Gelecekte Kadınlar Nasıl Olacak?

Evrim sürüyor, insanoğlu değişiyor. Özellikle de kadınlar! Yale Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma sonucunda gelecekteki kadınların nasıl olacağı tespit edildi.

Evrim biyoloğu olan Prof. Stephen Stearns’in öncülüğünde Yale Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma gelecekte kadınların nasıl olacağını ortaya koydu. Buna göre kadınlar, daha kısa boylu, daha kilolu olacak, menopoza daha geç girip doğurganlık ömürleri uzayacak.

Bilim adamlarına göre elde edilen veriler insanın evriminin hâlâ devam ettiğini gösteriyor.

Araştırmada, menopozdan geçmiş 2 bin 238 kadının sağlık verileri karşılaştırıldı. Bunun sonucunda kısa boylu ve ağır olan kadınlar, ilk çocuğunu daha erken doğuranlar ve daha geç menapoza girenlerin diğerlerine göre daha çok çocuk sahibi olduğu ve bu kalıtımsal özelliklerini kızlarına da geçirdiği saptandı.

İngiliz basınından Telegraph’ın haberine göre kısa boylu ve daha kilolu kadınların, uzun ve zayıf hemcinslerine göre çok daha kolay çocuk sahibi olabileceği belirtiliyor.

Araştırmaya 14 bin kadın katıldı. Aralarından doğurganlık dönemi sona ermiş 2 bin 238 kadın seçildi ve bunlara ait boy, kilo, tansiyon, kolesterol gibi verilerle çocuk sayısı arasındaki bağlantı incelendi. Kolay çocuk sahip olabilecek kadınlar ise erkeklere ihtiyaç duymamaya başlayacak ve robot teknolojisininde gelişmesiyle birlikte robot eş bulma yollarına başvuracaklar.

Profesör Stearns, insanoğlunun evriminin devam ettiğini, tıptaki gelişmeler ve yaşam koşullarının giderek iyileşmesiyle birlikte yalnızca sağlıklı ve dayanıklı insanların değil, herkesin daha uzun yaşadığını söylüyor.

Bu araştırma, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanmıştır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,494 saniyede oluşturuldu.