Güzelleşirken sağlığınızdan olmayın…

Güzelleşirken sağlığınızdan olmayın

Kozmetik sektöründe baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor ve her geçen gün yüzlerce farklı ürün raflarda yerini alıyor. Ancak uzmanlar, güvenilirliğinden ve etkinliğinden emin olunmayan kozmetik ürünlerin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

“Güzelleşmek isterken hem sağlığınızdan hem de paranızdan olmayın. Doğru ve güvenli olmayan kozmetik ürünler, ciddi sağlık sorunlarına yola açabiliyor” uyarısında bulunan Güzelleşirken sağlığınızdan olmayın...Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gonca Gökdemir, kozmetik ürün kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danışmak gerektiğini söyledi.

Yanlış kozmetiklerin cildi bozduğunu vurgulayan Gökdemir, yanlış kozmetik ürünlerin ciddi alerjik reaksiyon, akne, egzama ve renk değişikliği gibi yan etkilere neden olabileceğine dikkat çekti.

Doç. Gökdemir, “Cilt tipi, yaş ve yaşam koşulları ürün seçiminde büyük önem taşıyor. Kozmetik ürün yalnızca yüze sürülen ürün değildir, makyaj malzemeleri, saç boyaları, parfüm, tırnaklar için kullanılan birçok ürünün de kozmetik olduğunu unutmamak gerekli. Kozmetik ürünlerden gerçek anlamada faydalanabilmek için kişisel ihtiyaçların bir uzman tarafından belirlenmesi gerek. Kişinin cildinin çok hassas olduğu durumlarda daha tedaviye yönelik kozmetik ürünler kullanması gerekir. Bu tip dermo kozmetik ürünler ise mutlaka bir dermatolog tarafından önerilmeli, rastgele satın alınarak kullanılmamalı” dedi.

KOZMETİK ÜRÜNLERİN İÇERDİĞİ MADDELERE DİKKAT

“Kozmetik ürünlerin içinde en fazla alerjik reaksiyona; koku maddeleri, paraben ve katernium15 gibi koruyucu ve boyar maddeler neden oluyor” diyen Doç. Gökdemir, dermo-kozmetik ürünlerin kullanılması gereken durumları şöyle sıraladı:
Hassas cilt tipine sahip olanlar.
Alerjik ve cilt egzamalarına eğilimli kişiler.
Tahriş egzaması olanlar.
Kuru veya yağlı cilt tipleri.
Akne problemi olanlar.
Güneşe karşı hassasiyeti olan kişiler.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,527 saniyede oluşturuldu.