Fransız kadınların güzel yaşlanma yöntemleri…

Akıp giden yıllara karşı, yer çekimine karşı durmak ne mümkün. Yaşlılığı geciktirmek mümkündür ama yok etmek mümkün değildir  Zira yaşlanırkende güzel olmak yani güzel yaşlanmak yerinde ve olması gereken bir husustur. Tıpkı Fransız kadınları gibi…

New York Times gazetesinin Paris muhabiri Ann Morison zarafetleriyle ünlü Fransız kadınların nasıl güzel yaşlandığını araştırdı. İşte Morison’ın yazısından satır başları…

– Paris’te yaşadığım mahallede sık sık seke seke ilerleyen yaşlı bir kadın görüyorum.Etraftakileri hafif delice bir tebessümle selamlıyor. Kendi gibi olmaktan çok memnun olduğu her halinden belli bu kadına bakarken Fransız kadınlarının yaşlandıkça her şeyi unutup bir tek moda zevkleri ve giyim tarzlarını kaybetmediklerini düşünüyorum.

– Eğer gerçekten genç kalabilmenin bir sırrı varsa, bunu kesinlikle Fransız kadınlar biliyor. Juliette Binoche (46), Segolene Royal (56) ya da Catherine Deneuve (66) gibi kadınlar ‘zerafetle yaşlanabilme’ sırrını biliyor gibi…

– Fransız kadınlar vücut, saç ve ciltlerine adeta törensel bir alışkanlıkla bakıyorlar; yavaş yavaş ve keyifle. Onlar için her yaşta genç kendilerine bakmak, kışın kalın giyinmek kadar doğal bir alışkanlık. Sırlarını ise yalnızca kendi aralarında konuşuyorlar. Bir gün beraber akşam yemeği yerken üç torunu olan bir anneanneye nasıl genç kalabildiğini sorduğumda, “Bu konuları kocamın yanında asla konuşmam” diye yanıtladı.

1 kilo bile önemli
– Fransız kadını tartıya çıktığında bir kilo bile aldığını görürse, o kiloyu eski haline getirene kadar önüne geleni ardına koymacaktır. Lesli Caron “Kilomun oynamasına asla izin vermem” diyor. Mireille Guiliano çok satılan kitabında “Fransız Kadınlar Şişmanlamıyor” demişti, mesele bu değil: Fransız kadınlar şişmanlamayı reddediyor.

– Aslında Fransız kadınlar çok fazla egzersiz de yapmıyor. Eşim ve ben Paris’e taşındığımızda spor salonu tavsiye etmelerini istediğimiz kişiler “Niye ki? Spor salonları bir çeşit işkence” diye yanıt vermişti. Fransızlar için tek zayıflama yöntemi yürümek. Eğer bir Fransız kadını yürümüyorsa mutlaka onun yerine bir hap, losyon, makina ya da tedavi aracılığıyla formda kalıyordur. Eczaneler diyet ilaçlarıyla dolup taşıyor. Bu ürünler kalça, basen, popo ve karın gibi bölgeleri eritmeye yarayacağını öne sürüyor. Paris metro istasyonlarında görülen bir reklama göre, bir kerelik kullanımla 120 mekiğin verdiği etkiyi veren bir kemer bile var.

Spa’yı devlete ödetiyorlar
– Fransız kadınlar ayrıca yüz maskesi, masaj ve ‘spa’ gibi yöntemlerle kırışıklık, selülit ve sarkık ciltlere karşı koyuyor. Su jetleri, yosun tedavisi, çamur banyosu gibi yöntemler de çok kullanılıyor. Kireçlenme rahatsızlığından dolayı doktorlarından spa reçetesi alıp bunun büyük kısımını devlete ödetecek kadar şanslı.

– Makyaja gelince genç kızlar dışında tüm Fransız kadınlar az makyajın daha makbul olduğu konusunda hemfikir. Kapatıcı gibi ürünler yerine allık sürmeyi tercih ediyor. Hep doğallığı tercih ediyorlar: Biraz far, rimel, biraz göz kalemi ve dudak parlatıcısı yeterli. Şüphesiz, doğal görünmenin en kolay yolu iyi bir cilde sahip olabilmek. Belki de Fransızların sırrı tam olarak bu. 2008’de yapılan bir araştırmaya göre Fransız kadınlar cilt bakımına yılda 2.2 milyar dolar harcıyorlar.

– Bazı Fransız kadınlar cilt bakımları için dermatolojistlere gidiyorlar çünkü çoğunlukla bu tedaviler sağlık sigortası tarafından karşılanıyor. Fakat cömert Fransız sistemi bile Botox, kaldırma, enjeksiyon gibi estetik ameliyatları karşılamıyor. Elbette bu, Fransız kadınları bu prosedürleri yaptırmaktan alıkoymuyor.

– Estetik cerrahlara göre Fransa’da estetik ameliyat kadının “doğal güzelliğini korumak” için yapılıyor. Ameliyatın başarılı olduğunun göstergesi, fark edilemeyecek kadar belirsiz yapılması.

– Fransız kadınlar saçlarını da her üç veya dört hafta bir kestiriyor ya da boyatıyor. Fransız kadınlar genellikle saçlarını soğuk suyla duruluyorlar.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,480 saniyede oluşturuldu.