Google’da Arattırılacaksınız, Sizi Korkutuyor mu?

Müşterilerime Google’ aranacaklarının, bu akşam Portland’da yağmur yağacağı kadar kesin olduğunu söylüyorum. Son araştırmalar, firmaların %81’inin adayları Google’da arattığını gösteriyor. Sizi bulduklarında neyle karşılaşacaklarını biliyor musunuz?

Web ortamında nasıl bir ününüz olduğunu kontrolünüz altında tutmak, iş arayışınızın çok kritik bir parçası. Hangi alanda çalışırsanız çalışın bundan kaytaramazsınız.

Küçük bir hikaye: Bundan bir sene önce adımı Google’da arattığımda ya habis bir suçlu veya New York’ta başarılı bir jinekologdum, ya da ikisi birden. Her ikisiyle de anılmak istemediğimden emindin ve Google’ın ilk sayfasında gerçek ‘ben’ olarak görünebilmek için bir çalışmaya giriştim.

İyi haber, şu an Google’ın ilk sayfasında LinkedIn profilim gözüküyor. Ne büyük rahatlama ama! Endişelenecek iş takvimimde ne tür randevular olduğuydu. Kötü haber ise bunu aylar sonra başarabilmiş olmam. Bir gecede sonuç elde edilmiyor.

Fakat isminizi Google’ın ilk sayfasına yerleştirmenin bir metodu ve bilimsel bir tekniği var. Internetteki ününüzü kontrol altına almak için aşağıdaki kolay adımları takip edin.

Webde Şu an Nasıl Bir Ününüz Olduğunu Anlayın

Yeniden markalaşma çabalarınız için ne kadar emek harcamanız gerektiğini görmek için, durumun ne derece kötü olduğunu anlayın.

1. İsminizi Google’da arayın ve gerçek kimliğinizin ilk sayfada ve ilk üç sayfada kaç defa yer aldığına bakın. İsminizi, soyadınızı, isim-soyad- göbek adı kombinasyonlarını denemeyi unutmayın.

(Eğer çok rastlanan bir isminiz varsa, internette bir şey yayınlarken ve sosyal medya profillerinizde mutlaka göbek adınızı ya da göbek adınızın baş harfini kullanın)

2. Adınızı aratmak için Pipl.com’u kullanın. Gerçek kimliğinize rastlıyor musunuz? Pipl.com, benim bildiğim en kapsamlı kişi arama sitesi. Herhangi bir sabıka kaydı, eski adresler ve diğer önemli özelliklere buradan ulaşabilirsiniz. İşe alımdan sorumlu kişiler bunu her zaman kullanırlar. Bu yüzden siz de kullanmalısınız.

3. Bu sonuçlara bağlı olarak, isminizi geri kazanmak için yapacak çok işiniz olabilir. Bu verileri, bu proje için ne kadar zaman harcamanız gerektiğini anlamak için kullanın.

Ölüleri Gömün Ve Bir Ağaç Dikin

Google’daki sıralama, kendinize nasıl bir ağ ördüğünüzle ilgilidir. Kendi isminizle daha çok link, web sitesi ve sayfası, hatta daha da iyisi Google endeksi ekleyin. Bu bir eski sonuçları gömüp yeni sonuçları üst sıralara yerleştirme meselesidir. İşte izlemeniz gereken ana prensipler:

* Geleneksel arama-motoru optimizasyonuna (SEO) göre isminiz itibarlı web sitelerinde ne kadar çok yer alıyorsa, sonuç sayfalarındaki sıralamada da bir o kadar üstte yer alacaktır.

* Bu yüzden, istemediğiniz sonuçları aşağı çekmek için, istediğiniz sonuçları siz yaratmalısınız.

* Paylaşmak istediğiniz profesyonel görevlerin bir listesini yapın ve bunları uygun sitelerde paylaşın. Örneğin, eğer PowerPoint sunumları hazırladıysanız bunları kendi adınızla SlideShare.net’e yükleyin. Yazdığınız makaleler varsa, EzineArticles.com’da yayınlayın. Eğer videolarınız varsa, YouTube’a koyun.

* Şimdi, bunları mümkün olduğu kadar birbiriyle ilişkilendirin. Slideshare linkinizi LinkedIn’e, YouTube linkinizi Slideshare’a koyun. Ezine makalenizin linkini LinkedIn profilinizde paylaşın. Paylaşmak istediğiniz her şeyi birbirine bağlayarak kendinize linklerden bir ağ örün.

* Mümkün olduğu kadar çok online profil açın. LinkedIn ve VisualCV.com’a ek olarak, Facebook, Twitter, Plaxo, Biznik.com gibi yüzlerce sitede profil açabilirsiniz. Google bunların hepsinin kaydını tutar.

* Bunları bir bombardıman halinde yapmayın. SEO için zaman içindeki tutarlılık çok önemlidir. Önümüzdeki aylarda bu önerdiklerimin her birini bir haftada yapmanızı, hatta bunu bütün kariyer planınıza yaymanızı tavsiye ediyorum.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,448 saniyede oluşturuldu.