Genç istihdama destek

millenyumTürkiye İş Kurumu Şırnak İl Müdürlüğü Şırnak’ta AB destekli ‘Genç İstihdamının Desteklenmesi’ projesini hayata geçirecek. Projeden genç nüfusun yoğun olduğu 43 il faydalanıyor.

Türkiye İş Kurumu Şırnak Şubesi tarafından ‘Genç istihdamının desteklenmesi’ projesi hayata geçirilecek. Türkiye’de 43 ili kapsayan proje, Avrupa Birliği’nin (AB) 2007-2013 yılları arasında vermiş olduğu hibe programı kapsamında yürütülüyor. ‘Genç İstihdamının Desteklenmesi’ projesi bu yıl hayata geçirilecek.

Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Lezgin Özmen, projeden genç nüfusun yoğun olduğu 43 ilin faydalandığını açıkladı. Projeyle ilgili bilgi veren Özmen, “Avrupa Birliği’nin 2007-2013 yılları arasında, ülkemize sağlayacağı tüm mali yardımlar ‘Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre-Accession Assistance) altında toplanmıştır. Bu kapsamda ‘İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi’ alanında ülkemize sunulacak tüm AB fonlarının kullanılmasından sorumlu program otoritesi olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı atanmıştır” dedi.

Özmen’in belirttiğine göre IPA İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Bileşenine tahsis edilen 39 milyon euro tutarındaki AB fonlarının kullanılması kapsamında, yürütülecek hibe programları ve bunların bütçesi şöyle:

• 21 milyon TL ödeneği olan Genç İstihdamının Desteklenmesi projesini Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü yürütecek.
• ‘Kız Çocuklarının Okula Kayıt Oranının Artırılması’ projesi içinse 10 milyon TL Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılacak.
• Hibe Programları’nın sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi.
• Proje gençlerin işgücü piyasasına katılımlarını teşvik ederken, istihdam edilebilirliklerini ve girişimciliklerini de artırarak kendi işlerini kurmalarını ve işgücü piyasasına katılmalarını sağlayacak.
• Projede ayrıca gençlerin etkili bir şekilde aktif işgücü piyasası tedbirleri geliştirmek ve bu tedbirlerin uygulanma kapasitesini artırmalarını da planlanıyor.
• Kız çocuklarının okula kayıt oranının artırılması hibe programında hedeflenenler; özellikle kız çocuklarının ortaöğretimdeki ve mesleki eğitimdeki okullaşma oranlarının arttırılması.
• Kız çocuklarının okul terk etme oranlarının düşürülmesi, başta kız çocuklarının olmak üzere işgücünün mesleki becerilerinin ve
yetkinliklerinin arttırılması, özellikle kız çocuklarının eğitimi hususunda ebeveynlerin bilincinin arttırılması da projedeki hedefimiz.
• Ülkemizdeki mevcut bölgesel farklılıkları azaltmaya katkıda bulunmak amacıyla, bölgesel odaklanma ilkesi gereği, söz konusu hibelerin sadece, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına (NUTS – Nomenclature of Units for Territorial Statistics) göre belirlenmiş 12 bölgenin 43 ilinde uygulanacaktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,429 saniyede oluşturuldu.