Grip mazaret olmasın

grip1Ofislerde ortaya çıkan -grip başta olmak üzere- tüm mevsimsel hastalıklar, şirket yönetimlerinin de gündeminde. Her yıl milyonlarca dolar zarara yol açan bu tip hastalıklara karşı eylem planları hazır

Telekomünikasyon şirketi Alcatel – Lucent’in İstanbul’da bulunan ofisi şu günlerde ‘teyakkuz’ durumunda. Yüz yüze görüşmelerin sıklığını ve süresini azaltma, doğum günü başta olmak üzere tüm sosyal aktivitelerin ofis ortamında yapılmasına izin vermeme, büyük katılımlı toplantıların düzenlenmesine sınırlama getirme, ofis kapılarını kapalı tutma, öpme, tokalaşma ve yakın temastan kaçınma gibi tedbirlerin gündeme alındığı şirkette bölüm yöneticileri uygulamaların da bizzat takipçisi. Üstelik bu tedbirlerin herhangi bir tehlike durumunda artırılması da gündemde. Şirketi bu denli alarma geçiren ise yaklaşan kış aylarıyla birlikte çalışanların yakalanması olası enfeksiyon hastalıkları. İş yeri doktorunun önderliğinde başlatılan bu tedbir hareketinin ilk tohumları ise henüz yaz aylarında atılmış. Sonbaharla birlikte hava sıcaklıklarındaki ani değişime paralel olarak artış gösteren başta grip olmak üzere enfeksiyona bağlı hastalıkların yarattığı iş gücü kaybı, şirketi bu tip önlemler almaya iten sebeplerin başında geliyor.

Üstelik Alcatel – Lucent bu konuda harekete geçen tek firma değil. Fortis Bank Türkiye de başta grip ve H1N1 –bilinen adıyla domuz gribi – olmak üzere kış hastalıklarına ilişkin çalışanlarına dair bir dizi tedbir programı hayata geçirdi. Yurtdışı seyahatine çıkacak çalışanların işyeri hekimi tarafından muayene edildiği, koruyucu önlemler hakkında bilgilendirildiği, gerekli durumlarda ilaç temin edildiği şirkette acil durumlar için özel maskeler ve gerekli ilaçlar da stoklanmış durumda. Yine Turkuvaz Medya Grubu, BSH, Fortis Bank, TNT Ekspres Türkiye, Alcatel – Lucent Türkiye, Oracle, AstraZeneca, Arena Bilgisayar, Merck Sharp & Dohme İlaç, Türk Traktör, Casper Bilgisayar, Legrand, GİSAD, Marjinal Porter Novelli, Management Centre Türkiye, Aktif İleti ve Bilyoner.com gibi şirketler başta grip olmak üzere tüm mevsimsel hastalıklara karşı çalışanları için bir dizi önlem alanlardan yalnızca birkaçı.

Gribin Avrupa’ya faturası daha yüksek

Ofislerde yükselen hapşırık sesleri, artan işe devamsızlıklar, sıklaşan doktor ziyaretleri ve sağlık masraflarındaki artışın göstergesi olan “grip mevsiminin” şirketlerde yarattığı iş gücü kaybı, bu ve benzeri önlemleri de beraberinde getiriyor aslında. Yerel ve global birçok şirketin konuyu gündemine almasının ardında ise işin ekonomik boyutu yatıyor. Rakamlar özellikle de gribin dünya ekonomisine verdiği zararın milyar dolarlar seviyesine ulaştığını gösteriyor. Avrupa ülkelerinde yıllık iş gücü kaybının yaklaşık yüzde 10’unun gribe bağlı nedenlerden oluştuğunu ortaya koyan raporlar, yıllık 8 ila 13 milyar euro’luk bir iş kaybını da işaret ediyor. Benzer durumlar Türkiye için de geçerli. Türkiye’de işe devamsızlığın yüzde 10’unun, grip nedeniyle ortaya çıktığını ortaya koyan raporlar, yine gribin yol açtığı iş günü kaybının kişi başına, yıllık bir buçuk ila 4.9 gün arasında değiştiğini gösteriyor. Bu nedenle de yerel ve küresel ölçekteki pek çok şirket yaklaşan kış aylarını ve çalışan sağlığı üzerinde yaratacağı hasarı farklı önlemlerle karşılamaya hazırlanıyor.

Domuz gribi korkutuyor

Geçtiğimiz yıl dünya gündemini meşgul eden ve ‘Domuz gribi’ olarak bilinen H1N1 gribi de bazı şirketlerin eylem planları arasında yer bulmuş durumda. Birçok çalışanı uluslararası iş seyahatlerine katılan telekomünikasyon şirketi Alcatel – Lucent, bu duruma en ciddi yaklaşan firmaların başında geliyor. Henüz yaz aylarında grip ve olası H1N1 salgınını şirket gündemine alan yönetim, salgın seviyesine bağlı olarak bir dizi eylem planını hazırda tutuyor. Olağan dışı bir duruma karşın çalışanların evden çalışma olanaklarını artıran, tüm çalışanlarını hazırladıkları afiş, e-posta ve duyurularla gribe karşı bilgilendiren şirket, çalıştığı taşeron ve tedarikçilerin de konuya dikkatini çekmek için çalışma yürütüyor.

Gribi şirket gündemine alan bir diğer şirket ise BSH Ev Aletleri. Artan gribal enfeksiyonlara yönelik önlem almak isteyen şirket, geçtiğimiz haftayı ‘Grip haftası’ ilan ederek çalışanların konuya dikkatini çekmeye çalışıyor. Ayrıca bir dizi seminer programını da gündeme alan şirket yönetimi, dileyen çalışanlara grip aşısı da yaptırıyor.

“Aşı ciddi bir önlem sayılmaz”

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, henüz salgın düzeyinde bir tehlikenin söz konusu olmadığına ancak ekim ayından itibaren domuz gribi başta olmak üzere enfeksiyona bağlı kimi rahatsızlıkların artacağına dikkat çekiyor. Özellikle de açık ofis sisteminin kullanıldığı şirketlerde hastalığa yakalanma riskinin arttığını belirten Sönmezoğlu, önlemler arasında yer alan grip aşısının yüzde 100 koruyucu özelliğe sahip olmadığını vurguluyor. Bu nedenle de şirketlerin alacağı en ciddi önlemin aşı olmadığını söylüyor.

Maçka e-LAB Tıbbi Tahlil Laboratuarı Direktörü Aytaç Keskineğe de grip aşısı yapılmadan önce bir doktorla görüşmenin yararlı olacağı görüşünde. Böylece aşının gerekli olup olmadığının anlaşılacağını söylüyor Kenkineğe. Çalışanların bireysel testler yaptırmalarını böylece yaklaşan kış ayları öncesinde bağışıklık sistemlerinin ne kadar güçlü olduğuna ilişkin bilgi edinmelerini öneriyor.

Rakamlarla grip

Son 15 yılda en fazla çocukları etkileyen mevsimsel gribin artık çalışan yetişkinler üzerinde de olumsuz etkiler yarattığı ve iş gücü kayıplarına yol açtığı biliniyor. Gribin üç-dört günlük akut döneminin atlatılmasından sonra işe dönen çalışanların performansının yüzde 80 düştüğünü söyleyen uzmanlar tam olarak iyileşmenin ise bir-iki haftayı bulabileceğini belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tahminlerine göre her yıl 500 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine yol açan gripte Türkiye için en riskli dönem ise ocak, şubat ve mart ayları. Grip sebebiyle ortaya çıkan iş ve verimlilik kaybına dair ABD, Fransa ve Almanya’da yapılan araştırmalar, gribin ekonomiye verdiği zararın genel sağlık harcamalarından 10 kat daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Gribe bağlı hastane ve ilaç masraflarının yıllık dört milyar doları bulduğu Amerika’da gribin iş gücünde yarattığı zarar ise ortalama yedi ila dokuz milyar doları buluyor. Avrupa’da işe devamsızlıkların yüzde 10’u grip nedeniyle olurken, Türkiye’de grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan ilaç masrafının ise yaklaşık olarak 300 milyon dolar olduğu biliniyor.

Aşılar ise yüzde 90’a yakın koruyucu özelliğiyle hastalığı yatakta geçirme riskini azaltıyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre aşılanan kişi başına şirket, tedavi masrafları ve izinlerden 47 dolar tasarruf sağlıyor. Grip aşısı iş günü kaybını da yüzde 50 düşürüyor.

Dünyanın en maliyetli gribi

Apollo 9’un astronotlarından James A. McDivitt’in gribe yakalanması nedeniyle 1969 yılında aya yapılacak seyahatin bir ay ertelenmesinin NASA’ya maliyeti 500 bin dolar oldu. Yarattığı maliyet nedeniyle McDivitt’in yakalandığı grip, “tarihte en pahalı grip” olarak biliniyor.

Kişisel önlemler

– Bol su için
– İyi ve dengeli beslenmeye gayret gösterin
– Bol miktarda C vitamini alın ki vücut direnciniz yükselsin
– Her yemekten önce ellerinizi yıkayın
– Tek kullanımlık mendiller bulundurun
– Hapşırırken mutlaka ağzınızı kapatın
– Şüpheli ortamlarda maske takın
– Mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan kaçının

Fatmanur Erdoğan / BSH Kurumsal İletişim Müdürü
“Sağlık eğitimlerine ağırlık veriyoruz”

Bu dönemde sağlık eğitimlerine ağırlık veriyoruz. Yaklaşan riskleri de göze alarak geçtiğimiz haftayı şirkette ‘grip haftası’ olarak ilan ettik. Talep eden çalışanlarımıza da şirket tarafından karşılanmak üzere grip aşısı olma imkanı tanıyoruz. Ekim ayı içerisinde de yine “Olası Grip Salgını ve Alınacak Önlemler” konulu bir seminer gerçekleştireceğiz. Ayrıca sağlık sigortası uygulamamamız da var.

Haşim Atasoy / Oracle İK Müdürü
“Grip aşısı yaptırıyoruz”

Tüm çalışanlarımıza sağlık ve hayat sigortası yaptırdık. Ayrıca haftada bir gün şirket doktorumuz çalışanlarımızla görüşüyor. Bu çerçevede yaklaşan kış aylarını da göz önünde bulundurarak dileyen çalışanlarımıza grip aşısı yaptırıyoruz.

Dr. Şevket Aksoy / Alcatel-Lucent Türkiye İşyeri Hekimi
“Acil durum planı çıkardık”

Temmuz ayında tüm bölüm temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yaparak salgın durumunda yapılması gerekenleri değerlendirdik. Grip salgınını acil durum planlarımız arasına alarak, kritik iş ve pozisyonları belirledik. Özellikle domuz gribine ilişkin ciddi bir acil durum planımız var.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,489 saniyede oluşturuldu.