Grip aşısı …

İnfluenza virüsünün neden olduğu grip, özellikle kış aylarında tüm dünyada yaygın olarak görülen bulaşıcı bir hastalıktır. İnfluenza virüsünün yüzey antijenleri olan haemagglutinin (H) ve neuraminidaze (N) yapısında meydana gelen büyük değişiklikler bu virüsün, insan sağlığını ciddi biçimde tehdit eden evrensel salgınlarına neden olurken daha küçük antijenik değişiklikler bölgesel salgınlara yol açmaktadır. 1918 – 1919 yıllarında meydana gelen büyük grip salgınında tüm Dünyada 20 milyon insan yaşamını yitirmiştir. İnfluenza salgınlarında yaşamını kaybeden hastalar incelendiğinde bunların büyük çoğunluğunun 65 yaşını geçmiş hastalar olduğu saptanmış, ayrıca bu yaşlı popülasyonun yaklaşık olarak yarısında ölüm solunum sistemi hastalıkları ile ilişkili bulunmuştur. Kalp-damar hastalıkları ve serebrovasküler hastalıkların da ölüm oranlarında katkısı olduğu belirtilmiştir.

Grip Aşısı: Kime ve ne zaman?
Kronik solunum ve kalp damar hastalığı bulunanlarda grip hastalığına bağlı komplikasyon görülme riski artmaktadır. Özellikle yaşlı hastalarda bu riskin daha da arttığı görülür. Solunum ve dolaşım sistemi hastalıkları dışında kronik böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, bağışıklık sistemi hastalıkları da komplikasyon oranını yükseltmektedir. O halde grip aşısı bu risk gruplarına uygulanmalıdır. Ayrıca risk grubuna giren hastalara ve yaşlılara hizmet eden evde bakım elemanı ve sağlık personellerine de aşılama yapılmalıdır.

Grip salgınları en fazla aralık ve ocak aylarında görüldüğünden, aşı eylül, ekim aylarında yapılmalı ve her yıl tekrarlanmalıdır.

Hekiminize danışmadan grip aşısı yaptırmayınız!

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,535 saniyede oluşturuldu.