeye çalışın, ne kadar ayrıntılı olursa o kadar iyi. Rengi, şekli…

Nesnenin tanımlayıcı özelliklerini tamamen değiştirin

Ayrılık acınızın neye benzediğini net olarak görün. Şimdi onunla ilgili her şeyi değiştirin. Rengini değiştirin. Şeklini küçültün. Özelliklerini küçük, koyu renkli, keyifsiz ve sıkıcı bir nesneye dönüştürün, sonra da onu kendinizden uzaklaştırın. Bu sayede o nesneyle ilgili duygularınız değişecek. Yaptığınız şey beyni kandırmak değil, sadece beynin bilgileri nasıl kodladığını değiştirmektir.

Acı sembolünüzü arkanıza itin

Şimdi, farklı şekilde algılamaya başladığınız nesneyi vücudunuzdan uzaklaştırın, tercihen arkanıza koyun. Onu ittiğinizi, uzağa, çok çok uzağa ittiğinizi hayal edin. Öncelikle, onu bulunduğunuz odadan dışarı itin, sonra bir blok öteye, sonra bir sokak öteye, sonra da bir kilometre ötenize. Bunu yavaşça ve bilinçli olarak yapın. Onu, kendinizden uzaklaştırdığınıza gerçekten inanın. Acınızın sembolü olarak belirlediğiniz nesneden kendinizi soyutlayarak ve onu arkanıza iterek, beyninizin yaşadığınız ayrılıkla ilgili duygularınızı geçmişte bırakma sürecini hızlandırmış oluyorsunuz.

Kendi kendine hipnoz halinden çıkınEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Şimdi hipnoz halinden çıkmaya başlayın. Örneğin ayağa kalkıp, bulunduğunuz odada yürüyün. Her iki gözünüz de açık olmalı, derin bir nefes almalı, nefesinizi bir saniye tutmalı, sonra onu yavaşça dışarı vermeli, sonra ayağa kalkıp tekrar derin bir nefes almalı ve tekrar oturmalısınız.

Duygularınızı tekrar gözden geçirin

8. adımdan sonra, büyük ihtimalle yaşadığınız ayrılık acısından kendinizi daha bir soyutlamış hissedeceksiniz. Duygularınızda hemen belirgin bir fark hissetmeseniz bile, rahatlamak ve bu adımları uygulamak bile tekrar üzüntü hissettiğinizde, ayrılık olayı üzerine fazla konsantre olmamanıza yardımcı olacak.

Egzersiz öncesi 10 seviyesinde “eski aşkımı çok özledim” diyorsanız ve bu egzersiz sonrası özleme yoğunluğunuz 7,5-8’e indiyse, bu bile bir gelişme ve tekrar bu adımları uygulamanız için geçerli bir sebeptir. Belki özleme seviyenizi 6’ya ya da 5’e bile düşecek, yaşadığınız ayrılık acısı gün boyunca sizin dikkatinizi dağıtmayacak. Bu teknik, birkaç dakika içinde insanlarda bir değişim sağlıyor, ama terapi yıllar boyu sürebilir.

Gerektiğinde 1-9 arası adımları tekrar edinEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Bu egzersizi bir kere yapmanız bile ayrılık acınızı hafifletmeye yardımcı olsa da, gelecekte ne zaman yalnızlık sancısı çekeceğiniz ya da geçmişle ilgili pişmanlık hissine kapılacaksınız, hiç bilemezsiniz. Ne zaman tekrar üzüntüye düştüğünüzü hissederseniz, 1’den 9’a kadar bu adımları tekrar edin.

Artık eski aşkınızla ilgili zihninizi dağıtan düşünceleri geçmişte bırakmayı öğrendiğinize göre, şimdi gelecekteki aşkınız için zihninizde yer açabilirsiniz

İşte eski sevgiliyi unutmayı kolaylaştırmak için bazı öneriler..

1- Arkadaşlarınla konuş

Unutma ilk ayrılık acısını yaşayan sen değilsin. Arkadaşların, aile fertlerin ve daha çevrendeki bir çok kişi, en az bir kez yaşamıştır bu olayı! O halde neden onlardan yardım almıyorsun? Konuştukça açılacak ve duygularını daha iyi tahlil etme fırsatı bulacaksın.

2- Gerçek duygularını test etEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Yaşadığın gerçek bir aşk mıydı, yoksa sadece fiziksel bir çekim mi? Bunu test etmek için biraz geç olabilir ama eğer hissettiklerin sadece bir çekimse bunun zaten geçici bir şey olduğu bilmelisin. Onu görmediğin zaman giderek azalacağından ve bir gün son bulacağından emin ol.

3- Görmemeye çalış

Ne demişler: “Gözden uzak olan gönülden ırak olur.” Her ne kadar ayrılığın ilk günlerinde aklından kolay kolay çıkmayacak olsa da, onu uzun zaman görmediğinde unutacağını bilmelisin. Bu nedenle onun olması muhtemel yerlere gitmemeye çalış. Hatta mümkünse, aynı arkadaş grubundakilerle bir süreliğine ilişkilerini askıya al.

4- Ailene zaman ayır

Sevgilin varken, ailen yüzünü görmeye hasretti. Şimdi onlara bir güzellik yap ve sevgiline ayırdığın zamanı onlara ayırmaya çalış. Dinginlik, huzur, güven hepsi bir arada! İlk zamanlar biraz sıkılır gibi olsan da, zamanla çok hoşuna gideceğinden emin olabilirsin.

5- Onu aramaEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Elin hep telefona gitse de bundan vazgeç. Özellikle de terk edilen taraf sensen. Bu ilişkinizi gereksiz yere uzatmaktan ve ikinizin de daha çok üzülmesinden başka bir işe yaramaz. Kendine hakim ol ve ne olursa olsun onu aramamaya çalış. Zamanla bu duruma alışacaksın.

6- Eğlenmene bak

Sanki sadece sevgilinle birlikteyken eğlenebilirmişsin düşüncesinden vazgeç. En yakın arkadaşlarınla dışarı çık, sinemaya git, bowling oyna, kırda piknik yap… Emin ol, bundan da çok zevk alacak ve sevgilin olmadan da keyifli vakit geçirebileceğinin farkına varacaksın.

7- Ona ait olan eşyaları ortadan kaldırEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Fotoğraf, mektup, ya da sana aldığı bir hediye… Ondan geriye kalan her şeyi ortadan kaldır. Böylece onunla ilgili anılarının depreşmesini önlemiş olursun. Ama sakın hiçbirini imha etme. İleride onlara baktığın zaman acı çekmeyeceğin günler de gelecek.

8- Zamana bırak

“Zaman her şeyin ilacıdır” derler. Ayrılığın ilk günlerinde çok acı çeksen de, zamanla aklına bile gelmeyeceğinden emin olabilirsin. Bunun için üzülmene ve kendini yıpratmaya değmez.

9- Hobilerini geliştirEski sevgilinizi nasıl unutursunuz?

Onu kafandan uzaklaştırman için en iyi yollardan biri de yeni hobiler edinmen ve kendine bol bol zaman ayırman. Böylece onu düşünme fırsatını bulamayacaksın. Özellikle arkadaşlarınla birlikte yapacağın spor aktiviteleri çok işine yarayabilir.

10- Olumsuz yönlerini düşün

İlişkiniz boyunca mutlaka hoşuna gitmeyen davranışları olmuştur. Onu özlediğin zamanlarda birlikte geçirdiğiniz güzel anlar yerine, olumsuz yönlerini düşünürsen onu daha kolay unutabilir, hatta nefret bile edebilirsin.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,465 saniyede oluşturuldu.