Güzelleşmek için sağlığınızdan olmayın

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Erkek, yanlış ve bilinçsiz kozmetik kullanımının hastalıklara davetiye çıkardığını belirtiyor.

Kozmetikler doğru kullanıldığında güzel bir görüntü sağlamasının yanı sıra bazı deri ve deri eklerinin hastalıklarında tedaviye yardımcı olabiliyorlar. Aşırı miktarda ve çok çeşitli ürün kullanımı, uygun olmayan ürün kullanımı veya önerilen ürünün hatalı kullanımı ise istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor ve kozmetiklere bağlı yan etkiler oluşuyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Erkek, “İhtiyaca yönelik kozmetiklerin düzenli olarak kullanımı ile yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmak ve geriletmek mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken noktalar var” diyerek bunların neler olduğunu şöyle anlatıyor: “Kadınların yüzde 50 ila 62’sinin derisi hassastır ve kolaylıkla tahriş olmaktadır. Bu hastalar uygun olmayan kozmetiklere hiçbir şekilde tolerans gösterememektedirler ve kozmetik kullanımı ile ciltlerinde yanma, batma, kaşıntı, kuruluk, kepeklenme ve kızarıklık oluşabilmektedir. Kulaktan dolma bilgilerle veya ehli olmayan kişilerin önerisi ile kullanılan kozmetikler fayda yerine zarar getirebilir. Kozmetik seçiminde kişinin yaşı, deri tipi, deri hassasiyeti, deri yaşlanmasının derecesi, barındırdığı değişiklikler, mevcut diğer deri hastalıkları, iç hastalıkları, kişinin alışkanlıkları dikkate alınmalıdır ve kullanılacak ürün spektrumuna dermatologla birlikte karar verilmelidir.”

Doç. Dr. Emel Erkek, kozmetiklerin içinde en çok kullanılan nemlendiricilerin çok önemli yer tuttuğuna dikkat çekiyor: “Her tip nemlendirici cilt ihtiyacını karşılamaz. Kadınların çoğunun cildi, herhangi bir nemlendiriciye karşı kızarıklık ve kepeklenme gibi tepkiler verebiliyor. Nemlendiricilerin kendisi, alerjik reaksiyon veya tahriş yaratarak ekzemaya neden olabilir. Örneğin akneli bir cilt için yağlı, katı nemlendirici değil akışkan, sıvı, su bazlı nemlendirici kullanmak lazım. O nedenle nemlendirici konusunda da mutlaka dermatologlara danışılmalı.”

Manikür ve pedikür ekzemaya neden olabilir!

Manikür ve pedikür konusunda da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Erkek şunları söylüyor: “Manikür ve pedikürün çok sık yapılmaması ve çok dikkatli yapılması gerekiyor. Aksi halde tırnak bozukluklarına, tırnak etrafı infeksiyonlarına, hepatit B, hepatit C, HPV ve mantar infeksiyonlarına yol açabiliyor. Çok bilinçli ve dikkatli bir şekilde, kişinin kendine ait tırnak seti ile kanama olmaksızın ve aralıklı olarak yapılırsa sıkıntı olmayabilir. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan protez tırnaklarda kullanılan yapıştırıcılar ve akrilik türevi kimyasal maddeler tırnak altı kanamalara, tırnak etrafında şişme ve infeksiyona, tırnak etrafı ve altında ekzemaya ve tırnak şeklinin bozulmasına yol açabiliyor. Bu nedenlerle protez tırnaklardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,457 saniyede oluşturuldu.