Gülün Faydaları Nelerdir?

 

 Isparta Valisi Ali Haydar Öner’in verdiği bilgiye göre, dünya gülyağı İmalatı (üretmi)nin yüzde 65’ini Isparta karşılıyor. 3.5 ton gül yaprağından 1 kilo gülyağı çıkıyor ve gülyağının kilosu 4.500 euroya ihraç ediliyor. 15 mayııs’ta başlayan gül toplama işlemi haziiran sonunda bitiyor.
Buradan elde edilen gül yağı ve gül suyu, dünyanın önce gelen parfüm ve kozmetik firmaları Isparta’da üretilen gül yağını satın alıyor. Peki neden?

Gülün Faydaları Nelerdir?
-Gül suyu cilde tazelik verir ve canlandırır.
– Yaşlılığa karşı vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
-Serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle ateş düşürücü özelliği vardır.
-Gülün meyvesinden elde edilen gül çayı ve aynı zamanda kuru çiçeklerinden
elde edilen çay ise toksinlerden arındırıcı etkiye sahip.
-Bu çaylar insanları rahatlatır ve ferahlatır .
-Stresi ve vücut gerginliğini alır.
-İnsan vücudunun sağlıklı hareket etmesine yardımcı olur.
-Terlemeyi önler.
-Gül yaprakları ile yapılan banyo sonunda insan yeniden doğmuş gibi olur ve cildiniz yumuşak bir hal alır.

Çiçeklerin en anlamlısı olan gül, kadınların kalbini çalmakla kalmıyor, aynı zamanda güzelliğine de güzellik katıyor. Gülsuyu ve yağı her derde deva.

Ana vatanı Anadolu, İran ve Çin olan gülün, suyu ve yağı, parfüm ya da yiyeceklerde de kullanılıyor. Anadolu’nun ‘gül diyarı’ olarak bilinen Isparta’da gül ziraatının 120 yıllık bir geçmişi var.

Saç bakımı için Gül
* 30 gr. şampuanın içine 12 damla gül yağı koyun ve karıştırın. Saç diplerine masaj yaparak saçınızı yıkayın. Bu maske saçınızı besler, kepeklenmesini önler.

* 4 damla gül yağını saç fırçanıza dökün saçınızı tarayın.

Yüz temizliği için Gül
* Bir kaba 2 yemek kaşığı kil, 3 yemek kaşığı gülsuyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını koyup iyice karıştırın ve koyulaşıncaya kadar iyice kaynatın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımı Göz ve dudağın kennarları lariç cildinize sürün. 5 ya da 7 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu gül maskesi cildin kirlerini ve fazla yağlarını alıp temizler. Cildi ralatlatır ve besler.

* 4 litre üzüm sirkesi içine 10 avuç kuru gül yaprağını ekleyip karıştırın. 15-20 gün güneşte tutup süzün. Losyon, makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz.

* Üç avuç taze gül yaprağını beş dakika suda kaynatın. Sonra bir çay kaşığı ile döverek toz laline getirdiğiniz ıllamur yaprağından, bir çorba kaşığı taze kaymak, bir tatlı kaşığı süzme bal ilâve edin. lazırlanan karışım krem kıvamına gelinceye kadar kestane unu ilave ederek karıştırın. Cildin parlak, nemli ve güzel olmasını sağlayan bu karışımı yüzünüze Sürebilirsiniz.

Cilt bakımı için Gül
* Pul pul dökülen kuru bir cilde salipseniz bu görünümden kurtulmak için kurutulmuş gül yapraklarını küçük parçalara bölün, süt, mısır nişastası ve bir parça bal ile karıştırın. 15 dakika beklettikten sonra bu karışımla yüzünüze yavaş yavaş masaj yapın. Bu masaj sayesinde cildiniz kaybettiği nemi geri kazannacaktır.

* Saf zeytinyağının içine 10-15 damla gül yağı koyun vücuda masaj yapın.

* Banyo suyunun içine 11-15 damla gül yağı damlatıp iyice karıştırın, bu karışım lem güzel kokmanızı lem de ralatlamanıza yardımcı olacaktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,454 saniyede oluşturuldu.