GT300 nasıl bir şey olacak?

gt300DirectX 11 döneminde şimdi sıra NVIDIA’da. Neler yapacağı merakla beklenen GT300 hakkında her gün yeni bilgiler geliyor. Biz de bunları sizler için derledik.

NVIDIA’nın DirectX 11 destekli modeli hakkında hergün yeni bilgiler geliyor. GT300 adıyla bilinen kartın kod adının Fermi olduğu belirtildi. Fermi adının ilk nükleer reaktörü yapan kişi olan Enrico Fermi’den geldiği söyleniyor. NVIDIA’nın yeni kart için çok iddialı bir kod adı seçtiğini söylemek gerek.

GT300 ya da Fermi kod adlı bu yeni kartın tasarımının bittiği ve çok üst düzey yetkililere tanıtıldığı söyleniyor. 2009’un sonlarına doğru piyasada olması beklenen kartın 40 nm’lik GPU’sunun özellikle paralel işlemler üzerinde yoğunlaştığı da söylenenler arasında. NVIDIA’nın GPU’ya sırf bu özellik için özel birimler yerleştirdiği belirtiliyor.

En büyük mimari değişiklik

NVIDIA’nın GT300 ile G80’den beri yaptığı en büyük mimari değişikliği yaptığı iddia ediliyor. Kartın göze çarpan özelliklerinden biri de GDDR5 belleklere sahip olacak olması. NVIDIA daha önce bu tip belleklere kartlarında yer vermemişti. ATI ise uzun süredir GDDR5’lere yer veriyordu.

GT300’ün frekans değerleri hakkında kesin bir bilgi yok fakat bunların HD 5870 ile aynı olacağı da söylenenler arasında. Hem GPU hem de bellek frekansının HD 5870 ile aynı seviyede olması bekleniyor. DirectX 11’in yanı sıra Open GL 3.1’e de destek verecek olan GT300’de ne kadar shader bulunduğu ve iç yapısı henüz tam olarak bilinmediğinden ATI’nin kartına karşılık ne kadar performans göstereceği konusunda tahmin yapmak güç.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,317 saniyede oluşturuldu.