Eve yeni gelen köpeğinize iyi bakmak …

  • Eve yeni gelen köpeğinize iyi bakmak için bunları deneyin!

Can dostunuza iyi bakın İnsana en yakın canlılardan biri olarak bilinen köpekler en popüler evcil dostlarımız arasında. Sadakatle sahibine bağlanan sevimli dostunuzu ailenize olabildiğince erken katmanızda fayda var. Peki ona nasıl bakmalı?

  • YENİ YUVASINA ALIŞTIRIN

Evinize yeni gelen sevimli dostunuzun özel bir bakım ve ilgiye ihtiyacı vardır. Annesinden yeni ayrılmış olması içine kapanmasına, Eve yeni gelen köpeğinize iyi bakmak ...korkmasına ya da agresifleşmesine neden olabilir. Sevimli dostunuzu yeni yuvasına alıştırmak için öncelikle ona kendini evinde hissettirmelisiniz. Bunun için yapmanız gerekenlerse çok basit!
Yuvasını ya da yatağını sakin bir ortamda kurun: Yavru köpekler seslere karşı duyarlı olduğu için yatağını ya da yuvasını sessiz bir ortama kurun. Bahçede kalacaksa kulübesini en sessiz köşeye koyun.
Çocuklar rahatsız etmesin: Çocukların köpeklere özellikle de yavru köpeklere ilgisi açıktır. Çocuğunuzun ilk günlerde yavru köpeğinizi kovalamasına, onu zorla tutup sevmeye çalışmasına asla izin vermeyin. Bu davranış yavru köpeğinizin korkması ve agresifleşmesine neden olabileceği gibi size karşı olan güveninin daha oluşmadan kırılmasına sebep olabilir.
Evinizi tanıtın: Eviniz köpek için başlangıçta çok büyük bir alan anlamına gelir ve kafası karışabilir. Ona yeni evi tanıtın ve kullanabileceği alanları bir bir gösterin. Böylece kafası karışmaz.

Yasakları net olarak belirtin: Yavru köpeğiniz yapmaması gereken bir şey yaptığında evde bir kişi ona kızarken diğeri sevgi göstermemeli.                                                                                                                                                                                                              TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİ?

Anatolia Hayvan Hastanesi Veteriner Hekimi Suhat Eren, köpeklere tuvalet eğitiminin küçük yaşlarda verilmesi gerektiğini söylüyor. Eren, yavru köpeklerin tuvaletlerini genellikle yemeklerini yedikten 15 dakika sonra yaptıklarını bu nedenle sahibinin yemekten hemen sonra köpeğin tuvaletini yapmasını istediği yere götürüp orada bekletilmesini öneriyor.
Köpek tuvaletini istenen yere yaptığındaysa verilen ödüller tuvaletini yapması gereken yeri öğrenmesini kolaylaştırır. Eren, yavru köpeklerin tuvalet eğitimi ve ‘evet-hayır’ı öğrenmelerinin eve gelir gelmez başladığını belirtiyor. İlk zamanlar öğrendiklerini çabuk unutan köpekler tuvaletlerini uzun süre tutamayacakları için tuvalet eğitimi davranış tam olarak yerleşene kadar sahibin gözetiminde verilmeye devam etmeli. Yetişkin köpeklere de tuvalet eğitimi verilebilir. Ancak köpeğin yaşı bazı durumlarda eğitimi zorlaştırabiliyor.
Çünkü ileri yaşlarda köpeğin öğrenmesi güçleşebilir.

AŞILARI NE ZAMAN BAŞLAR?
Eren, yavru köpeklerin en az bir-bir buçuk ay anne sütü almalarının ileri yaşlarında sağlıklı olmaları için gerektiğinin altını çiziyor. Sütten kesildikten 15 gün sonra ilk aşıları yapılmaya başlanabiliyor. Aşı programı uzman tarafından bölgedeki salgın hastalıklar dikkate alınarak düzenleniyor. Köpeklerin aşıları her yıl tekrarlanıyor ve evcil köpeklere kuduz aşısı yaptırmak da sahibinin yasal bir zorunluluğu.                                                                                                                                                                                                                     KÖPEĞİNİZİ YIKARKEN…
Bazı köpekler yıkanmayı sevse de bazıları nefret eder. Köpeklerin yıkanmayı sevmemelerinin başlıca nedeni bu durumdan korku duymaları ya da şampuanın gözlerini acıtmaları olabilir. Bunun önüne geçebilmek için köpeğinizi yıkamadan önce onunla zaman geçirmeli, birlikte oyunlar oynamalı ona sevginizi göstermelisiniz. Böylece aranızdaki bağı göz önüne alarak onu incitmeyeceğinize kanaat getirecektir. Üstüne bir de doğru şampuanı alırsanız bir süre sonra yıkanma işini birlikte yaptığınız hoş bir etkinlik olarak bile algılayabilir. Ancak köpek yıkamanın bilinmesi gereken belli başlı püf noktaları var:

Tüylerini iyice kurutun: Öncelikle köpeğiniz kısa tüylüyse katlanabilen yerlerin ıslak kalmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü ıslak bırakılırsa buralarda deri enfeksiyonları
oluşabilir. Köpeği yıkadıktan sonra güzel bir biçimde kurutmak oldukça önemlidir.
PH’ı düzenlenmiş şampuan kullanın: Köpeğinizi yıkarken köpekler için üretilmiş ve köpekler için PH’ı düzenlenmiş şampuanları tercih etmelisiniz.
2-3 haftada bir yıkayın: Köpek yıkamak kolay bir iş değildir. Bu yüzden eğer kendinize yeterince güvenmiyorsanız en iyi yol onu bir köpek kuaförüne götürmek olabilir.
Ama köpeğinizi sizin yıkamanız da aranızda bir güven bağı oluşması için harika bir fırsattır. Köpekler ortalama 3 haftada bir yıkanabilir. Onu yıkarken suyu başından aşağı tutmanız ve bir yandan da şampuanlamanız gerekir.
Kulağına su kaçırmayın: Köpeğinizi yıkarken başına özen göstermelisiniz. Çünkü kulakları çok hassastır. Kulaklarına kesinlikle su kaçmaması gerekir; kulağa kaçan su köpeğinizin çok korkmasına neden olabileceği gibi kulak içinde ileride sağlığını ciddi oranda tehdit edebilecek önemli enfeksiyonlara da sebebiyet verebilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 171 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,496 saniyede oluşturuldu.