Evlilik depresyonu nedir?

Evlilikte keramet arayıp depresyon bulduysanız, endişelenip sizde bir gariplik olduğunu düşünmeyin. Çünkü her 10 çiftten birinde evlilik sonrası depresyonuna rastlanıyor. İşte evlilik depresyonunun nedenleri ve problemin çözümü…
Gelinliği kaldırdınız, teşekkür etmeniz gereken herkese teşekkür ettiniz ve bin bir uğraşla döşediğiniz eve yerleşerek nihayet evlilik hayatına başladınız. “İşin zorlu kısmı bitti” diyenler yanılıyor olabilirler. Çünkü pek çok çift, evlendikten sonra büyük bir depresyon yaşıyor.

Her 10 çiftten 1′i, evli olarak yaşamaya başladıktan sonra, evlenmeyle yaşanan mutluluk ani bir düşüşe geçiyor. Bazen bu durum o kadar ciddi bir hal alıyor ki, evlilik sonrası depresyonu ortaya çıkıyor.

Psikolojik yardım alınmalı

Giderek yaygınlaşan bu durum, bazen aylar boyu devam edip, bu depresyonu yaşayan kişilerde hayal kırıklığı ve kafa karışıklığına sebep oluyor, hatta evlenmenin doğru bir fikir olup olmadığını sorgulamaya kadar gidebiliyor. Bu nedenle bir evliliğe yapılan en büyük yatırım duygusal yatırımdır elbette.

Evliliğe dair umut, beklentiler ve insanın kafasını kurcalayan şüphelerle beraber, bir de o büyük günün hayali vardır. Tabii bunlara ek olarak bir de aile üyeleri ve dostları bir araya getirecek olmanın verdiği neşe ve endişe de eksik değildir.

Nikâh ve düğünün ardından pek çok çiftin kendilerini boşlukta hissetmeleri, bu nedenle şaşırtıcı değildir. Evlilikten sonra bu depresyondan kurtulamıyorsanız, hemen psikolojik bir yardım almanız gerekmektedir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,443 saniyede oluşturuldu.