Hafızamızı Güçlendirmek için Neler Yapmalı…

Herkes güçlü bir hafızasının olmasını ister. Ama ne var ki, “unuttum” ya da “hatırlamıyorum” en sık duyduğumuz kelimerlen olur. Hafızanızı güçlendirmenin yöntemleri.

Kim güçlü bir Hafıza istemez ki! Aslında hafızamızı güçlendirmek biraz da bizim elimizde. Uzmanlar bunun için uygulaması basit önerileri sıralıyor.

ingiltere’de Guy’s Hastanesi ve Kings College Üniversitesi doktorları, Beynin egzersiz, vitamin ve mineral içeren besin maddelerin ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, hafız ayı kuvvetlendirmenin 10 yolunu şöyle sıraladı:

Soya
Soyadaki doğal östrojen hafızayı hem kuvvetlendiriyor hem kıvraklaştırıyor.

Hafıza mineralleri
Vücutta demir ve çinko azlığı, belleği zayıflatıyor, çünkü azalan hemoglobin nedeniyle beyne yeterince Oksijen taşınmıyor.

Kahve
kafein zihin performansını, hafıza ve konsantrasyonu artırıyor.

Zihin egzersizi
Zihnini aktif tutanlarda Bellek daha kuvvetli.

Vücut egzersizi
Haftada üç kez yarım saatlik egzersiz, hafızayı zayıflatan stresi azaltıyor.

Sakız çiğnemek
Sakız çiğnerken beynin ‘hippocampus’ bölümü daha iyi çalışıyor.

Biloba
Aynı adlı ağaçtan elde edilen madde, damarları açıp beyne daha fazla oksijen taşıyor.

yağlı balık eti
Haftada üç kez yağlı balık veya üç gün 330 mg. balık yağı hapı, hafızayı güçlendirecek ‘omega 3’ yağ asitlerini almanız için yeterli.

Adaçayı
Zihin yorgunluğu için en iyi çare. adaçayı familyasından limonun yağından elde edilen esansın da konsantrasyonu arttırdığı keşfedilmiş.

B vitamini
Beyni serbest radikallerden koruyup beyne daha fazla oksijen gelmesini sağladığı için Niacin, B3, B13 vitaminleri bellek için çok önemli.

HAFIZA KONTROLÜ i Çin BUNLAR GEREKLi

Unutmanın normal olduğunu kabul edin. Gençken de birçok şey unutuluyor.

işitmenizi kontrol ettirin. Belki de yeterince iyi duymadığınız için hatırlayamıyorsunuz. Hatırlama yeteneğinizde belirgin bir düşüş olduğunu hissediyorsanız doktorunuzla görüşün.

Troit bezi hastalığı, östrojen hormonu azalması, bunaltı, stres, yorgunluk, depresyon, bazı ilaçlar ( Uyku verici ilaçlar, antidepresanlar, lityum, antihistaminikler, sibutramin ve amfetamin içeren zayıflama ilaçları) ve yoğun alkol kullanımı unutkanlığa yol açabilir; dikkate alın.

Yabancı dilde yeni kelimeler, yeni markalar, yeni telefon numaraları, yeni adresler ezberleyin. Şiirleri, atasözlerini aklınızda tutm Aya gayret edin. En sevdiğinizden başlarsanız işiniz daha kolay olacak.

Zihninizde hatırlamak istediğiniz cisimleri n, kişilerin, yer ya da sayıların bir resmini yapın.

Konsantre olmak istediğinizde dikkatinizi dağıtacak gürültüleri ortadan kaldırın. Bir konuşma sırasında aklınızda tutmak istediğiniz Bilgiyi tekrar edin.

Liste yapın ve hatırlamak istediğiniz şeyleri takvim üzerine yazın, sık sık bu listelere bakın.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,553 saniyede oluşturuldu.