Gizli Düşman Hipotiroidi

 

En önemli belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk,soğuğa tahammülsüzlük, kilo alma, cilt kuruluğu ve saç dökülmesi geliyor. Tiroid hormonlarının eksikliğine bağlı oluşan ve hayat kalitesini ciddi oranda düşüren bu hastalığa karşı zamanında önlem almak şart.

Her türlü diyeti deneyip spor yapmanıza rağmen bir gram bile kilo veremiyorsanız kilo direnci sorununuz olabilir. Kilo direncinin en sık görüldüğü durumların başında hormanal kökenli kilo kazanımları geliyor. Bunlardan biri de hipotiroidi. Bu sorun vücudun kendini yanlış algılaması sonucu oluşuyor. Vücut kendi dokularına bilinmeyen nedenlerle yabancılaşıyor ve bu “yabancı” dokuyu bağışıklık sistemiyle vücuttan uzaklaştırmaya yönelik girişimler yapıyor. Bu doğrultuda bağışıklık sistemi vücudun aslında sağlam olan tiroid bezini tahrip ediyor ve işlevlerini daha az yapar hale gelmesine yol açıyor. İstanbul Cerrahi Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Dr. Hamdi Gök’e bu ciddi otoimmün hastalıkla ilgili en önemli belirtileri ve yapılması gerekenleri sorduk.

Kaç çeşit hipotiroidi hastalığı bulunuyor?
Hipotiroidi hastalığının en sık rastlanan nedeni tiroid bezinin kendisinde olan bir problem nedeniyle yeteri kadar tiroid hormonu üretememesidir. Buna “primer hipotiroidi” denir. Tiroid bezinin fonksiyonlarını kontrol eden vücudun diğer kısımlarında sorun bulunmaz. Salgıladıkları hormonlarla tiroid bezi fonksiyonlarını kontrol eden hipofiz veya hipotalamus kaynaklı hipotiroidilere (sekonder ve tersiyer) ise diğerine göre çok daha az rastlanır.

Bu sorunun ortaya çıkış sebepleri neler?
Otoimmün tiroidit (Hashimoto tiroidit) en sık görülen nedendir. Burada vücut, tiroid antijenlerini yabancı olarak kabul ederek kronik bir bağışıklık reaksiyonu oluşturur. Bu da zaman içerisinde tiroid bezinin tahrip olmasına yol açar. Nedeni bilinmiyor. Kalıtsal özellikler etkili olabilir. Bu nedenle anne veya babasında tiroid hastalığı olduğu bilinen çocukların otoimmün tiroidit açısından araştırılmaları gerekebilir.Hastalığın diğer nedenleri arasında doğum sonrası oluşan tiroidit, bazı coğrafi bölgelerde görülen iyot eksikliği, tiroid bezinin fazla hormon ürettiği bazı hastalıklarda kullanılan radyoaktif iyot tedavisi ve tiroid bezinin cerrahi olarak çıkarılması sayılabilir.

Doğumsal hipotiroidi nedir? Sebepleri, bulguları neler?
Doğumsal hipotiroidi, yeni doğan bebeklerde görülen tiroid hormonu eksikliğidir. Doğumsal olarak tiroid bezinin olmaması veya tiroid hormonları yapımında etkili olan enzimlerin yetersizliği gibi anatomik bir bozukluktan, iyod eksikliğinden veya gebelik sırasında annede görülen geçici veya kalıcı otoimmün tiroid hastalığından kaynaklanabilir. Tiroid hormonları bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişiminde çok önemli rol oynadığı için gebelikte annede saptanan tiroid hastalıklarının tedavisi çok önemlidir. Tedavi edilmeyen vakalarda ciddi zeka geriliği ve asimetrik cücelik ortaya çıkar. Ülkemizde doğumdan sonra tüm çocuklarda tiroid hormon tetkikleri yapılır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,526 saniyede oluşturuldu.