Gebelikte Cinsel Yaşam Nasıl Olur?

Gebelikte cinsel yaşam, çiftlerin çoğunlukla muayene sırasında bir türlü soramadıkları ve kafalarında soru işaretleri ile evlerine döndükleri bir konudur. Bebeğe zarar verme düşüncesi ile endişeye kapılan çiftler arasında dokuz ay boyunca yaşanan bu sıkıntılar, gebelik ve doğumun yaşattığı mutluluğa gölge düşürecek kadar büyüyebilir.

Gebelikte cinsel istek artışına rağmen çeşitli korkular nedeniyle cinsellikten kaçınılır. Gebeliğin ilk üç ayında genellikle halsizlik, bulantı kusma, uykuya meyil nedeniyle cinsel istekte azalma meydana gelebilir. İkinci üç ayda bu şikayetlerin azalması ile cinselliğe ilgi artar.

Son üç ayda ise anne karnının büyümesi, hareket kısıtlılığı ve erken doğum korkusu cinselliğe olan ilgiyi azaltır. Baba adayında ise libido değişikliği genel olarak hafiftir veya hiç değişiklik göstermez. Cinsel ilişki esnasında, özellikle orgazm sırasında rahimde kasılmalar meydana gelir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ilk üç aya kıyasla orgazm sırasında hissedilen kasılmalar daha belirgin olmaya başlar. Bu kasılmaların normal ilerleyen bir gebeliğe herhangi bir zararı yoktur.

Orgazm sırasında bebek hareketlerinde azalma meydana gelse dahi kasılmalar bittikten kısa bir süre sonra genellikle bebek hareketleri artmış bir şekilde yeniden başlar. Gebeliğin yarattığı psikolojik adaptasyon sürecinde ilk üç ayda cinsel istek, yani libido azalır. Fakat ilerleyen zamanlarda gebeliğe alışma ve genital bölgede ki kanlanma artışı sebebiyle libido normale döner.

Bu dönemlerin bilincinde olan bir çift her psikolojik ve fiziksel isteklerine uygun olarak cinsel hayatlarında gereken değişikliği yapabilirler. Bu düzenlemede mutlu ve sağlıklı bir birlikteliği devam ettirmek ve gebelik sürecinden geçebilmek için her iki tarafın istekleri de göz önünde bulundurulmalıdır. İlk üç ayda vajinal kanama, kasık ve bel ağrısı gibi şikayetleri olmayan ve düşük tehlikesi bulunmayan bir gebede cinsel ilişki düşüğe neden olmaz.

Meni içerisindeki prostaglandin isimli bir madde rahim kasılmalarına neden olur bu nedenle gebelikte geri çekme metodu veya prezervatif kullanmak daha güvenlidir.

Sağlıklı ilerleyen bir gebelikte cinsel ilişki erken doğuma ve suyun gelmesine neden olmaz. Fakat riskli gebeliklerde ve gebeliğin son bir ayında ilişkiye ara vermek gerekir. Çoğul gebeliklerde son üç aya kadar, tekil gebeliklerde ise son aya kadar cinsel ilişkiye girmekte bir sakınca yoktur. Gebelik döneminde cinsel ilişki pozisyonları annenin değişen fiziksel yapısına göre ayarlanmalıdır. Gebelik ilerledikçe uterusun büyümesi ile çiftlerin en yaygın olarak kullandıkları erkeğin üstte olduğu pozisyon anne adayında rahatsızlık hissine neden olduğu gibi aynı zamanda büyümekte olan bebeği uterus içerisinde basınca maruz bırakır. Bu nedenle çiftler uterusa baskının minimal olduğu pozisyonları tercih etmelidirler.

Gebelikte cinsel yaşamın anne üzerindeki psikolojik etkisi gebeliğin dönemlerine göre ayrı ayrı ele alınmalıdır. İlk üç aylık dönemde gebeliğin neden olduğu mide bulantısı, tiksinme hissi, yorgunluk, uykuya meyil, memelerde hassasiyet gibi fiziksel sıkıntıların yanında, özellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınlarda doğumun ve aileye yeni katılacak bireyin getireceği maddi manevi endişeler annenin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu ruhsal değişiklikler annenin cinsel ilişki ihtiyacını ikinci plana atmasına ve cinsel ilişki sıklığını azaltmasına neden olabilir. İkinci üç ay anne adayının fiziksel değişikliklerine uyum sağladığı dönemdir.

Psikolojik olarak gebeliğe daha çok uyum sağlayan annenin cinsel ilişkiye olan ilgisi artmıştır. Son üç ay uterustaki büyümeye bağlı olarak hareketlerin kısıtlanması, memeden süt gelme, doğum endişesi ve kasılmaların sıklığında ve şiddetindeki artış anneyi psikolojik olarak cinsellikten uzaklaştırır. Gebelikte sevişme ve birleşme esnasında kontrolün kadında olması, kadında bebeğe zarar verme içgüdüsünün azalmasına yol açabilir. Fiziksel durumuna uygun olarak sevişmeyi yönlendirmek anne adayını psikolojik olarak rahatlatabilir

Gebelik gerçeği ve yaratmakta olduğu değişiklikler, maddi ve manevi sorumluluk duygusu baba adayında ruhsal değişiklikler meydana getirebilir. Bu psikolojik değişiklikler ileri boyutlara ulaştığında libido azalmasına ve bedensel belirtilerinde ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu dönemde çiftler arasında olması gereken cinsel yakınlaşma gebeliğe adaptasyona sürecine katkıda bulunur. Katılımcı olmayı benimseyen baba adayı duygusal ve diğer açılardan tümüyle eşiyle işbirliği içindedir. Düşünülenin aksine cinsel ilişki mekanik olarak fetusa zarar vermez. Erkek cinsel organının bebeğe direk olarak teması söz konusu değildir.

Gebelikte koyulaşmış rahim ağzı salgıları tıkaç olarak görev yaparak spermin ve bakterilerin rahim içerisine girmesine engel olur. Bu da enfeksiyona karşı bir koruma sağlar. İkiz ya da çoğul gebeliklerde cinsel ilişki normal ilerleyen bir gebelikte tekil gebelikten farklı olmamalıdır. Sadece çoğul gebeliklerde erken doğum riski nedeniyle son üç ayda cinsel ilişki yasaklanmalıdır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 129 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,453 saniyede oluşturuldu.