GDO’ya tepkiler büyüyor…

Sağlık Yöneticileri Derneği Başkanı ve Okan Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Yarar, GDO’lu ürünlerle ilgili çıkarılan yönetmeliğin, insan sağlığı açısından tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi.Sağlık Yöneticileri Derneği Başkanı ve Okan Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Yarar, GDO’lu ürünlerle ilgili çıkarılan yönetmelik hakkında açıklama yaptı.

Yarar,konuyla ilgili yaptığı açıklamada, insan sağlığını son derece ilgilendirdiği için yönetmeliğin Sağlık Bakanlığı yönünden de sorgulanması gerektiğini belirtti.

Yönetmelikle ilgili görüşün hangi birimden çıktığı ve nasıl bir bilimsel kurulla bu görüşün oluşturulduğu konusunda Sağlık Bakanlığının bilgi vermesi gerektiğini vurgulayan Yarar, ”GDO’lu ürünlerle ilgili yönetmelik hakkında Sağlık Bakanlığının görüşü nedir?” diye sordu.
Yarar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının bu yönetmelikle GDO’lu ürünlere geçit vererek, Türkiye’deki yerleşik bitkilere de zarar verebileceği kanaatini taşıdığını kaydetti.

GDO’lu ürünlerin insan sağlığına etkilerinin iyice araştırılması gerektiğine dikkati çeken Yarar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

”Öyle bir yönetmelik kaleme alınmış ki ambalajın üzerinde ‘Bu ürün GDO’lu veya bu üründe GDO’lu gıda kullanılmamıştır’ yazmaya bile yasak getirilmiştir. İnanılacak gibi değil. Yönetmelik insan sağlığı açısından tekrar gözden geçirilmeli ve tüketiciye doğru bilgiler verilmeli.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,489 saniyede oluşturuldu.