Evde tırnak Bakımı…

 

Tırnak bakımı yapmak için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Banyonun ardından cilt daha yumuşak, tırnaklar ise daha esnek hale gelir. Bu nedenle yapılacak tüm işlemler daha da kolaylaşır ve tertemiz tırnaklara sahip olursunuz.

Manikür
Önce tırnaklarınızdaki ojelerinizi çıkartın ve tırnak diplerinize krem sürün.
Elinizi yakmayacak sıcaklıktaki suya yarım limon sıkın ve gliserinli Sıvı sabun ekleyip 2-3 dakika bir elinizi suda bekletin.
Daha sonra suya batırdığınız elinizin tırnak dibindeki etleri geri itin.
Açığa çıkan ölü deriyi manikür makası yardımıyla alın ve daha sonra aynı işlemi diğer elinize uygulayın
Tırnaklarınızı törpüleyin ve el kremi ile elinize ve tırnaklarınıza masaj yapın
Ojenizi sürün.

Pedikür
Ayaklarınızı on dakika kadar ılık su ile doldurulmuş ve bir kaşık tuz atılmış kabın içinde bekletin. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkartarak durulayın. Topuklar gibi ölü deri yüzünden kalınlaşmış bölgeleri ponza taşıyla ovun. Tahrişlere yol açmamak için cildin hassas olduğu yerleri ovmaktan kaçının.
Şimdi sıra etlerinizde; küçük bir tahta çubukla iyice yumuşamış olan etleri içeri Doğru itin. Bu yöntemin tırnak etlerini kesmeye kıyasla hem çok daha kolay ham de daha risksiz olduğunu unutmayın. Sadece tırnakların, özellikle de baş Parmak tırnaklarının kenarlarında bulunan ölü derilerin ucunu kesebilirsiniz, çünkü bunlar bazen geriye itilemeyecek kadar serttir.
Bundan sonra yapılacak son iş tırnakları kesmek. Bu işlemde en fazla dikkat etmeniz gereken nokta tırnakların yanlarını çok derin kesmemek ve küt bırakmamak. içeri doğru fazla kesilerek oyulan tırnak kenarları ileride batık tırnak oluşmasına yol açabilir ki bu da son derece can sıkıcı, acı verici bir durumdur.
Şimdi tırnaklarınızı törpülemeye başlayabilirsiniz ama metal bir törpüyle değil! Son zamanlarda çıkan kalın karton törpüler bu iş için çok daha uygun, çünkü tırnakları kırmıyorlar. Törpüledikten sonra ayaklarınızı tekrar durul Ayın ve kurulayın.
Artık sıra işin en zevkli kısmı olan ojeyle pedikür işlemini tamamlayabilirsiniz. Yalnız bu işleme başlamadan önce parmaklarınızı bir parça pamuk yardımıyla ayırın.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,440 saniyede oluşturuldu.