Gurbetten 328 milyar dolar gönderdiler

UzakdoguluGelişmekte olan ülkelere yabancı işçiler tarafından geçen yıl transfer edilen para miktarının 328 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

Gelişmekte olan ülkelere yabancı işçiler tarafından geçen yıl transfer edilen para miktarının 328 milyar dolara ulaştığı bildirildi. Bu rakamın, gelişen ülkelere yapılan dış yardımın iki katına ve yabancı doğrudan yatırımların ise yarısından fazlasına denk geldiği kaydedildi.

Uluslararası Para Transfer adlı şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, özellikle Asya kökenli işçiler için cazibesini koruyan Ortadoğu ülkelerinden dışarıya yollanan para miktarı 2003’ten bu yana yüzde 63 artarken, Körfez ülkelerinden transfer edilen yıllık para da 30 milyar doları aştı.

Uzmanlar, gelişmekte olan ülkeler için Ortadoğu’dan yollanan bu paraların ekonomiyi desteklediğini, ‘büyüme motoru’ vazifesi gördüğünü, eğitim seviyesini artırdığını, bebek ölümlerini ve fakirliği azalttığını ifade etti. Sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nden yılda gelişen ülkelere 10 milyar dolar para yollanırken petrol zengini Suudi Arabistan’dan dışarıya çıkan para ise 15 milyar dolara yaklaşıyor.

Krize rağmen artacak

Dünya Bankası verilerine göre, Körfez’den dışarıya giden para miktarındaki büyümede yavaşlama kaydedilse de büyüme halen pozitif kabul ediliyor.
Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri’nden transfer edilen para miktarında eksi büyüme kaydedildi.

Küresel krize rağmen BAE’den transfer edilen paranın gelecek yıl yüzde 3 ile 5 arası büyüme göstereceği ve ekonomideki düzelme neticesinde başlanacak projeler için daha fazla yabancı işçinin işe alınacağı belirtildi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,364 saniyede oluşturuldu.