Hamilelikte cinsel istek…

Hamileliğinizin ilerlemesi ile birlikte cinsel istek, cinsel ilişki sıklığı, orgazm ve cinsel tatmin fonksiyonlarınızda genel olarak azalma oluşabilir. Hamileliğinizin erken dönemlerinde ise, genital bölgenizdeki kanlanma artışı nedeniyle rahim ve rahim ağzınızda yumuşamalar oluşur. Ayrıca vajinada renk değişikliği, dış genital organlarda büyüme ve artmış vajinal akıntı görülür.

Hamileliğinizin ilk aylarında cinsel istek ve arzunuzda belirgin bir artış görülür, ancak devamlılık göstermez. Hamileliğiniz ilerledikçe bulantı-kusma, memelerde hassasiyet, halsizlik, fiziki kısıtlılık nedeniyle cinsel istek ve performansınızda azalma görülür. Genel olarak hamilelikte orgazm değişkenlik gösterirken, cinsel tatminde de azalma görülmektedir.

Hamilelik sırasındaki cinsel ilişkide orgazm yaşanmanız, anne karnındaki bebeğinizi olumsuz etkilemez. Tam aksine bebeğin hareketlerinin bu esnada arttığı ve kalp atışlarında da olumlu değişiklikler olduğu NST çekimlerinden bilinmektedir.

Cinsel istekteki değişimler

• Cinsel istek ve arzu ilk 3 ayda hafif azalır veya değişmez.

• Hamileliğin 12 ile 28. haftaları arasında kısmen artar veya değişmez.

• Hamileliğin son aylarında ise belirgin düşme gösterir.

• Doğum sonrası 3–4 ay cinsel istekte genel bir azalma görülür ve zamanla tekrar normale döner.

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı

Hamileliğin ilerlemesiyle birlikte ilişki sıklığınız azalır. Genellikle çiftler hamilelik öncesi aylarda ortalama 8–10 kez ilişkiye girerken, hamileliğin ilk 3 ayında bu oran ayda ortalama 6 kez, hamileliğin 12 ile 28. haftaları arası ise ortalama 5’e düşer. Son aylara gelindiğinde bu oranda ciddi bir düşme görülür ve çiftler ayda ortalama 1 veya 2 kez seks yaparlar. Bu azalmanın sebebi bebeğe zarar verme korkusu, kadındaki cinsel arzuda değişkenlik ve cinsel pozisyonlardaki zorluktan kaynaklanmaktadır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 165 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,321 saniyede oluşturuldu.