Gözlere dikkat edin…

LCD teknolojisi artık hemen her eve girdi, e-kitaplar da yayılıyor. Peki hangisi daha zararlı.

Hepimiz, annelerimizin televizyonu çok yakından izlememiz konusundaki uyarından nasibimizi almışızdır. Eskiden bu gözleri korumak için bir seçenekti ama günümüzde bilgisayar monitörleri ve e-kitap okuyucuları nedeniyle artık bu geçerli bir önlem olmaktan çıktı. Peki artık hemen her evde yerini almış olan LCD ekranlar mı yoksa giderek yaygınlaşan e-kitap okuyucu cihazlar mı gözlerimize daha çok zarar veriyor?

Profesörler, araştırmacılar ve doktorların bu konudaki cevabı ortak; “Değişir”. Gerçekten de potansiyel olarak her ikisinin de gözlere ciddi zarar vermesi mümkün. Bu nedenle hangisinin daha zararlı olduğunu aslında kullanıcılar, cihazları kullanım alışkanlıklarına göre belirliyorlar. Tabi bunun yanı sıra LCD ekran ve e-kitap okuyucusunda kullanılan harflerin boyutları ve yazı tipinin de bunda etkisi var.

Var olan koşullarda doğrudan gün ışığı alan bir ortamda e-kitaplar oldukça masum görünüyor. Fakat normal kağıt üzerinden okumak buna rağmen gözler için daha da az zararlı. Ortamdaki ışık miktarı azaldığında ise LCD’lerin gözlere zararı daha düşün görünüyor. Uzmanlar bu cihazlarla geçirdiğimiz süreyi kısaltmanın ve parçalara bölmenin en sağlıklı korunma yöntemi olduğunu söylüyorlar. Gözleri dinlendirmek için doktorlar tarafından tavsiye edilen süre ise her 20 dakikada bir…

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,452 saniyede oluşturuldu.