Hayalinizdeki işi denemek istemez misiniz?

Hayalimdeki İş Mesleki Rehberlik Ajansı, işinden memnun olmayanlara, girişimcilere, alanında uzman rehberlerle meslek deneyimi kazandırıyorHerkes hayal ettiği ve mutlu olduğu işi yapmak ister. Peki ya hayalinizdeki iş aslında hiç düşündüğünüz gibi değilse… Denemeden bunu bilmeniz mümkün değil. Paranız var diyelim, bir iş kurmak istiyorsunuz ama hangi iş olacağına bir türlü karar veremiyorsunuz ya da kendi mesleğiniz dışındaki meslekleri de merak ediyor, en azından birkaç günlüğüne o işi yapmak istiyorsunuz…

İşte tüm bu düşüncelerden yola çıkılarak iki ay önce açılan Hayalimdeki İş Ajansı, Türkiye’de kurulan ilk mesleki rehberlik ajansı.

Kurucusu ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü’ne girip daha sonra iktisat okuyan Zeynep Emre. Üniversiteden mezun olduktan sonra Londra’da finans yüksek lisansı yapan Emre, yaklaşık dört yıl TÜSİAD ekonomik araştırmalar bölümünde çalıştıktan sonra bu ajansı kurmuş. Fikrin ortaya çıkması ise Emre’nin çevresindeki çoğu insanın işinden memnun olmadığını gözlemlemesiyle olmuş. Ajansı kurduğunda da reklam sektöründe çalışan maliye bölümü mezunu kardeşi Arzu Emre, aslında hayalindeki işi yapsa da kardeşiyle çalışmayı tercih etmiş.

İşinde uzman rehberler

Hayalimdeki İş Ajansı, şu an 82 meslekle ilgili rehberlik hizmeti veriyor. Bunlar arasında yunus eğitmenliğinden mimarlığa, fotoğrafçılıktan sihirbazlığa, akrobasi pilotluğundan saat tamirciliğine çok çeşitli meslek var. Rehberlik verilen meslek sayısının sürekli arttığını söyleyen Zeynep Emre, meslek belirlerken anket yöntemini kullanmış. En çok tercih edilen meslekleri belirledikten sonra da o mesleğin uzmanı olan rehberlerle çalışmaya başlamış.

Rehberlerin çoğu da daha önce başka işler denemiş, sonrasında sevdiği işi bulmuş kişilerden oluşuyor. 2-7 gün arasında süren programlarda katılımcı, rehberiyle birlikte o meslekle ilgili deneyim kazanıyor.

Zeynep Emre, bu ajansı kurma amacını şöyle açıklıyor: “Daha fazla insanın sevdiği işi yapmasına aracı olmak istedik. Programlar, başvuru yapan kişinin talebi doğrultusunda tanıma, deneme ya da danışma ağırlıklı oluyor. bize öğrenciler, girişimciler, bir işte çalıştığı halde içinde kalan mesleği merak eden, birkaç gün de olsa o mesleği denemek isteyenler başvuruyor.’’

Şu sıralar en çok moda tasarımcılığı, fotoğrafçılık mesleklerine ilgi olduğunu söyleyen Zeynep Emre’nin hedefinde bu işi uluslararası boyuta taşımak var. Şarap üreticiliği için Napa Vadisi’nde ya da saat tamirciliği için İsviçre’de program oluşturmak gibi hayalleri olan Emre, bu şekilde ‘iş tatili’ ya da ‘hobi tatili’ kavramlarının da ortaya çıkabileceği görüşünde.

Saat tamirciliğini seçti

Bir telekomünikasyon şirketinden finans müdürü olarak görev yapan Deniz Sağlam, saat tamirciliğiyle ilgili deneyim kazanmak amacıyla ajansa başvurmuş. Birkaç sene önce babasından kalan eski bir saati tamir ettirirken saatleri, saat müzayedelerini keşfettiğini belirten Sağlam, programla ilgili düşüncelerini şöyle açıklıyor: “Saatlerle ilgilenmek çok keyifliydi ama Hayalimdeki İş Ajansı ile farklı bir keyif tattım. Saatlerin içini, nasıl çalıştığını ve nasıl emek verildiğini de gördüm. Bu işin en önemli isimlerinden saat ustası Recep Gürgen’le çalışma fırsatı yakaladım. İşin temeline dokunabildim. Bu da bana büyük keyif verdi.”

Comments are closed.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 133 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,477 saniyede oluşturuldu.