Hamilelik döneminizde eşinizin cinselliğe bakışı…

Hamilelik döneminde, çoğunlukla erkeklerin sorumluluk duyguları artar. İçgüdüsel olarak, ailesini koruyup, kollayacak kişi rolünü üstlenirler. Bu rol, kişisel haz dürtülerinin önüne geçer. Hamilelik birlikte, anne ve baba adayı “gerçek bir yetişkin olma” aşamasına adım atar. Bu çocukluktan, yetişkinliğe atılan en büyük adımdır. Erkek artık bir “baba” nın sorumluluğundaki aileden çıkıp, kendisi bir baba olmaktadır. İşte hamilelik dönemi, erkekler için de bir “rol geçiş süreci”dir. Bu süreç aynı zamanda duygusal karmaşaları da beraberinde taşıyacaktır. Karmaşanın büyüklüğü, kişisel gelişim özelliklerine bağlıdır.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Y. Özay Özdemir: “Özellikle erkekler, hamilelik ve doğum sonrası dönemde cinsel yaşamı etkileyen birçok önyargıya sahiptir. Hamilelik döneminde cinsel ilişkinin, hamilelik sürecine veya bebeğe zarar verebileceğini düşünürler. Eşlerinin, artık cinsel yaşamdan uzaklaşacaklarını, cinselliğe karşı ilgi ve isteklerinin kaybolacağını, cinsel haz duyma ve doyuma ulaşma yetilerini yitirecekleri inancına kapılabilirler.” diyor ve sözlerin devam ediyor: “Eşlerinin kendileriyle yeterince iletişim kurmamaları, konuşmamaları, hamilelik sürecini kendi içlerine kapalı yaşamaları da bu düşünce ve inanışlarını pekiştirir.”

Erkekler, genellikle hamile eşlerinin cinsel çekiciliklerinin giderek kaybolacağı düşüncesini taşırlar. Bu düşünceleri, hem (hamilelik dönemiyle ilişkili) ön yargıları hem de sizin davranışlarınızla bağlantılıdır. Hamilelik döneminiz boyunca değişen bedeninizin görünümü, hamilelik öncesi dönemde var olan cinsel fantezilerinizi de değiştirir. Daha sert ve hareketli pozisyonlar yerini, yumuşak, ilgiyle sarıp sarmalayan dokunuşlara, şefkat ve sevgi gösterilerine bırakır. Eşiniz, sizin hareketlerinizle ve davranışlarınızla onu yönlendirmenizi bekler.

Hamilelik döneminde, birçok erkeğin yaşadığı duygusal karmaşa ve rol değişiminin yarattığı ruhsal gerilimin etkileri, cinsel işlevleri de olumsuz etkiler. Erkeklerde ikincil boşalma ve sertleşme bozuklukları, cinsel istek azlığı en sık rastlanan sorunlardır.

İkincil erken boşalma

İkincil erken boşalma, daha önce boşalma kontrolüyle ilgili sorun yaşamayan erkeğin, çoğu cinsel ilişki girişiminde, isteği dışında bir zamanda (birleşme öncesinde veya birleşme sırasında), kontrolsüz boşalmasıdır. Bazı erkeklerde, erken boşalma nedeniyle cinsel birleşme gerçekleştiremeyebilirler. Bu sorunla, genellikle doğumunuz sonrası dönemde karşılaşabilirsiniz.

Geç boşalma veya boşalamama

Geç veya erken boşalama problemlerinde, eşiniz yeterli düzeyde cinsel uyarı sağlamasına rağmen, ilişkiniz esnasında boşalamaz veya uzun süre sonunda gerçekleştirebilir. Bu duruma yoğun bir sıkıntı duygusu eşlik eder. Çoğu zaman, kendi kendine cinsel uyarı ile boşalma sağlar.

İkincil sertleşme (ereksiyon) bozukluğu

Daha önce sorun yaşamazken, hamileliğinizle birlikte, eşiniz yeterli şekilde cinsel uyarı yaşasa da, penisinde birleşmeyi gerçekleştirecek düzeyde sertleşme (ereksiyon) sağlayamaz veya başlangıçta sertleşme sağlanmasına karşın, birleşme girişimi esnasında, giriş için yeterli sertliği sürdüremez. Çoğu zaman, mastürbasyon deneyiminde, sertleşmenin sürdürülmesi veya boşalma kontrolüyle ilgili sorun yaşamaz.

Cinsel istek azlığı veya kaybı

Hamilelik döneminizde ve doğumunuz sonrasında, eşinizde cinsel istek azlığı iki şekilde görülebilir. İlki, hamilelik döneminin getirdiği ruhsal durumun (kaygı, korku gibi duygular) etkisiyle cinsel isteğinde azalma ortaya çıkması durumunudur. Eşiniz cinsel ilişkiyi başlatmaz ve siz istediğinizde de başlatma talebinize çoğu zaman olumsuz yanıt verir. İkinci durumda ise, diğer cinsel işlev bozuklukları (boşalma ve sertleşme bozuklukları) gelişmiş olur.

Erkekler yalnız kalıyor

Genellikle hamilelik döneminizi yoğun geçirir ve doktorunuz tarafından doğrudan bilgilendirilirsiniz. Diğer yandan aile üyeleriniz, akrabalarınız, arkadaşlarınız tarafından, sürekli bilgi yoğunluğu altında kalırsınız. Anneliğe hazırlanırken, yavaş yavaş bebeğinizle iletişime geçmeye başlarsınız. Onunla yakınlaşır, konuşur, planlar kurarsınız. Eşiniz ise, bu süreç içinde çoğu zaman kendini yalnız hisseder. Günümüzde pek çok yerde anne-baba eğitim programları yapılıyor olsa bile, tüm bunlar erkeklerin hamilelik dönemi boyunca, kendilerini bu sürecinin dışında hissetmelerine engel olamaz.

Önerilerimiz

• Eşlerinizi hamilelik sürecinizin içinde tutmalısınız. Her adımda, edindiğiniz bilgileri paylaşmalı, gelişmelerden eşinizi haberdar etmelisiniz.

• Hamilelik döneminizde, eşinizin cinsellikle ilgili değişen beklentilerinizi (daha az hareket, daha yumuşak, ilgi ve şefkat içeren cinsel davranışlar) farkında olması için onunla her şeyi paylaşmalısınız.

• Sizin olduğu kadar, eşinizin de hamilelikle birlikte “rol değişim süreci” başlar. Bu sürecin, eşinize çeşitli ruhsal değişimler yaratacağını farkında olmalı ve ona karşı bu doğrultuda yaklaşımlar sergilemelisiniz.

• Hamilelik döneminizde, sizde olduğu kadar, eşinizde de cinsel sorunlar oluşabileceğini bilmeli ve böyle bir durumu anlayışla karşılamalısınız.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,450 saniyede oluşturuldu.