Evliliğin kursu olur mu?

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Çocuk İstismarını Önleme, Tedavi ve Araştırma Merkezi (ÇİTEM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Yağmur, çok basit bir işe başvurulduğunda bile ‘Şu kursa gittin mi, bu kursa gittin mi, sertifikan var mı, eğitimin ne’ diye sorulduğunu belirterek, aile kuracak, topluma yeni bireyler yetiştirecek insanlarda ise hiçbir şart aranmadığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Yağmur, yaptığı açıklamada, bireylerin evlenmeden, aile kurmadan mutlaka bu konuda eğitim alması gerektiğini kaydetti.

İnsanların flört döneminde birbirini iyi tanıyamadığını ifade eden Yağmur, şöyle konuştu:

”Çok basit bir işe başvurduğunuzda dahi ‘Şu kursa gittin mi, bu kursa gittin mi, sertifikan var mı, eğitimin ne’ diye soruyorlar. Oysa aile kuracak, topluma yeni bireyler yetiştirecek insanlarda hiçbir şart aranmıyor. 3 veya 6 aylık sürelerle anne ve baba eğitimleri olmalı, insanlar sertifika aldıktan sonra evlenmeli. Çünkü flört döneminde insanlar birbirini tanıyamıyor. Bu dönem daha çok ‘karşımdakini nasıl cezbedebilirim, nasıl ikna ederim’ dönemi. Dolayısıyla çiftler birbirini tanımadan evleniyor. Birbirini tanımayan iki kişinin sorunları aşmasını bekliyorsunuz. Sorun yaşanmaması mümkün değil. Çünkü ikisi de farklı ortamlarda yetişmiş, gelenek ve görenekleri farklı, kültürleri farklı. Bunların çatışmadan orta yolu bulup evliliklerini devam ettirmeleri lazım.”

Yağmur, evlenmeyi düşünen çiftlerin daha önce bunları yaşamış deneyimli ve eğitimli insanlardan alacağı eğitimlerle bu sorunları kolaylıkla aşabileceğine dikkati çekerek, hayat tecrübesi olan insanların da bu eğitimlerde mutlaka yeri olması gerektiğini vurguladı.

-”EVDE KALDIN” MUHABBETİ-

Türkiye’deki toplumun büyük bir kesiminde 20-23 yaşına gelen kızların artık evlenmesi gerektiğinin ve bu yaşlardan sonra evliliklerinin zor olacağının düşünüldüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Yağmur, şunları kaydetti:

”Kızın yaşı biraz ilerlediyse çevrede, eş dost arasında ‘evde kaldı’ muhabbetleri başlayacaktır. Halbuki evlilik çok ciddi bir olay ve aile çok ciddi bir kurumdur. Sağlıklı bireyler sağlıklı aileleri, sağlıklı aileler sağlıklı toplumu oluşturur. Bu yüzden hiç altyapısı olmadan kurulacak bir aile hem kendilerine hem de topluma zarar verecektir. Bu nedenle, evlenecek bireylerin kendilerini bu süreç için hazır hissetmeleri çok önemlidir. Maalesef bireylere genelde bu soru sorulmamakta veya bireyler kendilerine bu soruyu sormamaktadır.

Bunu öğrencilerime sorduğumda, genelde evliliklere daha çok belli bir yaşa gelmiş kişilerin artık yapması gerektiği bir iş gibi bakıldığını, toplumsal baskı olduğunu’ ifade ediyorlar. Hatta evliliklerin 1. veya 2. yılında yine çevrenin baskısıyla çocuk yapılıyor, siz kendinizi hazır hissetmediğinizden çocuk yapmıyorsanız bu sefer de ‘bunların çocuğu olmuyor herhalde’ deniliyor.”

Yağmur, evlilik kadar çocuk sahibi olmak ve onu yetiştirmenin de ayrı bir altyapı istediğini belirterek, bu konuda eğitimsiz olan kişilerin kendilerini hazır hissetmeden çocuk sahibi olmaları halinde hem çocuğun hem de kendilerinin sağlığını tehlikeye atabildiklerini ifade etti.

-”İSTİSMAR EDİLEN ÇOCUK, İSTİSMARCI OLMAYA ADAY”-

Çocuk yetiştirmenin çok ciddi bir konu olduğuna işaret eden Yağmur, şunları kaydetti:

”Hazırlıksız veya eğitimsiz çocuk sahibi olma durumunda aileler çocuklarını daha fazla fiziksel veya duygusal anlamda, bilerek veya bilmeyerek istismar veya ihmal etmektedir. İstismara uğrayan her çocuk, ilerde istismarcı olmak için ciddi bir adaydır. Bu yüzden, aile kuracak gençlerin 3-6 ay sürelerle evlilik, sorunlarla baş etme, çocuk sahibi olma ve çocuk yetiştirme konusunda işin ehillerinden bilimsel olarak eğitim alması gereklidir. Sırf evlenmiş olmak için evlenmenin veya çevredekilere ‘çocuk sahibi oldu’ dedirtmek için çocuk sahibi olmanın anlamı yok. Aslında bu tür eğitim veren yerler var ama yetersiz. Kişiler daha çok aile kurup sorun yaşamaya başladıktan sonra bu tür yardımlara başvurmaktadır. Evlilik öncesi eğitim alan insanlar, sorunlarını nasıl çözeceğini, sorun çıktığında nereye başvurması gerektiğini bilerek evlenir. İnsanlar bu kadar ciddi bir işin altına giriyorsa mutlaka eğitim almalıdır.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,608 saniyede oluşturuldu.