Google bu ülkeye girmeyecek

Bilişim sektörünün önde gelen şirketlerinden Google’ın sözcüsü Marsha Wang, Google’ın kendi cep telefonuyla Çin pazarına girmek için yarın yapılacak etkinliğin ertelendiğini söyledi.

Wang, erteleme kararının niçin alındığı ve cep telefonunu ne zaman Çin’de tanıtılacağına ilişkin bilgi vermedi. Google’ın projeyi ertelemesine Çin hükümeti ile son zamanlarda yaşadığı sorunların neden olup olmadığı bilinmiyor.

Çin’de 700 milyondan fazla cep telefonu kullanıcısı bulunduğu tahmin ediliyor.
Google’ın “Nexus One” adlı cep telefonu, Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği Android işletim sistemini kullanacak. Google’ın internet hizmetlerini temel alan Android, HTC, Samsung ve Motorola gibi cep telefonu üreticileri tarafından kullanılıyordu.

Tayvan merkezli High Tech Computer (HTC) tarafından üretilecek Nexus One, Apple’ın iPhone’unun yanı sıra BlackBerry ile rekabete girecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ma Zhaoxu bugün, Google’ın Çin yasalarına ve kurallarına uyması gerektiğini, hükümetin, internette sansür ve Google’ın Çin’den çekilmesi tehdidi konusundaki konuşmalara zemin hazırlamayacağını ifade etti.

Google, Çin’deki insan hakları eylemcilerinin “Gmail” elektronik posta hesaplarını ele geçirmeyi amaçlayan Çin kaynaklı son derece gelişmiş ve hedef gözeten bir saldırı üzerine, bu ülkedeki faaliyetlerini durdurabileceğini açıklamıştı.

Çin’den 384 milyondan fazla internet kullanıcısı bulunuyor. 2005 yılında Çin’de “Google.cn”yi kuran Google’ın pazar payı yüzde 35 ve rakibi Baidu’nun ise yüzde 60’ı buluyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,331 saniyede oluşturuldu.