Gebelik ve lohusalık dönemlerinde cinsellik…

Hamileliğin ilk evresinde yani ilk üç ay içinde kadınların cinsel isteklerin genel olarak bir azalma görülebilir. Ancak hamileliğin ikinci ve üçüncü evresinde cinsel dürtülerde bazı değişiklikler ortaya çıkabilir. Kadının göğüslerine ve cinsel organlarına giden kanın artması ile birlikte cinsel dürtüler normal haline döner. Hatta bazı kadınlarda göğüslere ve cinsel organlara giden kanda artma meydana gelmesi, anne adayının kendisini sürekli cinsel ilişkiye hazır hissetmesine neden olabilir. Bununla beraber ilişki sırasında dürtülerde artışın meydana gelmesi de olasıdır. Hamileliğin son üç ayında ise anne adaylarında cinsel arzuların tekrar azalması söz konusu olabilir.Hamilelik esnasında cinsel ilişki hamileliğin ilk yarısında düşük yapmaya, son yarısında ise erken doğuma sebep olabilir. Cinsel ilişkinin ardından kramp tarzında karın ağrısı, karında sertleşme, vajinal kanama, düşük veya erken doğum gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Hamilede bu tarz belirtiler ortaya çıktığında cinsel ilişki yasaklanır.

Herhangi bir vajinal mikrobik akıntısı olmayan ve ilişki sonrası şikayeti bulunmayan anne adaylarına haftada en fazla 3 kez ilişki için izin verilir. Vajinal mikrobik akıntısı olan hamilelerde; cinsel ilişki ile mikroorganizmalar uterus içine doğru taşınarak erken doğuma yol açabilir.

Genel olarak hamilelik sırasında cinsel ilişkinin bebek üzerinde zararı olmadığı gibi, ilişki sırasında erkeğin penisinin bebeğe temas etmesi söz konusu olmaz. Ancak anne adayının göğüs uçlarının uyarılması doğum ağrılarının başlamasına neden olabilir. Normal doğum veya sezaryenle doğumun ardından çoğunlukla 1 ay içinde tekrar cinsel ilişkiye girmek mümkün. Ancak lohusalık ve süt verme döneminde vücutta bulunan süt hormonu denilen prolaktinin östrojen salgısını baskılamayla cinsel istekte azalma, vajinal kuruluk, ilişkide acı gibi durumlar oluşabilir. Emziren annenin gece emzirmek için birçok kere kalkmasının yarattığı yorgunlukta buna eklendiği zaman bazı durumlarda çiftler normal ilişkiye dönmekte zorluk yaşayabilmektedirler. Bu durumun geçici olduğunun ve her şeyin bir süre sonra kendiliğinden normale döneceğinin bilinmesi önemlidir. Zorluk durumunda kısa süreli de olsa ilişki esnasında kayganlaştırıcılar kullanılabilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,466 saniyede oluşturuldu.