Evlilik Üzerine Çeşitlemeler…

Evlilik Üzerine Çeşitlemeler…

Bu yazida evlilik üzerine enteresan, komik çesitlemelerin teshis, tanim ve tedavilerini bulacaksiniz. Evli bayanlar, baylar… Okuyun bakalim, siz bunlardan hangi duruma dahilsiniz? Standart mi, marjinal mi yoksa hiç biri mi?

Teshis: Standart evlilik

Tanim : Erkek, seçilmis, kadin “görülmüs”tür. Erkek is yerinde, kadin komsu günlerinde filan oyalanir. Aksam, televole seyredip, Sibel Can’in ask hayatina üzülürler. Evlilik hayati, çocuk yapilana kadar tereddütlerle geçer. Çocuktan sonra “arada çocuk olmasa” tiribi hakimdir. Kadin çalismadigi, erkek de evinde kadin oldugu için köledir. Bizatihi kurum ‘efendi’ oldugu için Camus’nün “efendisiz kölelik teoremi” asla geçerli degildir. Konu komsu, hisim akraba, herseyin önündedir. Gelip çocuga ismini bile onlar koyarlar.

Tedavi: Erken bosanma.

Teshis: Entel evliligi

Tanim : Erkek bir reklam ajansinda art direktör, kadin da benzer bir ajansta müsteri temsilcisidir. Komsularini tanimaz, Yüzüklerin Efendisi okurlar. Çocuk yapmaya korkar, birbirlerine arada sirada çiçek filan alirlar. Arada bir girdikleri iliskilere “kaçamak” deyip birbirlerine anlatmazlar. Ilk “kaçamak”larinda biraz bunalsalar da çabucak alisirlar. Sik kavga eder, kavgalarinda Kate Millet’tan, Lynne Segal’den filan alintilar yaparlar. “Evlilik kurumunun önemli olmadigini, aslolanin ask oldugunu” söylerler. Bu felsefelerinin günlük hayatlarindaki tek karsiligi yüzük takmamalaridir.Genellikle kedi ya da köpek edinerek zavalli hayvanin da hayatini kaydirirlar. Nihai olarak zaten bosanirlar.

Tedavi: Erken bosanma.

Teshis: Marjinal evlilik

Tanim: Laf olsun diye evlenilmistir. Taraflar bunalim ve arizalidir. Erkek ve kadinin baska sevgilileri, bu sevgililerinin arasinda da çapraz iliskileri vardir. Arkadas çevresi bir masanin etrafina toplandiginda, kimin kiminle ne yaptigini çikarmak, detayli log analizleriyle bile pek anlasilamaz. Ilk birkaç ay sonrasinda iktisadi, sosyal, psikolojik semptomlar azar. Kendilerini bir, hayati sifir zannederek basladiklari iliski, atlikarinca gibi dönmeye baslayinca bayar.

Tedavi: Erken bosanma.

Teshis: Mantik evliligi

Tanim: Taraflar, birbirlerine “askla” degil, birtakim tablolarla baglidir. Matematik olarak birbirlerine uydugunu düsünen çiftler, çevrelerindeki evliliklerden feci dersler çikardiklarini düsünürler. Ders çikarmaktan bir hal olan bu çiftler, kendi sikici hayatlarini didaktik üsluplariyla arkadaslarina da aynen tasirlar. Üstelik, yillarca direnebilirler. Ama biyoloji, matematik dinlemez. Olay, erkegin penisinin baska bir kadin için hareketlenmeye baslamasiyla sarsilmaya kadinin da ayni olaya istirakiyle yikilmaya baslar.

Tedavi: Erken bosanma.

Teshis: Kiyak evlilik

Tanim: Bilinen tek makul evlilik yöntemidir. Söyle sebeplerle olabilir: Amerikan pasaportu almak, askerdeki tarafin çarsamba aksamlari da çikmasini saglamak, çesitli es yardimlarindan faydalanmak, memurlar için es durumundan “kolay tayin” saglamak, dogan bir çocuga nüfus cüzdani edinmek, ev kiralamak…

Tedavi: Gereksizdir.

Teshis: Geleneksel evlilik

Tanim: Kadinin mazlum oldugu tek evlilik durumudur. Kadin, babadan kocaya teslim edilmis, feministlere malzeme çikarilmistir. Kadin, hemen hemen yasamaz. Erkek, eve ekmek ve tuz getirerek kendini iyi ve yeterli hisseder.

Tedavi: Derhal bosanma.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,443 saniyede oluşturuldu.